Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Czy nowa blacha położona na starą to dobry sposób na termomodernizację?

Ocena: 5
5139

O termomodernizacji mówi się coraz więcej. Wynika to z faktu, że w tej chwili znajdziemy kilka atrakcyjnych programów dotacyjnych na ten proces. Często również podkreśla się jej aspekt proekologiczny. W tym artykule przyjrzymy się bliżej termomodernizacji oraz podpowiemy jak otrzymać na nią dofinansowanie.

 

 

Najbardziej popularnym programem dotacyjnym jest Czyste Powietrze. Warto z niego skorzystać, jeśli w naszych planach znajdują się docieplenie domu, montaż wentylacji z rekuperacją czy wymiana starego kotła na pompę. Nie jest to jednak jedyna możliwość dla decydujących się na termomodernizację dachu. W grę wchodzą również ulgi oraz premie termomodernizacyjne. Niestety, opisywane dotacje nie obejmują działań związanych z wymianą pokrycia. Finansowaniem tego aspektu musimy zająć się sami.

Czy to działa? Czy nowa blacha położona na starej zda egzamin?

Takie działanie jest oczywiście dopuszczalne. Ma ono swoje plusy, m.in. pozwala na redukcję kosztów. Zanim jednak zdecydujemy się na położenie nowej blachy na starą, dokładnie sprawdźmy stan naszego dachu. Dzięki temu dowiemy się, czy opisywany zabieg jest możliwy. W fachowej ocenie pomogą nam doświadczeni dekarze, którzy bliżej przyjrzą się naszemu pokrycia i zaproponują odpowiednie wyjście.

Co w sytuacji, gdy dekarz uzna, że stara blacha nie musi zostać usunięta? Na początku musimy się podjąć konserwacji miejsc, w których dostrzeżono usterki. Później możemy przejść do montażu łat do starego pokrycia. Rekomendujemy tego typu działanie, ponieważ dzięki temu, montaż nowej blachy przebiegnie bez większych problemów. Zanim podejmiemy decyzję o przymocowaniu łat, zerknijmy na stan więźby dachowej. Jeśli jest ona w co najmniej dobrym stanie, to bez wahania możemy rozpocząć pracę ze świeżo wybraną blachą.

Co idealnie sprawdzi się jako nowe pokrycie?

Najlepszymi rozwiązaniami, które idealnie zastąpią stare pokrycie dachowe, są blachodachówka oraz blacha trapezowa. Pierwsze z nich od lat stanowi podstawowy wybór inwestorów, ponieważ dała się poznać jako bardzo jakościowy materiał. Nieco mniej oczywista wydaje się być blacha trapezowa, która do niedawna bardziej kojarzyła się z dachami magazynów niż budownictwo jednorodzinne. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na blachodachówkę czy blachę trapezową, to spotkamy się z bogactwem wyboru. Każdy rodzaj pokrycia występuje w wielu kolorach oraz może pochwalić się wielością typów profili i przetłoczeń. Kolorystyczna rozpiętość rozciągająca się od szarości, aż do kolorów znacznie bardziej tożsamych z latem oraz interesująca typologia powłok ochronnych sprawiają, że nikt nie będzie narzekał na brak ciekawych rozwiązań w ofercie.

Na koniec nie możemy nie wspomnieć o tym, że blaszane pokrycia dachowe należą do opcji ekonomicznych, ponieważ pozwalają na stworzenie jakościowego dachu w przystępnej cenie. Odznaczają się one również trwałością, ponieważ przetrwają na naszym dachu od 30 do 50 lat (w zależności, na która półkę produktów się zdecydujemy). Rekomendujemy blachy oraz blachodachówki od firmy Blachy Pruszyński, która zawsze dba o to, by przy wytwarzaniu produktów stosowana była  najnowsza technologia.

Źródło: Blachy Pruszyński

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: