Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Rodzaje blachy trapezowej

Ocena: 5
3432

Blacha trapezowa to doskonały materiał do budowy dachów wielkich inwestycji, takich jak hale, magazyny, czy budynki przemysłowe. Dodatkowo służy czasami jako materiał używany do konstrukcji nośnych oraz pokrycia szop i garaży. Jednak od niedawna zaczyna zdobywać popularność również jako pokrycie dachowe domów jednorodzinnych. Czemu przypisuje się tę zasługę?

 

 

Obecnie nie tylko pokrycia dachowe tworzone są z blachy trapezowej. Przykładowo elewacja jest wykonywana z tego materiału. Ten „blaszany” sukces nie byłby możliwy, gdyby nie godne podziwu parametry techniczne blachy – odporność na czynniki zewnętrzne i oczywiście wysoka wytrzymałość mechaniczna. Dodatkowo blacha trapezowa jest ciekawym i niepospolitym materiałem do wykończenia oryginalnej elewacji, która przyciągnie wzrok przechodniów. Blacha trapezowa jest równocześnie relatywnie tanim materiałem. Jej cena zapewnia nam świetne parametry, a po zakupie nie zostaniemy bez grosza. Materiał ten zapewni też szybki i bezproblemowy montaż, dzięki swojej niewielkiej wadze.

To właśnie ta lekkość sprawia, że blacha trapezowa nadaje się nie tylko jako pokrycie nowych domów. Remontowane dachy nie będą potrzebować remontu ani wymiany więźby dachowej, jeśli zdecydujemy się na położenie na nich blachy trapezowej. Skutecznie sprawdzi się np. jako zamiennik cięższego od niej eternitu, który musi i tak zostać zutylizowany do 2032 roku.

Gdzie stosuje się blachy trapezowe?

Główną różnicą, pomiędzy modelami blach trapezowych, jest ich profilowanie. Profil, nazywany też przetłoczeniem, jest tą cechą blachy trapezowej, która decyduje o jej końcowym przeznaczeniu. Im niższe przetłoczenie, tym bardziej giętka będzie blacha trapezowa. Te najmniejsze wykorzystuje się do pokrycia elewacji. Modele z profilowaniem od 14 do 60 mm to modele uniwersalne, których zastosowanie zależy od naszych potrzeb. Nadają się na elewację, pokrycie dachowe, ale także dachy mniejszych hal, obiektów handlowych i garaży. Blacha trapezowa o najwyższym przetłoczeniu to materiał idealny do wzmacniania konstrukcji nośnych, a także zabezpieczania zewnętrznych ścian dużych budynków przemysłowych.

Pokrycie wykonane z blachy trapezowej jest wyjątkowo szczelne, dzięki zastosowaniu specjalnych rowków kapilarnych. Podczas produkcji stal, używana do tworzenia blach trapezowych, pokrywana jest specjalnymi warstwami ochronno-dekoracyjnymi, które zapewniają blasze konkretny kolor, kształt i teksturę – czy to matową, czy to z połyskiem. Inne, tańsze modele będą pokryte jedynie warstwami ochronnymi – alucynkiem lub ocynkiem.

Blacha trapezowa na rynku

W porównaniu do innych dostępnych na rynku materiałów, ceny modeli blachy trapezowej pozostają niskie. Atrakcyjność kwoty nie spada, nawet jeśli wliczymy do niej koszt powłok ochronno-dekoracyjnych. Na cenę wpływają też zaawansowany proces produkcji i dokładne kontrole jakości. Tańszą opcją byłoby zakupienie modelu od lokalnego producenta, ale ryzykujemy wtedy niedokładnością wykonania i słabym materiałem. Jednak za niewiele wyższą cenę, u renomowanego producenta, którym jest Blachy Pruszyński, otrzymamy nie tylko blachę trapezową, ale jakość, pewność i wytrzymałość materiału przez długie lata. Nie będziemy musieli martwić się przedwczesnym remontem dachu, a trwałość i wygląd będzie najwyższej jakości.

Ceny podawane są w przedziałach, powiązanych z wyborem powłoki ochronnej. Opcje oferowane przez Blachy Pruszyński to m.in.: PS, PMG, ULTRAMAT, PURMAX, PURLAK, FARM, FOODSAFE. Jeśli potrzebujemy pełen cennik, z wyszczególnionymi konkretnymi opcjami, można znaleźć go na stronie internetowej, gdzie również można wysłać zapytanie o inne modele blach trapezowych: T84, T94, T130, T133, T135, T135P, T140, T147, T150, T155, T160, T200, wycenianych pod konkretne inwestycje.

Źródło: Blachy Pruszyński

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: