Na elewacjach łupek prezentuje się świetnie, a w przypadku tej realizacji wybrano sposób układania, który podkreśla nowoczesny charakter budynku oraz system, który zapewnia właściwą wentylację i spełnia wymogi przeciwpożarowe.

Inwestycja, którą przedstawiamy, to budynek polskiej firmy MovieBird o charakterze globalnym, produkującej z ogromnym sukcesem wysięgniki dla przemysłu filmowego na całym świecie.
Aby się rozwijać MovieBird potrzebuje miejsca. Firma dobudowała do istniejącego budynku swojej siedziby nowoczesny obiekt z halą produkcyjną. W budynku mieszczą się również biura i laboratorium, w którym powstają nowe technologie i rozwiązania koncepcyjne urządzeń. Obiekt położony jest pod Opolem na terenie dawnej cementowni Groszowice.
Budowa i wyposażenie Centrum Badawczo-Rozwojowego wraz z przeprowadzeniem projektu badawczego kosztowały ok. 6 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło prawie 2,9 mln zł. W ramach projektu badawczego opolska firma konstruuje nowatorski w skali świata wysięgnik do kamer przeznaczony do stabilizowania obrazu.
Choć pierwotnie zakładano inny materiał pokryciowy, to łupek bez problemu przekonał do siebie inwestora
Zlecenie i wykonawca
Firma Adamietz Sp. z o.o. – generalny wykonawca obiektu – zdobyła zlecenie w konkursie ofert. Jej oferta była najkorzystniejsza cenowo, jaki i deklarowany czas realizacji był najkrótszy. W całym kraju GW szukał wykonawcy fasady z łupka. Miał to być system fasadowy o zadeklarowanej w projekcie odporności ogniowej.
Wykonawcą konstrukcji i pokrycia elewacji łupkiem została ostatecznie firma Stiller Pokrycia Dachowe, prowadzona przez Adriana Stillera. Została ona polecona przez dostawcę łupka, czyli przez SKN – Śląskie Kruszywa Naturalne. Na polskim rynku SKN działa jako wyłączny przedstawiciel producenta łupka – firmy Rathscheck. Firma wspólnie z myślenickim przedsiębiorstwem Wido-Profil, produkującym elementy składowe fasad z aluminium, opracowała nowatorski system montażu łupka na tej inwestycji.
Krycie zmienne prostokątne
Projekt i materiał
Pierwotnie w koncepcji architektonicznej autorstwa pracowni KG Architekci Klaudii i Grzegorza Gołębiowskich z Opola przewidziano inne pokrycie na elewację, lecz już pierwszy kontakt inwestora i architektów z łupkiem naturalnym sprawił, że zdecydowano się na ten materiał. Wbrew powszechnej opinii, całkowity koszt wykonania elewacji łupkiem naturalnym był porównywalny z jego zamiennikiem.
Od momentu wyboru łupka, jego dostawca uczestniczył w projektowaniu podkonstrukcji i w tworzeniu detali dotyczących elewacji wentylowanych. Wykonawca otrzymał od niego pełne wsparcie podczas wykonywania elewacji.
Rodzaj pokrycia łupkiem inwestor wybrał podczas wizyty w SKN a format łupka został dobrany tak, aby zapewnić optymalny podział płytek.
Łupek zastosowano również wewnątrz budynku w strefie wejściowej
Konstrukcja nośna
Konstrukcja nośna to system, w skład którego wchodzą po kolei, zaczynając od strony ściany nośnej:
- podkładki izolacyjne
- konsole aluminiowe – rozstaw wg projektu Wido-Profil
- 20-centymetrowa warstwa wełny mineralnej między konsolami
- profile L i T zamocowane w konsolach
- przestrzeń wentylacyjna na szerokości profili
- płyta cementowo-drzazgowa zamocowana do profili.
Dzięki specjalnej konstrukcji aluminiowej zachowana została odpowiednia szczelina, zapewniająca właściwą wentylację elewacji.
Klatka schodowa wyłożona łupkiem
Krycie
Do tak zbudowanej konstrukcji nośnej przy pomocy wkrętów nierdzewnych zamocowano mechanicznie łupek naturalny w formacie 40 x 30 cm w kryciu zmiennym prostokątnym. Ten rodzaj krycia daje efekt nowoczesnej stylistyki i najbardziej pasował do charakteru obiektu.
Z ciekawych elementów należy wyróżnić zastosowanie łupka w strefie wejściowej wewnątrz budynku. Wyłożono nim hall i klatkę schodową. Zaprojektowano krycie tak, aby w strefie wejścia do budynku fasada z łupka sprawiała wrażenie, że wchodzi do jego wnętrza. W środku budynku zastosowano ten sam rodzaj krycia.
Kolorystycznie dopasowane do łupka obróbki wykonano z aluminium
W każdej fazie realizacji projektu czekały na dostawcę łupka i na wykonawcę elewacji nowe wyzwania, których rozwiązanie często musiało być konsultowane dodatkowo z producentem konstrukcji aluminiowej.
Obróbki blacharskie zostały kolorystycznie dopasowane do łupka i ślusarki. W realizacji pojawiają się indywidualne obróbki blacharskie wokół okien fasadowych i narożników budynku. Obróbki zostały wykonane warsztatowo z aluminium.
Realizacja tego obiektu świadczy o tym, że łupek naturalny to nie tylko dachy klasycznych budynków, ale także nowoczesne elewacje spełniające najwyższe wymogi estetyczne i funkcjonalne – przy kryciu łupkiem brak jest konieczności konserwacji i spełnione są wysokie wymagania przeciwpożarowe.
Kolor czerwony wyznacza strefę wejścia głównego
Łupek świetnie się sprawdza jako pokrycie elewacji nowoczesnych budynków
Odbiór
Zaletą łupka w porównaniu do innych materiałów jest to, że można go stosować w niskich temperaturach a wykonywanie elewacji wypadło na późną zimę i wczesną wiosnę, gdy dni bywają jeszcze mroźne.
Całkowita powierzchnia pokryta łupkiem (zewnątrz i wewnątrz) wyniosła ok. 1000 m2.
Budowa obiektu odbywała się tuż obok istniejącej siedziby firmy, więc inwestor na bieżąco doglądał prac na budowie. Wszystkie odbiory końcowe odbyły się bez większych problemów.
Opracowanie redakcyjne
na podstawie materiałów SKN
Źródło: Dachy, nr (224)