Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Zakopiańska kuźnia talentów - Monier rozpoczyna sezon szkoleniowy

Ocena: 0
6092
W Zakopanem, tuż przy Krupówkach, w drewnianym budynku mieści się szkoła, której uczniowie i nauczyciele od ponad 130 lat łączą pasję tradycyjnego rzemiosła artystycznego ze współczesnym snycerstwem i nowoczesnym budownictwem. Obecnie w Zespole Szkół Budowlanych uczy się ponad 700 uczniów i uczennic, a dyrektorem jest Marek Stopka – narciarz, marynarz i nauczyciel informatyki.

Uczniowie Budowlanki oraz produkty firmy Braas – ekspozycja w trakcie IX Majówki Tatrzańskiej

Szkoła powstała 10 lipca 1876 roku z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego w celu kształcenia snycerzy. Jej uczniowie na przełomie XIX i XX wieku, za sprawą dyrektora szkoły, Stanisława Barabasza i pod wpływem Stanisława Witkiewicza tworzyli styl zakopiański. Propagatorem tego stylu w architekturze i sztuce był także późniejszy patron szkoły Władysław Matlakowski – autor niezwykle ważnych dla zakopiańskich snycerzy i cieśli dzieł: „Budownictwo ludowe na Podhalu” oraz „Zdobnictwo i sprzęt ludu polskiego na Podhalu”.

Przez lata szkoła przechodziła wiele przemian w strukturze i programie szkoły, nie zmieniło się tylko jedno – lokalizacja w pięknym drewnianym budynku na zakopiańskich Krupówkach.

Braas dla szkoły
Myśląc o ciągłym rozwijaniu szkolnej pracowni i zapewnieniu uczniom kontaktu z najwyższej klasy specjalistami zakopiańska budowlanka w tym roku rozpoczęła współpracę z firmą Monier, producentem dachówek betonowych Braas oraz ceramicznych RuppCeramika. Uroczysta inauguracja współpracy miała miejsce w połowie września w Zakopanem. Uczniowie szkoły, jej dyrektor, pracownicy firmy Monier i zaproszeni goście wspólnie wspinali się na jeden z tatrzańskich szczytów, niosąc ze sobą... dachówki Braas. 

Współpraca z firmami, które oferują wysokiej klasy produkty i proponują nowoczesne rozwiązania technologiczne bardzo wzbogaca nasz program nauczania. Dzięki temu nasi uczniowie mają szansę budować wiedzę w oparciu zarówno o tradycje zakopiańskiej architektury, jak i najnowsze osiągnięcia technologii budowlanej– mówił dyrektor szkoły, Marek Stopka na spotkaniu z dziennikarzami w trakcie inauguracji sezonu szkoleniowego firmy Monier. – Dzięki współpracy z firmą Monier możemy korzystać z wiedzy i doświadczenia najwyższej klasy specjalisty, doradcy technicznego Braas RuppCeramika Przemysława Spycha. Dzięki temu nasi uczniowie mają szansę nauczyć się najlepszych praktyk.

 Ze względu na tradycję i specyfikę szkoły w Zakopanem, energię dyrektora Marka Stopki i rozpoczęcie współpracy z naszą firmą, zdecydowaliśmy się właśnie tu uroczyście rozpocząć nowy sezon szkoleniowy – powiedział Grzegorz Barycki, dyrektor marketingu firmy Monier, producenta dachówek betonowych Braas i ceramicznych RuppCeramika.

Szkoła w Zakopanem jest kolejnym miejscem na mapie Polski, po Ośrodkach Kształcenia Dekarzy w Gdańsku i Radomiu, gdzie odbywają się szkolenia organizowane przez Monier zarówno dla pracujących, jak i przyszłych dekarzy, architektów, handlowców i dziennikarzy.


Źródło: Dachy, nr 10 (118) 2009
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: