Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Konstrukcja dachu w 2 dni? Czy jest to możliwe?

Ocena: 5
11338

Podjęliśmy decyzję: budujemy dom. Na początku musimy zmierzyć się z projektem i niezbędnymi formalnościami. O ile poszczególne etapy budowy domu wydają się dobrze znane, dach może stanowić konstrukcyjną zagadkę. O tym, na co zwrócić uwagę, a także jak zaoszczędzić czas przy precyzyjnym montażu dachu - mówi Marcin Burkietowicz z firmy Wiązary Burkietowicz.

 

Wygląd dachu uzależniony jest od jego kształtu, a także od rodzaju pokrycia, które zostanie wykorzystane. Jednak funkcjonalność dachu, jego bezpieczeństwo oraz odporność na czynniki zewnętrzne, są uzależnione od jakości materiałów zastosowanych w produkcji. Im wyższa jakość, tym mamy większą pewność, że dach posłuży przez wiele lat. Kręgosłupem dachu jest więźba dachowa. Dlatego już na etapie projektowania powinniśmy wiedzieć, z jakiego materiału będzie wykonany dach, a także, jaki użytek zrobimy ze znajdującego się pod nim poddasza.

Istnieją dwa sposoby przygotowania więźby dachowej - na placu budowy lub bezpośrednio u producenta. Pierwsza z nich jest często mniej dokładna, a także powoduje powstawanie sporych odpadów drewna. Przygotowując więźbę u producenta mamy pewność, że materiał jest obrobiony z dużą precyzją i dokładnością wymiarów. Dzięki temu, że więźba jest przygotowywana w zakładzie z wykorzystaniem maszyn sterowanych komputerowo (CNC), nie powstają zbędne odpady drewna, a wytworzone elementy w pełni odpowiadają potrzebom klienta.

Ponadto poszczególne elementy więźby są łączone za pomocą płytek stalowych, tzw. kolczastych, nie na gwoździe. Na gotowy wyrób klient otrzymuje komplet niezbędnych atestów i deklaracji, a produkt jest cechowany znakiem CE. Tak przygotowana więźba może być zamontowana na budynku jednorodzinnym w ciągu 1-2 dni roboczych - komentuje Marcin Burkietowicz.

Poza oszczędnością czasu podczas montażu, zyskujemy wiele innych korzyści. Po pierwsze, zastępujemy ciężki i kosztowny strop betonowy lekką konstrukcją z drewna. Po drugie, otrzymujemy otwartą przestrzeń na poddaszu bez słupów podporowych. Po trzecie, eliminujemy zbędne fundamenty ścian nośnych, uzyskując tym samym pełną dowolność aranżacji wnętrza - dodaje Marcin Burkietowicz.

Źródło i zdjęcie: Wiązary Burkietowicz

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: