Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Z teczki biegłego, cz. 4

Ocena: 4.86364
7026

Kolejny odcinek cyklu, w którym prezentujemy przykłady nieprawidłowego wykonawstwa lub błędnych rozwiązań projektowych. Materiał prezentuje błędy popełnione przy montażu pokrycia z papy termozgrzewalnej.

 

Fot. 1. Zdjęcie przedstawia otwór spustowy. Zastosowany element wpustowy przeznaczony jest do innego rodzaju dachu. Konstrukcja tego wpustu powoduje przecieki widoczne na stropie pod spodem. W środku widoczne są otwory, które powodują nieszczelność elementu. Tego rodzaju wpusty stosuje się na dachach odwróconych, ten trzeba wymienić

Fot. 2. Następny źle obsadzony wpust. Woda dostaje się pod papę

Fot. 3. Pęknięcie na papie

Fot. 4. Następne pęknięcie dylatacyjne

Fot. 5. Jeszcze jedno pęknięcie dylatacyjne

Fot. 6. Za niska obróbka blacharska komina

Fot. 7. Zbyt nisko zakończona obróbka blacharska ogniomuru

Fot. 8. Strzałki wskazują nieszczelne miejsca

Wnioski
Na dachu pokrytym papą termozgrzewalną popełniono szereg błędów wykonawczych i projektowych.
Pęknięcia widoczne na fot. 3, 4, 5 spowodowane są użyciem nieodpowiedniej papy. W tym przypadku wygląda na to, że jest użyta tylko jedna warstwa papy i wkładka nośna w papie jest po prostu za słaba. Gdyby na jednowarstwowe pokrycie użyta została odpowiednia papa, to możliwe, że pęknięcia takie by się nie pokazały. Podczas naprawy pokrycia pęknięcia te należy potraktować i wykonać jak element dylatacyjny.

Należy wykonać nowe pokrycie z papy termozgrzewalnej modyfikowanej na odpowiednio wytrzymałej wkładce, zwracając uwagę na dokładne pokrycie pęknięć.

Na dachu zastosowano otwory spustowe nieodpowiednie do tego rodzaju dachu, lecz do dachu odwróconego – te użyte tutaj powodują przecieki do wnętrza. Poza tym są one nieprawidłowo zamontowane. Należy je wymienić na nowe, dopasowane do typu dachu oraz zwrócić uwagę na prawidłowy montaż.

Opisywany dach ma powierzchnię około 100 m2 i posiada tylko dwa otwory spustowe. Stąd też błędem są zbyt niskie obróbki blacharskie kominów i brak np. antyprzelewu, który by odprowadził nadmiar wody poza dach. Z powodu braku awaryjnego otworu przelewowego w ściance ogniomuru, papę należy wyprowadzić aż na wierzch attyki i tu zamocować, a styk uszczelnić. Zapobiegnie to powstawaniem przecieków spowodowanych przelaniem się wody przez obróbkę.

Źródło: Dachy, (98) 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: