Zadaniem dachu jest wprawdzie ochrona przed wpływami atmosferycznymi, ale on sam również wymaga ochrony. Powinno się go nie tylko zabezpieczyć przed zawilgoceniem wodą oraz parą, lecz także dbać o to, by ewentualne zawilgocenia mogły wysychać. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na wybór odpowiednich akcesoriów dachowych, zapewniających prawidłowe działanie grawitacyjnej wentylacji podpołaciowej.
Grzebień okapu z kratką
Zaburzenie swobodnego przepływu powietrza wynikające z nieprawidłowej konstrukcji wlotu (okap) lub wylotu (kalenica) czy przegrodzenia kanałów wentylacyjnych może mieć poważne konsekwencje dla dachu z każdym rodzaju pokrycia. Nieodprowadzona wilgoć stanowi zagrożenie dla konstrukcji drewnianej – więźby (pleśnie, grzyby), samego pokrycia (pojawienie się kondensatu na wewnętrznej powierzchni), a także ocieplenia. Zawilgocenie powoduje nie tylko niszczenie połaci, ale również zmianę parametrów, a tym samym ubytki energooszczędności.
Technologicznie prawidłowo skonstruowana szczelina okapowa powinna być zabezpieczona przed owadami i drobnymi gryzoniami za pomocą grzebienia okapu i kratki okapowej. Dodatkowo wartość wentylacyjna może być zwiększona za pomocą grzebienia okapu z kratką wentylacyjną lub, w przypadku dachówki karpiówki, elementem wentylacyjnym.
Kratka okapowa
W szczytach dachu należy stosować rozwiązania, które będą stanowić nie tylko zabezpieczenie przeciwwilgociowe, ale również posiadające pełną wartość wentylacyjną. Można zdecydować się tutaj na jedno z kilku równorzędnych rozwiązań:
- taśma wentylacyjno-uszczelniająca kalenicy pełna (typu Multivent®), wykonana z plisowanego aluminium, co umożliwia dopasowanie do kształtu pokrycia (lakierowanego w sześciu kolorach, odpornego na promieniowanie UV - brak odbarwień) lub miedzi. Taśma Multivent® posiada dwa pasy kleju butylowego nakładane w nowoczesnej technologii na gorąco, umożliwiające montaż poprzez klejenie do struktury pokrycia (należy zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie powierzchni – powinna ona być sucha i niezabrudzona). Wentylacja odbywa się poprzez tłoczone mikrootwory. Taśmę można stosować niezależnie od rodzaju pokrycia;
- taśma wentylacyjno-uszczelniająca kalenicy łączona (DachClimatic®, DachControl®, Dachrol®), wykonana z dwóch pasów plisowanego aluminium lub miedzi, łączona z tkaniną polipropylenową lub polietylenową, warunki i zakres stosowania są takie same jak dla taśmy Multivent®;
- uszczelka/wywietrznik kalenicy ze szczotką, której korpus wykonany jest z odpornego na promienie UV polipropylenu, z otworami wentylacyjnymi, ukształtowanymi w sposób uniemożliwiający powtórny napływ wykroplin, stanowi równocześnie sprężystą podkładkę. Szczotka z włosia polipropylenowego samoistnie układa się i dopasowuje do kształtu pokrycia. Zastosowanie w dachach krytych dachówką, dostępna w sześciu kolorach.
Taśma kalenicowa DachClimatic
Niepodważalny jest wpływ wentylacji na mikroklimat panujący wewnątrz domu i możliwości zagospodarowania przestrzeni pod dachem, często obecnie obudowywanej np. płytami kartonowo–gipsowymi. Nieprawidłowy odbiór powietrza może również powodować powstanie znacznych różnic temperatur na długości połaci. Prowadzi to, głównie w okresie zimowym, do wystąpienia od wewnątrz kondensacji wilgoci. Natomiast od zewnątrz potęguje oblodzenie strefy brzegowej dachu z „ciepłej” kalenicy. Wytapiana woda spływa i zamarza na „zimnym” okapie, co naraża orynnowanie i szczelność samego pokrycia. Można również zauważyć, że powyższe zjawisko ma także znaczenie dla przyśpieszonego starzenia się dachówek, tzw. „zielenienie dachu”.
Uszczelka kalenicowa ze szczotką
Do prawidłowego wyprowadzenia powietrza z pomieszczeń lub dowentylowania połaci dachowej służą kominki i wentylatory dachowe, dostępne w serii Aero firmy WA-BiS. Jest to wysokowydajny system wentylacyjny wykonany z polipropylenu barwionego w masie, odpornego na korozję, czynniki atmosferyczne, w tym promieniowanie UV oraz uderzenia. Materiał ten jest przyjazny dla środowiska, obojętny chemicznie, nadający się do recyklingu. Zastosowane rozwiązania sprzyjają łatwemu i szybkiemu montażowi. Odpowiednio dobrane przejście wbudowuje się w sposób zupełnie szczelny we fragment oryginalnego pokrycia. Komplet montażowy zawiera wszystkie potrzebne, dodatkowe materiały montażowe (wkręty, kołnierze, uszczelniacze itp.). Dostępne są różne średnice od 110 do 250 mm.
Jedynie wyroby specjalistyczne, profesjonalne i wykonane z wysokiej jakości surowców, o odpowiednich parametrach mechanicznych i chemicznych, w połączeniu z prawidłową technologią, pozwalają uzyskać maksymalne bezpieczeństwo i funkcjonalność każdego punktu z osobna, jak i całości dachu.
Na podstawie materiałów firmy WA-BiS
Źródło: Dachy, nr 9 (129) 2010