Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Większe okna - więcej światła i przestrzeni

Ocena: 0
6297
Któż nie marzy o dużej ilości światła i przestrzeni na poddaszu. O świeżym powietrzu i niesamowitych widokach. Duże okno Fakro o podwyższonej osi obrotu z naświetlem dolnym FDH spełnia te marzenia. Innowacyjne górne skrzydło posiada podwyższoną oś obrotu - teraz po otwarciu z łatwością można podejść do krawędzi okna. Dolne skrzydło jest nieotwierane, dzięki czemu nawet dzieci mogą bezpiecznie oglądać otaczający świat.

Okna o podwyższonej osi obrotu z naświetlem dolnym FDH to okno dwuskrzydłowe. Skrzydło górne otwierane jest obrotowo, a oś obrotu znajduje się powyżej wysokości okna. Skrzydło przy obrocie o kąt od 0° do 45° jest podtrzymywane przez innowacyjny mechanizm wspomagający, który pozwala pozostawić otwarte skrzydło w dowolnej pozycji w tym zakresie. Do mycia skrzydło jest blokowane przez zasuwkę przy kącie 160°. Dolne skrzydło jest nieotwierane, można przez nie swobodnie patrzeć nawet w pozycji siedzącej.

Do tej pory prawidłowe zaprojektowanie doświetlenia pomieszczenia za pomocą okien dachowych możliwe było wyłącznie przy wykorzystaniu zespolenia pionowego dwóch okien dachowych. W oknie FDH większą powierzchnię przeszklenia osiągnięto poprzez powiększenie długości, a nie szerokości.
Okno o rozmiarze 94 × 206 cm daje większą powierzchnię doświetlenia niż okna o rozmiarze 134 × 140 cm, a dodatkowo mieści się pomiędzy krokwiami. Nie ma więc konieczności przeprowadzania kosztownych zmian w konstrukcji dachu. Należy również zaznaczyć, że im wyżej okno jest zamontowane, tym lepiej doświetla ono pomieszczenie.

Okno FDH to jedyne okno dachowe na rynku, które po zamontowaniu w dachu o nachyleniu 30°–43° spełnia warunki normy DIN 5034-1, zgodnie z którymi dolna krawędź okna powinna się znajdować na wysokości do 95 cm, a górna krawędź okna na wysokości min. 220 cm od podłogi.

Okno FDH posiada konstrukcję topSafe, wyposażone jest również w automatyczny nawiewnik V40P. Produkt otrzymał rekomendację Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy oraz Złoty Medal Targów Budma 2009.

Montaż okna o podwyższonej osi obrotu z naświetlem dolnym FDH


Przygotowanie otworu w połaci dachu o wielkość uzależnionej od rozmiaru okna. Szerokość i wysokość otworu jest większa o 2-5 cm od wymiarów oknaInstalacja dodatkowych łat montażowych w rozstawie dopasowanym do wysokości okna. Odległość dolnej łaty montażowej od pokrycia zależy od rodzaju pokrycia dachowegoPrzykręcenie kątowników montażowych do górnego i dolnego elementu ościeżnicy. Na zdjęciu kątowniki dla głębokości montażu V


Umieszczenie okna FDH w otworze montażowym. Przykręcenie kątowników montażowych do łat. Wyrównanie szczelin pomiędzy skrzydłem i ościeżnicą za pomocą klina montażowegoDemontaż profilu kryjącego dół skrzydła w celu umożliwienia instalacji dolnego elementu kołnierza uszczelniającegoPrzykręcenie dodatkowych kątowników montażowych na bocznych elementach ościeżnicyWykonanie izolacji termicznej wokół okna, pomiędzy ościeżnicą a krokwiami


Montaż kołnierza paroprzepuszczalnego XDP w celu zapewnienia właściwego połączenia okna z membraną dachową. Instalacja rynienki odwadniającej ponad oknemMontaż dolnego elementu kołnierza uszczelniającego oraz profilu kryjącego dolny element ościeżnicyMontaż profilu kryjącego dół skrzydła


Zamontowanie profilu kryjącego górę ościeżnicy oraz bocznych elementów kołnierza uszczelniającego. Boczne elementy kołnierza składają się z dwóch częściMontaż profili kryjących bok ościeżnicy


Montaż górnego elementu kołnierza uszczelniającegoMontaż elementów pokrycia dachowego wokół oknaGotowe. Okno FDH zamontowane w dachu


Na podstawie materiałów
firmy Fakro


Źródło: Dachy, nr 8 (116) 2009
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: