Mały kąt nachylenia połaci znacząco ogranicza wybór pokrycia. Na takich dachach sprawdzają się głównie papa, blacha lub dach zielony. Ale nie tylko – na takiej połaci można także zastosować cenione i ponadczasowe dachówki ceramiczne.
Mowa tutaj o dachówkach ceramicznych marki Creaton, wyróżniających się na rynku tym, że zostały specjalnie zaprojektowane na dachy o nachyleniu połaci od 7°.
Wysokie wymagania
Dachówki ceramiczne to pokrycie doceniane ze względu na trwałość i estetykę, które polecane jest na dachy o kącie nachylenia od 16? do 45?. W takim przypadku pokrycie można stosować bez dodatkowych zabezpieczeń, czyli na łatach i kontrłatach układanych bezpośrednio nad membraną dachową mocowaną do krokwi. Jeśli kąt nachylenia jest mniejszy od optymalnego, rośnie ryzyko zalegania wody opadowej czy śniegu. Wzrastają zatem wymagania względem szczelności dachu. Konieczne staje się zastosowanie pełnego deskowania i zabezpieczenia przeciwwodnego, np. w postaci papy. Koszty takiej inwestycji rosną. Zwiększa się też ryzyko popełnienia błędu w sztuce dekarskiej.
Trzy specjalne modele
Trzy modele ceramiczne marki Creaton – Premion i nieco większe Futura oraz Sinfonie – można bezpiecznie stosować na dachach o kącie nachylenia nawet od 7°. Przy ich projektowaniu uwzględniono najnowsze wyniki badań z dziedziny statyki i dynamiki płynów oraz teorii przepływu. Specjalna konstrukcja zamków z zastosowaniem tzw. techniki labiryntowej, ich duża tolerancja oraz dodatkowe mostki uszczelniające na spodzie – to nowatorskie elementy budowy dachówki ceramicznej. Dzięki temu wskazane modele są na tyle uniwersalne, że sprawdzają się nie tylko na dachach stromych, ale także na tych o małym stopniu nachylenia. Opracowanie tych wszystkich rozwiązań było prawdziwym wyzwaniem dla projektantów dachówek, ale udało się stworzyć pokrycie ceramiczne wyjątkowo trwałe, bez możliwości rozszczelnienia.
Szczelny system dachowy
Deszcz i śnieg, chociaż dłużej zalegają na dachach o mniejszym nachyleniu połaci, nie stanowią zagrożenia w przypadku tych dachówek. Woda deszczowa nie ma możliwości przedostania się pod pokrycie nawet przy silnym wietrze. Najnowsza technologia daje gwarancję szczelnego dachu, i to bez stosowania dodatkowych zabezpieczeń konstrukcji, które podnoszą koszty inwestycji. Jako standardowe zabezpieczenie przy dachach o kącie nachylenia połaci poniżej 12° poleca się zastosować membranę dachową wstępnego krycia układaną na zakład, klejoną lub zgrzewaną (np. Creaton Trio 210 Extra czy Creaton Quattro Longlife 360 Extra wykonane w unikatowej technologii poliestrowo-termopoliuretanowej). Dachówki podstawowe uzupełnione odpowiednią membraną, specjalnymi klamrami montażowymi oraz dachówkami funkcyjnymi i akcesoriami tworzą kompletny, szczelny system dachowy.
Źródło: Dachy, nr (242)