Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Płaska dachówka ceramiczna na imponującym dachu z lukarnami

Ocena: 5
17819

Dach pokryty modną płaską dachówką ceramiczną to kolejny obiekt wśród Laureatów konkursu „Pochwal się dachem”. Jego wykonawca to doświadczony dekarz, który uprawia ten zawód w trzecim już pokoleniu.

 

 

Budynek, o którym mowa, znajduje się w miejscowości Robakowo w województwie wielkopolskim. Jest to dom jednorodzinny, który ma wielopołaciowy imponujący dach z lukarnami.

Tomasz Siepa otrzymał to zlecenie na tą realizację w typowy dla siebie sposób – z polecenia. Wcześniej robił dach dla kolegi inwestora w innej miejscowości i ten polecił go do nowej inwestycji. 

 

Modna dachówka płaska

Powierzchnia dachu to ok. 290 m2. Firma wykonała zarówno konstrukcję dachu z litego drewna konstrukcyjnego KVH C24, jak i jego krycie dachówką Turmalin marki BMI Braas w kolorze antracytowym, łącznie z montażem okien dachowych i rolet. 

 

 

W przypadku tej realizacji wybór pokrycia należał ostatecznie do dekarza. Inwestor chciał mieć modny dach z jakąś nowoczesną płaską dachówką. Nie był zdecydowany, którą wybrać. To pan Tomasz polecił Turmalin, który dobrze się układa i z doświadczenia wie on, że łatwo zachowuje estetyczną prostą powierzchnię. 

 

Warstwy

 

 

Na konstrukcji zamontowano deskowanie z desek suszonych, a bezpośrednio na nim położona została srebrna tzw. Szybka Bariera SBS Sun’X marki Icopal. Producent charakteryzuje ją jako materiał spełniający jednocześnie funkcję hydroizolacji, wentylacji dachu skośnego oraz funkcję chłodzenia poddasza. Jest to membrana składająca się z warstwy poliestru, kauczuku bitumicznego oraz kompozytu aluminiowego. Ma gramaturę aż 380 g/m2, co przekłada się na zwiększoną żywotność dachu. Na tej specjalnej membranie zamontowane zostało ołatowanie i położone pokrycie docelowe. 

 

 

Do wentylacji podpołaciowej oprócz standardowych rozwiązań – wlotu w pasie podrynnowym i wylotu w kalenicy – zastosowano systemową wentylację dachu skośnego również marki Icopal. Na dachu w deskowaniu zostały nawiercone otwory, w których zamontowano sto łatwych w montażu elementów wentylujących Vent’X, zbudowanych z pierścienia mocującego, oringu uszczelniającego i pokrywy wentylacyjnej. Ich budowa zapewnia nie tylko odpowiednią cyrkulację powietrza, ale również zabezpiecza dach przed owadami i zachowuje hydroizolacyjne właściwości warstwy podpołaciowej. 

 

 

Na dachu znalazły się także cztery 3-szybowe okna dachowe aluminiowo-tworzywowe. Wszystkie zostały zamontowane z kołnierzami termoizolacyjnymi. Jedno z nich znajduje się w łazience i dlatego wybrany tu został model o podwyższonej odporności na wilgoć, który jest wyposażony w nawiewnik. 

Materiały na dach dostarczyła firma Tomdach Mateusza Tomczaka z Walerianowa pod Poznaniem. 

 

Ekipa z tradycjami

Dach został wykonany w 3,5 tygodnia przez 4-osobową ekipę: pan Tomasz, jego brat Paweł oraz pracujący w firmie od 12 lat Jarosław i od dwóch lat – Grzegorz. Pomagali im również dwaj uczniowie, z których jeden to 17-letni Kacper, syn pana Tomka. Kacper to już czwarte pokolenie w rodzinie Siepów, które zajmuje się dekarstwem. Już dziadek pana Tomasza pracował na dachu, a tata Andrzej przepracował w zawodzie dobrze ponad 40 lat. Swój wyuczony i wykonywany fach przekazał synowi, który od piątej klasy szkoły podstawowej jeździł z ojcem na budowy. Mój ojciec był dobrym nauczycielem zawodu i jestem mu wdzięczny za to, czego mnie nauczył – podkreśla pan Tomasz i ma nadzieję, że będzie mógł swój fach równie skutecznie przekazać synowi. 

Tomasz Siepa jest mistrzem dekarskim i blacharskim, a także orzecznikiem technicznym z ramienia Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy oraz Izby Rzemieślniczej w Poznaniu. Jest również od sześciu lat Certyfikowanym Dekarzem Braas, bierze udział w programie od samego początku i jest obecny na każdej gali. 

 


 

Obiekt: Dom jednorodzinny

Wykonawca: Tomasz Siepa, Dachy Siepa, www.dachy-siepa.pl

Użyte materiały:

dachówka (podstawowa) Braas Turmalin angoba antracyt – 3150 szt.
hydroizolacja dachu deskowanego Icopal Sun`x
elementy wentylacji dachu Icopal VENT`X
blacha na opierzenia stalowa czarny mat
taśma kalenicowa Braas Figaroll Plus
system rynnowy Galeco Stal w kolorze czarny mat
okna Fakro trzyszybowe FTP-V U4 (3 szt.) oraz PTP-V U4 (1 szt.) 
zestaw termoizolacyjny do okien Fakro XDP
rolety zewnętrzne Fakro ARZ-ELECTRO 230V

 


 

Galeria

 

 

 

 

 

 

Opracowanie redakcyjne

 

Wyniki VII edycji konkursu POCHWAL SIĘ DACHEM

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: