Wiertarko-wkrętarki to obecnie całkiem spory segment elektronarzędzi. Wybór na pewno nie jest łatwy. Można kierować się ceną, ale jak widomo nie zawsze się to opłaci. Poprosiliśmy wybranych producentów o wskazanie jednej konkretnej propozycji, najbardziej odpowiedniej do pracy na dachu.
Zasilana 20-woltowym akumulatorem
Firma B.Pro proponuje dekarzom wiertarko-wkrętarkę z akumulatorem 20 V o pojemności 4,0 Ah i 1,5 Ah. Narzędzie oznaczone symbolem CHDD 20-50BM Eco Line wyposażone zostało w regulowany moment obrotowy, a także w mechaniczny udar. Jednostką napędową jest silnik bezszczotkowy. W wiertarko–wkrętarce zastosowano również elektroniczny system, który automatycznie wyłącza silnik, jeśli narzędzie zablokuje się podczas pracy w ciężkich warunkach. Chroni zatem silnik przed przeciążeniem.
Należy w tym miejscu nadmienić, że użyte akumulatory Li-Ion, które są przeznaczone do zasilana nowych narzędzi z serii Eco Line, to bardzo nowoczesna konstrukcja wyposażona w technologię aktywnie odprowadzającą ciepło z ogniw. Zachowanie właściwej temperatury umożliwia akumulatorowi utrzymanie wysokiej wydajności prądowej i w porównaniu z klasycznymi bateriami charakteryzuje się większą trwałością. Baterie są kompatybilne z całą serią narzędzi Eco Line.
Wkrętarko-wiertarka B.Pro CHDD 20-50BM zasilana jest z 20-woltowego akumulatora
Fot. B.Pro
Wiertarko-wkrętarka B.Pro CHDD 20-50 ma dwa biegi. Na pierwszym dysponuje 50 Nm momentu obrotowego i prędkością 500 obr./min, na drugim szybszym biegu – prędkością 1800 obr./min. Oznacza to, że radzi sobie bez problemów z wierceniem otworów w drewnie o średnicy 40 mm, w stali natomiast – 13 mm i w betonie 14 mm. Zastosowano w niej uchwyt wiertarski szybkozaciskowy ½”.
Z wymiennymi uchwytami
Wydajna wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Bosch GSR 18V-60 FC Professional dzięki wymiennym uchwytom FlexiClick poradzi sobie z każdym zadaniem, także na dachu. Sprawdzony system akumulatorowy 18 V/5,0 Ah oferuje przy tym większy komfort i elastyczność podczas pracy w trudno dostępnych miejscach.
Wiertarko-wkrętarkę GSR 18V-60 FC Professional wyposażono w precyzyjne sprzęgło – dzięki sterowaniu elektronicznemu zapobiega ono zbyt mocnemu dokręcaniu wkrętów. Rezultat to mniejsze zużycie materiału oraz samego sprzęgła, co prowadzi do dłuższej żywotności narzędzia i osprzętu. Wiertarko–wkrętarka ma też blokadę KickBack Control. Zintegrowany czujnik wykrywa nagłe zablokowanie się wiertła w materiale i w ułamku sekundy wyłącza silnik, redukując ryzyko obrażeń, do jakich może dojść w wyniku odrzutu, który prowadzi do wykręcenia nadgarstka. Niewątpliwie, rozwiązanie to sprawi, że praca na dachu będzie na pewno bezpieczniejsza.
Wiertarko-wkrętarka Bosch GSR 18V-60 FC Professional z uchwytem do wkręcania blisko krawędzi
Fot. Bosch
Spektrum zastosowań systemu FlexiClick obejmuje klasyczne prace związane z wkręcaniem oraz wierceniem w drewnie, metalu, a nawet w betonie – wszystko to przy użyciu bardzo kompaktowego narzędzia oraz jednego z kilku wymiennych uchwytów. Nowy wymienny uchwyt wiertarski GFA 18-M Professional umożliwia korzystanie z wierteł do 13 mm i jest bardziej wytrzymały, ponieważ wykonano go w całości z metalu. Ciekawy jest także uchwyt kątowy GFA 18-W Professional, z którym można wkręcać pod kątem w jeszcze węższych miejscach niż dotychczas, a wymienny uchwyt do wkręcania blisko krawędzi GFA 18-E Professional zapewni dokładne wkręcanie tuż przy krawędzi materiału. Co ważne, obydwa te uchwyty można ustawić w jednej z 16 pozycji.
Przydatny duży moment obrotowy
Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka DRC 18/4 Li Quadrive to propozycja firmy Festool. Jej zaletą jest 4-biegowa metalowa przekładnia. Dzięki niej na 1. biegu możliwe jest bezproblemowe wkręcanie z momentem 60 Nm śrub 10 x 300 mm, a także precyzyjne wiercenie z 3800 obr./min na 4. biegu.
Propozycja Festool - wiertarko-wkrętarka DRC 18/4 Li Quadrive
Fot. Festool
Czy to w przypadku drewna czy metalu, wiertarko-wkrętarka serii Quadrive jest synonimem dużej wytrzymałości i mocy. Gwarancją skuteczności jest przy tym złącze FastFix do szybkiej, beznarzędziowej wymiany uchwytu Centrotec, szybkomocującego uchwytu wiertarskiego, głowicy kątowej lub adaptera do nasadek 6-kątnych. W przypadku wkręcania inteligentna technika zapewnia optymalny moment obrotowy dla każdego materiału. Za dużą wydajność wkręcania/wykręcania odpowiada zastosowany w narzędziu bezszczotkowy silnik EC-Tec w połączeniu z 18-woltowym akumulatorem litowo-jonowym 5,2 Ah DRC 18, który pasuje do wszystkich narzędzi akumulatorowych tej samej klasy, co jest dodatkową zaletą. W zestawie są dwa takie akumulatory.
Ze zredukowaną długością całkowitą
Akumulatorową propozycją firmy Makita skierowaną do dekarzy jest 2-biegowa wiertarko-wkrętarka DHP459RFJ o maksymalnym momencie obrotowym twardym 45 Nm. Długość całkowita narzędzia została zredukowana dzięki zastosowaniu BLDC – bezszczotkowego silnika prądu stałego. Wiertarko-wkrętarka ma 21-stopniową regulację momentu obrotowego. Maksymalna średnica wiercenia w stali, drewnie i betonie to odpowiednio 13, 38 i 13 mm. Podzespoły przekładni modelu DHP459RFJ wykonane zostały z metalu. Producent zwiększył także wydajność pracy na jednym naładowaniu akumulatora. Narzędzie ma szybkomocujący uchwyt wiertarski. Warto pamiętać, że nie współpracuje z akumulatorami BL1811G, BL1813G, BL1815G (bez elektroniki). Wiertarko-wkrętarka dostarczana jest w walizce systemowej Makpac z dwoma akumulatorami BL1830 (18 V/3,0 Ah) oraz ładowarką.
2-biegowa wiertarko-wkrętarka Makita DHP459RFJ o długości całkowitej 192 mm
Fot. Makita
Moc w kompakcie
Wśród ostatnich propozycji firmy Milwaukee znalazło się nowe rozwiązanie akumulatorowe do wiercenia i mocowania, którego – jak podaje producent – przewagą konkurencyjną jest kompaktowa obudowa, większa moc i niezwykła wydajność.
Mowa tu o wiertarko-wkrętarce Milwaukee FDD2-502X wyposażonej w usprawnione mechanizmy akumulatorowe z serii M18 Fuel. Narzędzie zoptymalizowano tak, aby mogło dostarczyć dekarzowi jak największą moc w możliwie najmniejszej obudowie. W tym celu Milwaukee opracowało nowe, bezszczotkowe silniki Powerstate. Ich rozmiar stał się jeszcze bardziej kompaktowy, a moc całkowita wzrosła. Również inteligentny system elektroniczny Redlink Plus został przeprojektowany od podstaw, aby usprawnić komunikację między narzędziem, silnikiem a akumulatorem. Dzięki takim udoskonaleniom poszczególnych mechanizmów rozmiar nowej wiertarko-wkrętarki znacznie się zmniejszył, zwiększając tym samym komfort użytkowania, co jest ważne, kiedy pracuje się nią na dachu.
Kompaktowa wiertarko-wkrętarka Milwaukee FDD2-502X z serii M18 Fuel
Fot. Milwaukee
Mniej znaczy więcej
W nowej gamie narzędzi Stanley FatMax 10,8 V, znalazła się również wiertarko-wkrętarka FMC011S2 z dwoma akumulatorami Li-Ion w zestawie. Jak podaje producent, jest niezastąpiona w małych przestrzeniach i podczas długiej pracy nad głową. To także zalety, z których skorzystają w swojej pracy dekarze.
Wiertarko-wkrętarka FMC011S2 wychodzi naprzeciw oczekiwaniom profesjonalistów, którzy dostają do rąk bardziej kompaktowe narzędzie dające komfort użytkowania podczas dłuższych prac. Wielkość i masę pozwolił zmniejszyć zastosowany system wsuwanych akumulatorów litowo-jonowych.
Wiertarko-wkrętarka Stanley FatMax FMC011S2
Fot. Stanley
Narzędzie zapewnia dużą wytrzymałość podczas wiercenia oraz szybkość w trakcie wkręcania. Co ważne, dwie baterie 10,8 V Li-Ion o pojemności 1,5 Ah dostępne w komplecie, dają ciągłość zasilania. Wiertarko–wkrętarka jest idealnie wyważona i ergonomiczna (a to dzięki wyprofilowanej, ogumowanej rękojeści) oraz zamknięta w wytrzymałej obudowie. Została zaprojektowana tak, aby jej masa była jak najmniejsza. Dysponuje dwiema prędkościami silnika oraz zmiennymi obrotami i ustawieniami sprzęgła (20 ustawień), a dobre wyważenie i ergonomiczna obudowa z wygodnie umiejscowionymi przełącznikami dają użytkownikowi maksimum kontroli nad narzędziem. Wszystkie te cechy nie są bez znaczenia podczas pracy na dachu. W narzędziu zastosowano jednotulejowy uchwyt wiertarski 0,8–10 mm wykonany z tworzywa.
Źródło: Dachy, nr (224)