Duży budynek jednorodzinny o prostym dwuspadowym dachu inwestor postanowił wyposażyć w ceramiczny dach. Choć wahał się co do koloru, wybór rodzaju dachówki był dla niego oczywisty – duży format i klasyczny, a jednocześnie prosty wygląd. Liczyły się sprawdzone rozwiązania i najlepsza jakość.
Prezentowany dom to obiekt, który otrzymał wyróżnienie w konkursie Pochwal się swoją Titanią, zorganizowanym w tym roku przez producenta dachówki – firmę Creaton Polska.
Budynek
Jest to funkcjonalny dom dla licznej rodziny – przestrzenny z dużą ilością pomieszczeń i dość dużym poddaszem użytkowym. W kubaturze domu uwzględniono garaż na dwa samochody. Dom zbudowano poza miastem, nieopodal zalewu nadwiślańskiego, gdzie znajduje się słynna tama włocławska. Panuje tu cisza i spokój a uroku dodają malownicze wzgórza i doliny. Dobrze czują się tam również dzikie zwierzęta, co dało się zauważyć podczas prac dekarskich, bo podchodziły do zabudowań zaciekawione.
Dom zbudowano poza miastem, nieopodal zalewu nadwiślańskiego, gdzie znajduje się słynna tama włocławska
Wykonawca
Inwestor – Pan Tomasz – znalazł wykonawcę kierując się opinią znajomych i innych zleceniodawców. Poczta pantoflowa zadziałała. Zawsze zachęcam klientów, aby porównali nasze realizacje, jakość proponowanych usług do ofert innych wykonawców. Warto porównać nasze stawki oraz sugerowane rozwiązania z innymi ofertami na rynku – mówi Tomasz Bykowski, właściciel firmy dekarskiej Dachexpert, która wykonała więźbę i pokryła dach.
Roboty ciesielskie ruszyły w listopadzie
Projekt
Projekt był jasny i przejrzysty. Zawierał wszystkie informacje, jakich potrzebowali dekarze do budowy tego dachu. Pan Tomasz podkreśla, że dostępność w projekcie wszystkich wymiarów konstrukcji dachowej, kątów, wysokości, rozmieszczenia okien dachowych i wyłazów to w dużym stopniu ogromne ułatwienie pracy.
Warto zaznaczyć, że renomowani producenci ułatwiają prace dekarskie poprzez udostępnianie katalogów technicznych i instrukcji montażu, jak np. firma Creaton, której dachówka była kładziona na tym dachu. Ułatwieniem dla nas była możliwość skorzystania z „Podręcznika dekarza”. Rozstaw łat, wysokość łaty pod gąsior czy inne dane techniczne mogliśmy bez trudu odnaleźć wśród zaleceń producenta wybranej przez inwestora dachówki. To znacznie ułatwiło precyzyjne rozmierzenie dachu – dodaje właściciel firmy.
Wymiary budynku wymagały zbudowania konstrukcji dachowej o dużym przekroju. Wykorzystano belki drewniane o znacznej długości
Konstrukcja dachu
Więźba została wykonana również przez firmę Dachexpert. Samo wykonanie prostej dwuspadowej konstrukcji dachowej nie stanowi dużego wyzwania dla dekarza. W tym jednak przypadku duże przekroje zmusiły ekipę do użycia dźwigu. Główne krokwie mają rozmiar 9/24 i długość 10 m. Szacunkowa waga takiej belki to ok. 110 kg. Całość oparta została na płatwiach 18/26 i podparta słupami na podwalinie. Dla poprawienia stabilności i zwieńczenia konstrukcji projekt zakładał jętki z obu stron o rozmiarze 8/24. Skręcenie i postawienie takiej konstrukcji możliwe było dzięki zastosowaniu zacięć i łączników. Tak ciężkie elementy mógł unieść jedynie wspomniany już dźwig. Jego użycie nie tylko usprawniło pracę, ale – co najważniejsze – zapewniło bezpieczeństwo całej pracującej ekipie.
Gabaryty drewna konstrukcyjnego wymagały zastosowania dźwigu przy montażu więźby
Dach
Budynek posiada jeden z prostszych konstrukcyjnie dachów – dach dwuspadowy. Jego powierzchnia wynosi 320 m2, a kąt pochylenia – 35?. Jednak, gdy taki prosty dach ma zostać wyposażony w dużą ilość akcesoriów – okna połaciowe, świetlik, system komunikacji dachowej, taśmy kalenicowe, kratki wentylacyjne, bariery śnieżne, stopnie kominiarskie, system odgromowy – a powierzchnia połaci jest tak duża, wtedy mamy do czynienia z dachem wymagającym i nie ma tu miejsca na żadne pomyłki. Liczy się precyzja i estetyka wykonania oraz w ostatecznym efekcie – przede wszystkim szczelność.
Bez dźwigu ani rusz – każda z belek ważyła ponad 100 kg
Czas, gdy mroźna pogoda nie pozwalała pracować, dekarze przeznaczyli na szkolenia
Materiał pokryciowy – Titania
Inwestor miał dosyć konkretne wyobrażenia o tym, z jakich materiałów zbuduje swój dom. Nasza rola na tym etapie ograniczyła się jedynie do doradzania, mówienia o wadach i zaletach wybranych rozwiązań. Przekazywania na podstawie naszych doświadczeń i opinii w branży informacji o tym, które materiały warto zastosować, a których należy unikać. Podpowiadaliśmy co jest dobre, trwałe i na lata. Dzięki takim podpowiedziom dla klienta mniejsze znaczenie ma cena. Większą uwagę zwraca na jakość i trwałość. Tak było również i tu – wspomina pan Tomasz. Właściciel domu chciał pokryć dach dachówką ceramiczną. Wybór padł na Titanię marki Creaton w kolorze miedzianym z powierzchnią angobowaną Nuance. Jest to dachówka wielkoformatowa o wymiarach 324 x 515 mm, dlatego na 1 m2 dachu zużywa się jej ok. 9–10,1 szt. Ogółem na ten 320-metrowy dach użyto 2925 szt. Titanii, a na wykończenia krańcowe ok. 120 szt.
Ciesielskie symbole w szczycie – więźba jest gotowa
W słoneczny styczniowy dzień na dach wjeżdża powoli dachówka
Przebieg prac
Prace rozpoczęto na początku listopada, gdy dni były już krótkie. Mało sprzyjająca dla dekarzy była również pogoda – zimno, mróz, dokuczliwy wiatr. Konstrukcja dachowa stawiana była w ujemnych temperaturach. W końcu późnojesienna pogoda za sprawą deszczu, śniegu i mało komfortowej temperatury zmusiła fachowców do około 2-tygodniowej przerwy. To był czas, który mogliśmy przeznaczyć na uczestnictwo w szkoleniach dekarskich – wspominają dekarze. Samo krycie, obróbki i montaż orynnowania przebiegło bardzo sprawnie. Więcej czasu można było więc poświęcić na detale takie, jak wykończenie kominów, okien, montaż akcesoriów i systemu odgromowego. Bardzo dużą uwagę firma przywiązuje do estetyki wykonania i wykończenia zgodnie ze sztuką dekarską. Podczas prac pojawiło się kilka problemów technicznych, które udało się ostatecznie rozwiązać. Uważam jednak, że najważniejsze, aby takie sytuacje traktować jak lekcje, które uczą nas jak rozwiązywać i unikać w przyszłości wszelkich nieprzewidzianych zdarzeń. – podsumowuje pracę swojej ekipy pan Tomasz. Ostatecznie wykonanie całego dachu trwało około dwóch miesięcy z przerwami.
Ceramiczna Titania czeka na montaż
Wentylacja pokryciowa
Wentylacja to istotny element dachu. Firma Dachexpert zawsze przykłada do niego dużą wagę. Dekarze tłumaczą klientom, dlaczego jest ona tak ważna. Objaśniają, jak funkcjonuje podpołaciowy przepływ powietrza i czemu on służy. Niestety, wielu wykonawców zapomina często o tym, jak bardzo istotne jest wentylowanie połaci dachowej i jednocześnie przy tym – jak proste jest jego wykonanie.
Widoczny postęp montażu dachówki
Wielkoformatowa dachówka ceramiczna Titania na dużym dwuspadowym dachu – dobry duet
W przypadku tego dachu wlot powietrza pod połać następuje w odpowiednio przygotowanej przestrzeni pod rynną. Powietrze wpada poprzez kartkę wentylacyjną, która zapewnia przepływ powietrza i zabezpiecza przed dostaniem się owadów, ptaków, kun lub innych nieproszonych gości. Powietrze wlatujące szczeliną kieruje się ku kalenicy, gdzie jest wychładzane. To zapobiega wytrącaniu się pary wodnej. Szczelina pozostawiona w kalenicy pod gąsiorem umożliwia swobodny wylot wystudzonego powietrza. W celu poprawienia jego przepływu wstawia się dachówki wentylacyjne połaciowe. Umieszcza się je w miejscach, w których ruch powietrza jest ograniczony.
Zimą śnieg może zalegać w rynnach – wentylacja dachu wtedy może być zagrożona
Dzięki szczelinie wentylacyjnej pod rynną, śnieg zalegający w rynnie nie blokuje ruchu powietrza pod połacią dachu
Obróbki i orynnowanie
Obróbki są wykonane z blachy stalowej powlekanej. Dekarze z firmy Dachexpert wykonują je sami na giętarce. Stosują kilka jej rodzajów – standardowe, jak w przypadku tego dachu, ale też nietypowe: na rąbek podwójny bez widocznych wkrętów lub na zaciąg. Wszystko zależy od gustu i życzenia inwestora. Dobrze wykonane detale wpływają na niepowtarzalny efekt całości. Ogromną wagę przywiązujemy do szczegółów. Cierpliwie i precyzyjnie wykonujemy poszczególne fragmenty dachu. Przykładem w tym przypadku może być obróbka komina. Zastosowaliśmy metodę zaklepywania. Rzetelna rzemieślnicza praca jest skuteczna i efektowna, a co ważne, daje gwarancję szczelności – podsumowuje swoja pracę pan Tomasz.
Na dachu zamontowano okna dachowe Velux. Tylko precyzyjna praca może zapewnić szczelność
Na obiekcie zamontowane zostały rynny stalowe powlekane Flamingo z hakiem nakrokwiowym metalowym o długości 4 m, które zostały podpięte złączkami systemowymi. To dobre rozwiązanie – rynna jest trwała i sztywna.
Odbiór
Inwestor interesował się budową dachu na każdym etapie. Dużo pytał, na bieżąco śledził wykonywane prace. Ta aktywna postawa właściciela domu sprzyjała współpracy z wykonawcami. Prowadził konstruktywne dyskusje z dekarzami i dopytywał o różne kwestie związane z wykonywaniem dachu. Budowa była dla niego i jego całej rodziny wielkim przeżyciem – wspominają dekarze.
Angobowana dachówka TITANIA – na miedziany kolor inwestor zdecydował się dzień przed zakupem i jest z niego bardzo zadowolony
Nasz dom podoba nam się pod każdym względem – mówi właściciel – a dach z dachówki ceramicznej Titania to był świetny wybór. Nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy, że miedziana dachówka będzie nam błyszczeć w słońcu na tyle odcieni. Dziś wiemy, że z perspektywy czasu, to był najlepszy wybór. Co ciekawe, dzień przed zakupem zdecydowaliśmy się na zmianę koloru. Miał być antracyt, ale to właśnie kolor miedziany pasuje idealnie do naszego domu.
Firma dekarska udzieliła swojej gwarancji na wykonane prace, a poza tym inwestor – dzięki rejestracji zakupu dachówki ceramicznej Titania na stronie www.gwarancja.creaton.pl – otrzymał 50 lat gwarancji udzielanej przez producenta – firmę Creaton Polska.
Źródło: Dachy, nr (235)