Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

III Ogólnopolski Salon Dekarski - Relacja

Ocena: 0
2066
W ostatni weekend listopada w Łodzi odbyła się trzecia edycja Ogólnopolskiego Salonu Dekarskiego. W imprezie wzięło udział 53 wystawców, których odwiedziło prawie 1000 uczestników. Wzięli oni udział w licznych warsztatach i wykładach przygotowanych specjalnie dla fachowców z branży dachowej.

Uroczystość otwarcia III Ogólnopolskiego Salonu Dekarskiego. Od lewej: Jarosław Nowiński, dachowy.pl, Paweł Babij, prezes Zarządu Interservis  Sp. z o.o., Michał Olszewski, prezes ZG Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy

Koniec listopada staje się terminem, w którym polscy dekarze blacharze spotykają się w Łodzi na Ogólnopolskim Salonie Dekarskim. Salon staje się wydarzeniem znaczącym dla całej krajowej branży dachowej, zyskując sobie miano imprezy ważniejszej niż największe targi budowlane. Tu spotykają się dekarze z całej Polski, aby powiększyć swą wiedzę teoretyczną i poprawić umiejętności praktyczne.


Wszędzie coś się działo…

Na Salonie pojawiły się firmy nowe i te, które towarzyszą mu od początku. Natomiast wśród zwiedzających widać było licznych reprezentantów firm, które wprawdzie z różnych powodów nie wzięły bezpośredniego udziału w imprezie, ale chciały wiedzieć, „co w trawie piszczy”. Wśród zasłyszanych opinii przeważały głosy pozytywne, wskazujące jednak na pewne niedociągnięcia. Spośród zarzutów podnoszono zwłaszcza rzekomo słabą frekwencję. Nie potwierdziło się to jednak, jeśli porówna się dane aktualne z tymi z poprzedniego roku. Ilość zwiedzających utrzymuje się na solidnym poziomie, oscylującym w okolicy 1000 osób. Nie jest to zły wynik jeśli się wie, że ten tysiąc to sami fachowcy – dekarze, blacharze i cieśle.


Każdy mógł wziąć narzędzia do ręki i je wypróbować

Wszyscy oni mogli wziąć udział w 14 warsztatach związanych z tematyką dachową. Szczególnie tłoczno było wokół stoisk firm Rheinzink, Icopal, Makita czy Tooltechnic Systems. Byli zainteresowani większym sprzętem jak żurawie czy wciągarki (Lift Polska, Windex), znaleźli się też cieśle dopytujący o możliwości programu firmy Dietrich’s.


Większy sprzęt również cieszył się zainteresowaniem

Spora frekwencja towarzyszyła prelekcjom wygłaszanym m.in. przez autorów artykułów do naszego miesięcznika. Słuchacze z uwagą wysłuchiwali tego, co mieli do powiedzenia doświadczeni fachowcy. Na uwagę zasługiwała interakcja pomiędzy prelegentami i słuchaczami. Prezentowane problemy były na gorąco dyskutowane, a następnie komentowane w kuluarach.


Pokazy układania papy regularnie przyciągały wielu widzów

Złoty Medal i Turniej Mistrzów
O tym, że marka Ogólnopolskiego Salonu Dekarskiego wciąż rośnie, świadczy fakt, że do konkursu o Złoty Medal Salonu wystawcy zgłosili rekordową liczbę 14 produktów.

Złotym Medalem Komisja Konkursowa nagrodziła Uniwersalny system obróbki komina firmy Rheinzink.
Wyróżnienia przyznano:
  • rolowanej dachówce 3D – Icopal,
  • dźwigowi ciesielsko–dekarskiemu K 20/30 – Lift Polska,
  • systemowi rynien aluminiowych Marley Alutec – Marley Polska,
  • norweskiemu łupkowi kwarcytowemu – MP Dachy Sztuka Użytkowa,
  • dźwigowi ciesielsko-dekarskiemu 30/1600 – Windex Andrzej Aszyk.

Zwycięzcy Turnieju Mistrzów, drużyna Alfadach

O nagrody rywalizowali także goście Salonu, którzy mogli wziąć udział w Turnieju Mistrzów. Polegał on na wykazaniu się wiedzą na temat wybranych produktów i zagadnień związanych z wykonawstwem dachów. Do turnieju zgłosiło się 7 drużyn.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna Alfadach, drugie Tygrysy, a trzecie uczniowie Zespołu Szkół Usługowo-Gospodarczych. W kategorii blacharstwo najlepsi ponownie okazali się członkowie Alfadach, ale w ramach konkurencji „Skręcaj pręta, prostuj druta” wygrały Tygrysy.

Konkurs „Pochwal się dachem”
Podczas Salonu Dekarskiego miesięcznik DACHY rozstrzygnął konkurs „Pochwal się dachem”, zorganizowany przy współudziale firmy Bosch. Uroczystość zorganizowana pierwszego dnia imprezy zgromadziła sporą publiczność.


Wręczenie nagród w konkursie miesięcznika DACHY i firmy Bosch. Od lewej stoją: Sylwia Rogozińska, redakcja, Zdzisław Eliaszuk, Tomasz Domżał, Jan Chwiej, Piotr Rożnowicz, redaktor naczelny miesięcznika DACHY

Główne nagrody – zestaw narzędzi firmy Bosch, roczne prenumeraty miesięcznika DACHY i kwartalnika DACHY PŁASKIE oraz książki „Ceramiczne pokrycia dachowe” – zdobyli: Jan Chwiej z Gdańska i Tomasz Domżał z Gostynina. Obaj panowie byli obecni w Łodzi i osobiście odebrali nagrody.

Jury konkursu uznało jednak, że na wyróżnienie zasługują również dwa inne dachy, których twórcami byli Krzysztof Zając z Tarnowskich Gór i Zdzisław Eliaszuk z Białegostoku. Oni także otrzymali narzędzia marki Bosch, prenumeraty i książki.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione dachy zostaną zaprezentowane na łamach miesięcznika DACHY w postaci szerszych artykułów (pierwszy z nich przedstawiamy w bieżącym wydaniu na str. 11).

Nagrodzeni dekarze z zadowoleniem przyjmowali gratulacje od Piotra Rożnowicza, redaktora naczelnego miesięcznika DACHY i Pawła Babija, prezesa firmy Interservis Sp. z o.o., który obiecał zwycięzcom gratisowe stoiska na kolejnej edycji Salonu. Okolicznościowe przemówienie wygłosił także Michał Olszewski, prezes PSD.


Gdzie wyjaśniać wątpliwości, jeśli nie na Salonie Dekarskim?

Zasłyszane opinie pozwalają się spodziewać, że następny konkurs miesięcznika zgromadzi jeszcze większą liczbę uczestników. Zapraszamy! Kolejne konkursy już wkrótce.

Podsumowanie
1200 m2, 53 wystawców, prawie 1000 zwiedzających – to są fakty III Ogólnopolskiego Salonu Dekarskiego. Jest to wydarzenie zauważalne przez wszystkich uczestników polskiego rynku dachowego. Z pewnością jest to także impreza potrzebna, jest bowiem organizowana przede wszystkim dla fachowców. Nie porusza się tu tematów, jakie zwykle dominują na targach otwartych dla szerokiej publiczności. To oraz warsztatowy charakter imprezy dają jej przewagę nad innymi tego typu projektami.

Organizatorem imprezy była firma Interservis Sp. z o.o., współorganizatorami portal dachowy.pl i Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Miesięcznik DACHY był głównym patronem medialnym wydarzenia.

Źródło: Dachy, nr 12 (132) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: