Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Rok wydania: Numer:
Dachy 2012/12
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku 2013
życzy redakcja miesięcznika DACHY
Dachy 2012/11
Listopad to teoretycznie miesiąc wciąż jesienny, ale jak czasem sypnie śniegiem… Temperatury przeważnie nie spadają jeszcze mocno poniżej zera, więc śnieg jest mokry, ciężki. W dodatku opady mogą być całkiem obfite. Trzeba więc ten „mokry puch” z dachów usuwać. Ale jak i kiedy? Mówiący o tym artykuł ze str. 16 będzie jak znalazł akurat na tę porę roku.

Nie mniej przydatne będą też z pewnością pozostałe teksty z bieżącego wydania.

Zapraszam do lektury!

Piotr Rożnowicz
Redaktor naczelny
Dachy 2012/10
Szanowni Państwo

Jak mówi poeta, listopad to dla Polaków niebezpieczna pora. Dla budownictwa niekoniecznie, bo chociaż listopad to teoretycznie ostatni miesiąc, w którym można prowadzić roboty budowlane, to w praktyce okazuje się, że nie jest tak źle.

Niektóre listopady bywają tak pogodne, bez niskich temperatur, bez opadów, że pewne prace można bez obaw wykonywać. Dotyczy to także dachów. Współczesne technologie pozwalają na krycie dachów nawet w zimie – jeśli tylko dekarze są na tyle odporni, aby znieść zimno.

Ale za to gdy ściśnie mróz i na dachu nie da się wytrzymać, to fachowcy mają dla siebie wydarzenie organizowane specjalnie dla nich: Ogólnopolski Salon Dekarski w Łodzi. Z pewnością będzie tu nie mniej ciekawie, niż na dachach.

W aktualnym wydaniu DACHÓW zamieszczamy program imprezy, na którą serdecznie zapraszamy.

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
Dachy 2012/9
Szanowni Państwo

Matematyka nie należy do ulubionych szkolnych przedmiotów. Zdecydowana większość uczniów unika jej jak ognia. Ale nie bez powodu mówi się, że jest ona królową nauk – towarzyszy nam w niemal każdej dziedzinie życia. Nie obejdziemy się bez niej także na dachu.

Matematyczne działania są niezbędne m.in. do obliczenia powierzchni połaci dachowych, wyliczania zapotrzebowania na materiał itd. Są to sprawy fundamentalnej wagi – nie da się od nich uciec. Nie do wyobrażenia jest więc sytuacja, że dekarz nie jest w stanie obliczyć powierzchni nawet skomplikowanego dachu. Jest jednak dobra wiadomość i dla tych, którzy nie lubią matematyki – na tym poziomie są to zagadnienia podstawowe, nauczane w szkole podstawowej. W przystępny sposób mówi o tym artykuł na str. 18.

Zapraszam do lektury!


Piotr Rożnowicz
Redaktor naczelny
Dachy 2012/8
Szanowni Państwo

DACHY na dachach. Tak można by pewnie krótko opisać naszą aktualną, letnią sytuację. Czytają nas dekarze, a że w letnich miesiącach 99% z nich pracuje na dachach, to i niejako przy okazji nasz miesięcznik wezmą ze sobą. Na pewno warto, bo jak zwykle zamieszczamy interesujące dla branży informacje.

Przykładowo już dziś – mimo że to wciąż sierpień – zapraszamy na jubileuszowy, V Ogólnopolski Salon Dekarski, który odbędzie się w listopadzie w Łodzi. My również tam będziemy.

Listopad to zwykle pora na podsumowanie całorocznej działalności, miejmy więc nadzieję, że do jesieni powstanie mnóstwo pięknych dachów, które będziemy mogli pokazać na naszych łamach. Skoro już jesteśmy przy urodzie dachów, to przypominam o naszym konkursie „Pochwal się dachem”. Swoje rozstrzygnięcie znajdzie on właśnie podczas Salonu Dekarskiego.
   
Zapraszam do lektury najnowszego wydania miesięcznika!


Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
Dachy 2012/7
Szanowni Państwo

Mimo wakacji nie zwalniamy i ukazujemy się jak zawsze. W wydaniu lipcowym pokazujemy przede wszystkim trzy referencyjne realizacje – każda w innym materiale. Mamy tu i łupek, i dachówkę ceramiczną, i gonty bitumiczne – niemal całe spektrum najpopularniejszych pokryć dachowych. Skądinąd wiemy, że nasi czytelnicy chętnie oglądają dachy innych dekarzy, porównując je do swoich dokonań, chwaląc czy też wyszukując słabe punkty.

Poza tymi opisami realizacji zamieszczamy także artykuł na temat dachów płaskich, a właściwie błędów na nich popełnionych. Jest to materiał bardzo cenny, ponieważ pozwala od razu na samodzielne wyciągnięcie wniosków. Dzięki temu można uniknąć popełnienia podobnych błędów. Których oczywiście nie życzymy naszym Czytelnikom ani na dachach płaskich, ani na spadzistych.

Zapraszam do lektury!

Piotr Rożnowicz
Redaktor naczelny