Estetycznie wykonana elewacja jest wizytówką każdego domu. Powszechnie stosowana metoda lekka mokra coraz częściej ustępuje częściowo bądź w całości innym rozwiązaniom. Wykorzystanie dachówki ceramicznej jako materiał na dach i na ściany zewnętrzne budynku – to w ostatnim czasie dość silny trend, który już na dobre zadomowił się w Polsce. Podpowiadamy jakie korzyści niesie za sobą to rozwiązanie oraz na jaki model warto się zdecydować.
Coraz częściej możemy spotkać projekty budynków, które uwzględniają zastosowanie dachówki ceramicznej na ścianach zewnętrznych budynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu, jeden element domu płynnie przechodzi w drugi, a bryła wykończona jednakowym materiałem staje się bardziej spójna i estetyczna. Podpowiadamy jakie materiały zagwarantują inwestorom nowoczesny wygląd budynku oraz trwałość na lata.
Jaki model wybrać?
Aktualnie producenci dachówek stawiają na prostotę, estetyczny minimalizm i ergonomię proponowanych rozwiązań. Stąd właśnie rosnąca popularność dachówek płaskich, które idealnie współgrają z nowoczesną architekturą nowo powstających budynków. Projektanci cenią je głównie za efekt jednolitych powierzchni połaci dachu oraz możliwość ułożenia ich także na elewacji. Dzięki takiemu zabiegowi bryła budynku sprawia wrażenie harmonijnej i minimalistycznej konstrukcji, tak pożądanej we współczesnej architekturze. Modelami, które doskonale sprawdzą się na elewacji budynku są dachówki płaskie marki Koramic, produkowane przez firmę Wienerberger.
- Orea 9, to całkowicie płaska dachówka, która wyróżnia się wzornictwem szczególnie atrakcyjnym dla współczesnej architektury. Jej duży format, proste krawędzie i wyraźne linie podziału dają architektom wspaniałe możliwości kształtowania estetyki budynku, doskonale sprawdzając się na obiektach o nowoczesnej stylistyce.
- Actua 10 LT wyróżnia się spośród innych modeli płaskich dachówek delikatnym przełamaniem, które w wyraźny sposób podkreśla kierunek poziomy na połaci lub elewacji.
- Koramic V11 to dachówka zaprojektowana przez Studio F.A Porsche charakteryzująca się całkowicie innowacyjnym designem, w którym powstała dachówka o wcześniej niespotykanym kształcie litery V. V11 to element architektoniczny, który subtelnie łączy się z estetyką budynku nie przytłaczając go i jednocześnie nie odgrywając roli głównej.
Na elewacji świetnie też sprawdzi się znacznie drobniejsza Karpiówka z oferty marki Koramic. Wszystkie te modele występują w różnorodnych kolorach: od szarości, po naturalną czerwień, czy brązy oraz idealnie “przylegają” do budynku, tworząc okładzinę ściśle otulającą bryłę domu niczym „druga skóra”.
Design o wysokich parametrach technicznych
Oprócz wysokiej wartości estetycznej i wyróżnieniem budynku, elewacja z dachówek ceramicznych odznacza się też świetnymi parametrami technicznymi. Materiały wyprodukowane z wyselekcjonowanej gliny wzbogaconej o składniki uszlachetniające, są trwałe, zdrowe, wytrzymałe, bardzo szczelne i odporne na czynniki zewnętrzne. Dachówka ceramiczna ( np. marki Koramic), dzięki zwiększonej pojemności cieplnej, wolniej się nagrzewa, ale również wolniej traci ciepło. Zaletą tego rozwiązania jest też osiągnięcie w pełni oddychającej elewacji. Dachówka na odpowiedniej podkonstrukcji i z ociepleniem z wełny mineralnej, to elewacja wentylowana umożliwiająca swobodne przenikanie wilgoci z wnętrza budynku na zewnątrz. Dzięki temu budynek w pełni oddycha – zwiększa się komfort zdrowego oraz bezpiecznego użytkowania. Co więcej, dachówka ceramiczna nie zmienia swoich właściwości w czasie – może leżeć na dachu nawet 100 lat, a jej parametry będą takie same na początku, jak i po upływie wielu lat. Jako producent, Wienerberger potwierdza ich jakość 30 letnią gwarancją na mrozoodporność. Dachówki ceramiczne nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych i zachowują nienaganny wygląd, mimo eskpozycji na promieniowanie UV. Materiał gwarantuje trwałość koloru, ponieważ jego odcień nie jest namalowany, a wynika z barwy wypalonej gliny bądź szlachetnych glinek, wchodzących w skład angob pokrywających niektóre dachówki i spieczonych z nimi trwale w procesie produkcji w piecu. Istotną cechą elewacji pokrytej dachówką ceramiczną, jest fakt, iż nie bierze ona udziału w żadnej z faz powstawania pożaru, nie można jej podpalić a w razie pożaru pod wpływem ognia nie wydziela żadnych toksycznych substancji do atmosfery. Jest piękna, szlachetna oraz przyjazna środowisku.
System dostosowany do potrzeb
Plastyczność gliny powoduje, że liczba wzorów dachówek ceramicznych jest największa wśród pokryć dachowych, dlatego w tej grupie każdy znajdzie coś dla siebie. Bogatą ofertę dachówek Koramic dopełnia pełna gama akcesoriów technicznych – membran, taśm, produktów mocujących oraz szeregu innych niezbędnych do wykonania kompletnego, bezpiecznego i trwałego dachu. Wybierając produkty firmy Wienerberger, dostajemy zatem gotowe i systemowe rozwiązania, a mówiąc prościej – produkty, które idealnie do siebie pasują. Budujemy dom bez obaw o opóźnienia i komplikacje związane z łączeniem elementów od różnych producentów.
Źródło: Wienerberger