Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Prawidłowa wentylacja połaci dachowej

Ocena: 5
3703

Podczas projektowania dachu i montażu pokrycia nie można pominąć aspektu wentylacji połaci dachowej, który powinien być równie ważny, co wybór materiałów czy wykonawców. Prawidłowo wykonana wentylacja połaci ma ogromny wpływ na trwałość pokrycia dachowego i funkcjonowanie przegrody dachowej.

 

 

Współczesne innowacje w systemach dachowych, takie jak DACHRYNNA — jedyny zintegrowany na rynku system dachowy 2w1, wyznaczają nowe standardy w zakresie funkcjonalności i estetyki pokryć dachowych. Rozwiązanie to jest odpowiedzią na rosnącą popularność kompleksowych rozwiązań 2w1 oraz potrzebę nowoczesnych projektów architektonicznych, w których pokrycie dachu i elewacja wykonane są z tego samego materiału. Właściwa wentylacja dachowa odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu przegrody dachowej. Wilgoć pojawiająca się w połaciach dachu — w warstwie ocieplenia lub na spodzie pokrycia dachowego — jest dość częstą przyczyną jego uszkodzeń. Nie tylko ucierpi na tym zawilgocona wełna mineralna, która straci właściwości izolacyjne czy więźba dachowa poddana korozji biologicznej, wilgoć może też spowodować, że samo pokrycie szybciej ulegnie zniszczeniu. O czym należy pamiętać?

Wyprowadzenie pary na zewnątrz

Para wodna wytwarzana jest w każdym zamieszkanym budynku. Nieodpowiednio odprowadzana może stać się przyczyną poważnych problemów, od zawilgocenia ścian po rozwój szkodliwych grzybów. Rozwiązaniem tych problemów jest skuteczna wentylacja, która zapobiega kondensacji pary wodnej, umożliwiając jej swobodne wyprowadzenie poza budynek. Dzięki temu chronimy dom przed wilgocią i zapewnimy trwałość całego dachu.

Naturalna wentylacja

Jeśli jednak pomiędzy membraną a pokryciem dachowym para nie znajdzie odpowiedniego ujścia, zacznie się skraplać. By temu zapobiec, należy zadbać o odpowiednią budowę dachu. Najefektywniejsza wentylacja bowiem wykorzystuje naturalny przepływ powietrza. Ważne jest, by zadbać o prawidłowy wlot powietrza w okapie oraz wyloty w kalenicy, co umożliwia ciągłą cyrkulację powietrza i zapobiega stagnacji wilgotnego, ciepłego powietrza pod pokryciem. Robi się to, montując w okapie i kalenicy elementy wentylacyjne. Kluczowe przy tym jest zachowanie odpowiedniej wysokości kontrłat nad warstwą wstępnego krycia a pod łatami, która powinna wynosić co najmniej 25 mm. Zastosowanie tych produktów zapewni prawidłowe odprowadzenie wilgoci z warstwy termoizolacyjnej oraz pary wodnej.

Skuteczne uszczelnienie

Przed zawilgoceniem pochodzącym z zewnątrz dachu stosuje się wstępne krycie, zazwyczaj w postaci ułożonej bezpośrednio na krokwiach dachowych membrany klejonej na zakładach. Są to produkty wysokoparoprzepuszczalne trzy warstwowe, do których od spodu przylega termoizolacja. W przypadku zastosowania pełnego deskowania stosowane są membrany czterowarstwowe o większej grubości, ale w tym przypadku należy zastosować pod deskowaniem szczelinę powietrzną umożliwiającą przepływ powietrza wentylującego od okapu do kalenicy. Zadaniem membrany jest wiatroizolacja i odprowadzenie skroplin bądź wody opadowej, jaka przedostała się podczas ulewnego deszczu i silnego wiatru pod połać dachową. Woda ta jest odprowadzana do systemu rynnowego bądź na deskę doczołową zabezpieczoną blachą z kapinosem.

Efektywny montaż

Inwestycja w nowoczesny system dachowy, taki jak DACHRYNNA powinna iść w parze z projektowaniem efektywnego systemu wentylacyjnego. Jest to gwarancja nie tylko długowieczności i niezawodności dachu, ale również zdrowego i bezpiecznego środowiska dla użytkowników budynku. Dlatego też system dachowy DACHRYNNA montowany jest wyłącznie przez przeszkolonych i autoryzowanych dekarzy, co gwarantuje nie tylko odpowiedni efekt wizualny, ale także bezproblemowe funkcjonowanie przegrody dachowej.

Źródło: Galeco

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: