Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Inwestuj w wiedzę. Szkolenie dla nauczycieli zawodu Szczeciń 2012

Ocena: 0
5346
Inwestuj w wiedzę
Szkolenia dla nauczycieli zawodu

Cykl szkoleń dla nauczycieli zawodu pod patronatem miesięcznika DACHY trwa. Kolejne szkolenie odbyło się 16 marca br. podczas targów Bud-Gryf w Szczecinie. Głównym prowadzącym całego cyklu została firma Monier Braas sp. z o.o.

W szkoleniu w Szczecinie wzięło udział około 20 nauczycieli  techników budowlanych z województwa zachodniopomorskiego. Większość z nich okazała się być czynnymi zawodowo praktykami, czyli projektantami budowlanymi.

Na początek doradca techniczny firmy Monier Braas, Marek Podeszwa omówił specyfikę ceramicznych i betonowych pokryć dachowych oraz zasady projektowania przegrody dachowej. Na sali do dyspozycji uczestników seminarium były pokazowe dachówki, m.in. karpiówka ceramiczna Opal, płaska ceramiczna Turmalin, podwójna karpiówka betonowa Reviva oraz rombowa Smaragd. Zwłaszcza ten ostatni model wzbudził spore zainteresowanie ze względu na niezwykłą dokładność, jaką musi zachować dekarz przy jej układaniu. Przekroczenie marginesu błędu powoduje, że dachówka „płynie”, co od razu uwidacznia się na połaci.


Marek Podeszwa dużo uwagi poświęcił również omówieniu systemu izolacji nakrokwiowej w postaci twardych płyt poliuretanowych DivoDamm. Do dyspozycji uczestników były fragmenty tej płyty oraz próbki folii i membran. Słuchacze na bieżąco zadawali pytania odnośnie zastosowania produktów, interesowały ich zwłaszcza płyty DivoDamm - żywotność oraz aspekt ekologiczny, włącznie z zagadnieniem utylizacji odpadów przy montażu.

Podobnie jak na poprzednim szkoleniu w Łodzi, dużym uznaniem cieszyła się prezentacja realizacji dachu modelowego oraz ogólnie poprawnie wykonanych dachów.

Po krótkiej przerwie kawowej na prośbę uczestników prowadzący zaprezentował błędy popełniane na dachach zarówno przez wykonawców, jak i projektantów. Na tej części prezentacji grupa wyraźnie się ożywiła. Okazuje się, że nic tak nie uczy jak błędy innych. Oczywiście padło pytanie, kto i na jakim etapie budowy dachu ponosi odpowiedzialność za jego stan – projektant czy wykonawca? Niestety, uczestnikom nie udało się znaleźć jednej prostej odpowiedzi.


Wszystkich chętnych nauczycieli zawodu z województwa świętokrzyskiego zapraszamy na kolejne szkolenie z cyklu „Bądź mądry. Inwestuj w wiedzę”, które odbędzie się 8 maja br. w Kielcach podczas targów Autostrada.

Na zakończenie dziękujemy Międzynarodowym Targom Szczecińskim za pomoc w organizacji szkolenia. Byliśmy mile zaskoczeni rzetelnością i profesjonalizmem organizatorów.

                

Galeria

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: