Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Dachówki płaskie - ceramiczne minimalistyczne

Ocena: 5
12697

Wśród wielu wyborów na pokrycie dachu szczególną pozycję mają dachówki ceramiczne. Do niedawna kojarzyły się one z falistym kształtem i czerwienią koloru. Łączą one tradycyjny materiał i technologię produkcji w wyjątkową ochronę domu. Obecnie coraz częściej spotykamy to naturalne pokrycie w minimalistycznej współczesnej formie.

 

Trendy w architekturze, które pozwoliły na proste elewacje wraz z dwuspadowym dachem doskonale komponują się z minimalistyczną dachówką. Te współczesne dachówki oferowane są w wielu dawniej nietypowych kolorach jak szarości. Na rynku można wskazać następujące modele dachówki minimalistycznej (całkowicie) płaskiej.

 

BMI Braas - dachówka Turmalin

Turmalin to propozycja niezwykłej dachówki, która przekonuje swoim wzornictwem. Ze względu na proste kontury dachówka Turmalin w szczególności nadaje się do architektury nowoczesnej. Zmienny odstęp łat sprawia, że dachówka ta jest bardziej wydajna i tym samym idealnie nadaje się do nowoczesnego budownictwa lub do obiektów poddanych renowacji.

 

 

Kolorystyka i powłoki

Turmalin występuje w 7 wariantach kolorystycznych (miedziany, jasnoszary, antracytowy, kasztanowy, szary, czarny błyszczący i szary kryształ) i trzech powłokach angoba, glazura i glazura top line).

 

Dane techniczne dachówki Turmalin:

 • wymiary: 280 x 475 mm;

 • waga: 4,4 kg/szt.;

 • średnia długość pokrycia: 355 - 380 mm;

 • średnia szerokość pokrycia: 240 mm;

 • średnie zapotrzebowanie: 11,1 - 11,8 szt./m2.

 

Dachówka posiada zarówno płaską minimalistyczną powierzchnię jak i praktyczne podwójne zamki zapewniające szczelność.

 

Realizacja opublikowana przez redakcję Dachy - zastosowanie dachówki BMI Braas Turmalin:

 

Płaska dachówka ceramiczna na imponującym dachu z lukarnami

 

Creaton - dachówka Domino

Dachówka Domino należy do gamy najpopularniejszych modeli ceramicznych w ofercie marki Creaton. Jest jedną z najstarszych płaskich dachówek ceramicznych na rynku ciężkich pokryć dachowych w kraju. Z powodzeniem łączy wszystkie zalety tradycyjnej dachówki ceramicznej najlepszej jakości z modną formą. Domino jest doskonałym rozwiązaniem dla miłośników nowoczesnej architektury, którzy ponad wszystko cenią minimalizm. Pozbawiona zbędnych ozdobników bryła cechuje się najwyższą jakością i trwałością. 

 

 

Poręczny w montażu format ok. 257 x 436 mm daje minimalne zużycie na poziomie ok. 12,4 szt./m2. Domino jest idealne na dachy o skomplikowanej architekturze. Szczególnie na te, w przypadku których, montaż rozwiązań w większym formacie generowałby duże straty materiału podczas częstego docinania pojedynczych sztuk dachówki. Doskonałe odprowadzanie wody z połaci dzięki szczelnym zamkom zostaje zapewnione już przy nachyleniu dachu wynoszącym tylko 10°. Przy takim kącie zalecane jest użycie odpowiedniej membrany marki Creaton. Uformowane schodkowo zakładki niezawodnie chronią przed wnikaniem pod połać wody i zanieczyszczeń.

 

 

Dane techniczne dachówki Domino:

 • wymiary: 257 x 436 mm;

 • waga: 4,2 kg/szt.;

 • długość pokrycia: 343 - 354 mm;

 • średnia szerokość pokrycia: 225 mm;

 • zapotrzebowanie: 12,4 - 13,1szt./m2.

 

Opis inspirującego projektu i realizacji z zastosowaniem dachówki Domino:

Ceramiczna dachówka płaska na elewacji

 

Uwagi do montażu

 

Creaton - dachówka Simpla

Ceramiczna Simpla marki Creaton to dachówka idealna na nowoczesny dach. Płaski kształt, duży format 300 x 500 mm i modna kolorystyka sprawiają, że jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy ponad wszystko cenią minimalizm. 

 

 

Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości powierzchni angobowanej Nuance lub glazurowanej Finesse dachówkę cechuje wyróżniający wygląd, najwyższa jakość i trwałość. Szczelne zamki oraz uformowane schodkowo zakładki niezawodnie chronią przed wnikaniem wody i zanieczyszczeń. System spodnich żeber i mostków zwiększa wytrzymałość całego dachu. Zużycie ok. 10 szt./m2 skraca czas montażu, zmniejszając koszty potrzebne na wykonanie całego dachu. 

 

 

Dachówkę Simpla można montować na połaci o nachyleniu wynoszącym już 10° wraz z odpowiednią membraną z oferty Creaton. Simpla, podobnie jak pozostałe modele ceramiczne z oferty marki Creaton, posiada jedną z najdłuższych na rynku gwarancji wynoszącą do 50 lat.

Simpla produkowana jest w trzech kolorach: łupek glazurowany, czarny glazurowany i czarny matowowy angoba.

 

 

Dane techniczne dachówki Simpla:

 • wymiary: 300 x 500 mm;

 • waga: 4,8 kg/szt.;

 • długość pokrycia: 338 - 366 mm;

 • średnia szerokość pokrycia: 261 mm;

 • zapotrzebowanie: 10,4 - 11,4 szt./m2.

 

Uwagi do montażu

 

Dachówka Bogen Plano 11

Dachówka ceramiczna Plano 11 wygląda bardzo współcześnie. Dzięki wyraźnej linii i płaska powierzchnia jest idealnym rozwiązaniem zarówno dla dachów o współczesnej architekturze, jak i dla bardzo niestandardowych projektów renowacyjnych.

 

 

Zakładki boczne i wysokie ożebrowanie gwarantują wysoką szczelność przeciwdeszczową nawet do 10° kąta nachylenia połaci. Poczwórne przykrycie w narożniku czterodachówkowy oferuje najlepszą ochronę przed siłą ssącą wiatru i zacinającym deszczem, tak przy kryciu w rzędach, jak i naprzemiennie. Zintegrowany innowacyjny system mocowania Sturmfix zapewnia wysoką ochronę przeciwburzową.


Dachówka dostępna jest w nowoczesnej palecie kolorów: czerwona angoba, łupkowo-szara angoba, czarna angoba, antracyt glazurowany. Eleganckie ciemne angoby z pewnością znajdą uznanie szczególnie w oczach architektów, którzy dzięki temu będą mogli tworzyć wysmakowane projekty.

 

Dane techniczne dachówki Plano:

 • wymiary: 282 x 451 mm;

 • waga: 3,7 kg/szt.;

 • długość pokrycia: 360 - 380 mm;

 • średnia szerokość pokrycia: 237 mm;

 • zapotrzebowanie: ok. 11 szt./m2.

 

Realizacja opublikowana przez redakcję Dachy - zastosowanie dachówki Bogen Plano:

 

Precyzja ponad wszystko

 

Dachówka Erlus Linea 

Dachówka odznacza się wyrazistymi poprzecznymi liniami w połaci dachu, zachowując mimo to urok ceramicznego materiału. Wypalana w temperaturze 1200º C dachówka spod znaku high-tech do tworzenia nowoczesnych połaci dachowych. Mimo dużej powierzchni krycia Linea w znacznym stopniu wytrzymuje grad i ciężar śniegu. Jest też wyjątkowo deszczoodporna dzięki specjalnym zakładkom czołowym i bocznym.

 

 

Dane techniczne dachówki Linea:

 • wymiary: 290 x 485 mm;

 • waga: 4,4 kg/szt.;

 • średnia szerokość krycia: 245 mm

 • długość krycia: 382 - 389 mm

 • zapotrzebowanie: ok. 10,5 szt./m2.

 

 

 

Realizacje opublikowane przez redakcję Dachy - zastosowanie dachówki Erlus Linea:

Płaska dachówka na dwuspadowym dachu. Szara spiekana angoba szlachetna Erlus Linea

 

Ciepłe dachy z płaską dachówką

 

Dachówka Erlus Level RS

Dachówka Level RS jest jspecjalistą dla dachów o niskim spadku. Wyróżnia ją czysta, kanciasta forma z prostym wykończeniem. Istotny jest jej potrójny zamek pierścieniowy w obszarze czołowym i bocznym. Ta szczególna cecha techniczna sprawia, że woda jest perfekcyjnie odporowadzana z powierzchni dachówki. W ten sposób nawet przy dachach z niskim spadkiem ( układana na mijankę: typowy spadek dachu 16°, minimalny spadek dachu 10° ) konstrukcja poddasza pozostaje sucha. Level RS to odporna na opady dachówka, która nie potrzebuje szczelnego krycia wstępnego.

 

 

Dane techniczne dachówki Level RS:

 • wymiary: 290 x 485 mm;

 • waga: 4,8 kg/szt.;

 • zapotrzebowanie: ok. 11,3 szt./m2.

 

 

Koramic (Wieneberger) - dachówka Orea 9

Płaska dachówka Orea 9 jest stosunkowo duża i posiada zamki charakterystyczne dla dachówek zakładkowych, dzięki którym proces jej układania przebiega łatwo i szybko. Każda dachówka jest wypalana w osobnej formie, co zapewnia najwyższą jakość produktu, a także sprawia, że pokrycia mają doskonały, powtarzalny kształt. Orea 9 jest całkowicie płaska, odpowiada na najnowsze trendy minimalizmu w architekturze, a jej konstrukcja pozwala na umieszczenie jej również na elewacji budowli. Duży format, proste krawędzie i wyraźne linie podziału dają architektom wspaniałe możliwości kształtowania estetyki budynku, doskonale sprawdzając się na obiektach o nowoczesnej stylistyce.

 

 

Dane techniczne dachówki Orea 9:

 • wymiary: 305 x 470 mm;

 • waga: 4,7 kg/szt.;

 • zapotrzebowanie: ok. 9,9 szt./m2.

 

 

Koramic (Wieneberger) - dachówka Actua

Actua 10 LT to przedstawicielka najmłodszej grupy wśród dachówek ceramicznych, czyli dachówek płaskich. Ten nowoczesny produkt daje wrażenie gładkiego, prawie pozbawionego faktury dachu, który nie posiada własnego światłocienia. Jej cechą charakterystyczną, wyróżniającą ją spośród innych modeli, jest delikatne przełamanie, które w tak wyraźny sposób podkreśla poziomy kierunek połaci. Ponadto wyróżnia ją możliwość układania klasycznie, jak też mijankowo, z przesunięciem o połowę szerokości w kolejnych rzędach. Może być stosowana nie tylko do krycia dachów, ale także jako warstwa elewacji. To wszystko daje projektantom ogromne możliwości kształtowania estetyki budynku, doskonale sprawdzając się na obiektach o nowoczesnej i nietypowej architekturze.

 

Dane techniczne dachówki Actua 10 LT:

 • wymiary: 303 x 472 mm;

 • waga: 4,4 kg/szt.;

 • zapotrzebowanie: ok. 10 szt./m2.

 

Meyer Holsen - dachówka Piano

Prostoliniowość dachówki Piano sprawia, że nadaje się ona do przedsięwzięć budowlanych o nowoczesnej architekturze. Piano gwarantuje idealny wygląd zarówno w przypadku domów jednorodzinnych o minimalistycznej architekturze, jak i w przypadku willi miejskich w klasycznym stylu architektonicznym.

 

Dane techniczne dachówki Piano:

 • szerokość krycia: 204 mm

 • waga: 2,9 kg/szt.;

 • zapotrzebowanie: min. 14 szt./m2.

Realizacje opublikowane przez redakcję Dachy - zastosowanie dachówki Piano:

Dach z wieżyczką pod płaską dachówka

 

Ceramiczny dach ze Środy

 

Roben - dachówka Bergamo

Dachówkę wyróżnia odpowiadający aktualnym trendom wygląd: zupełnie płaska powierzchnia i prosta forma. Idealnie pasuje do projektów utrzymanych w nowoczesnym, minimalistycznym stylu, w których przeważają dachy dwuspadowe i kopertowe o dużej powierzchni i niewielkim stopniu skomplikowania. Dachówka Bergamo posiada także wiele zalet technicznych. Zaprojektowana tak, by tworzyć płaską powierzchnię dachu, zapewnia jednocześnie jego wyjątkową szczelność, a to za sprawą zamków o specjalnej konstrukcji, które uniemożliwiają praktycznie przelanie wody deszczowej. Zamki posiadają ponadto wyżłobienia (tzw. "ząbki"), ułatwiające precyzyjne klamrowanie dachówek, co jest konieczne m.in. ze względu na zapewnienie ochrony całego pokrycia przed uszkodzeniem lub zerwaniem w czasie porywistych wiatrów czy wichur. Dachówkę zaleca się układać na pokryciu metodą szeregową, na dachach o kącie nachylenia od 25o. Jest dostępna w kolorze szarym i antracytowym.

 

 

Jak poprawnie układać dachówkę Bergamo? 

 

Podstawowe dane techniczne dachówki Bergamo:

 • Waga: ok. 3,95 kg

 • Wymiary: 436x285 mm

 • Średnia ilość sztuk/m2: ok. 11,8 - 12,8

 • Waga m2: ok. 48,5 kg

 

Tejas Borja - dachówka Flat-10 Tech

Generacja płaskich dachówek ceramicznych o minimalistycznym wzornictwie: cieńsze, lżejsze, mocniejsze i bardziej wyraziste.

Tejas Borja - dachówka Flat 5XL

Największa dachówka na świecie. Nadaj dachom i fasadom niepowtarzalny, charakterystyczny wygląd.

 

Tondach - dachówka Figaro 11

Całkowicie płaska dachówka z prostym designem, pozwala na stworzenie unikalnego wyglądu pokrycia dachowego, zgodnie z najnowszymi trendami w architekturze. Figaro 11 to produkt należącego do grupy Wieneberger czeskiego producenta Tondach.

Podstawowe dane techniczne dachówki Figaro 11:

 • Waga: ok. 4,2 kg

 • Wymiary: 277 x 470 mm

 • Waga m2: ok. 48,5 kg

 

 

 

Opracowanie redakcyjne

 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: