Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Wiatrownica i jej tajemnice

Ocena: 5
7872

Jak najprościej zdefiniować wiatrownicę? W telegraficznym skrócie, możemy powiedzieć, że wiatrownica to obróbka blacharska służąca do osłony bocznej krawędzi dachu. Wiatrownica niejedno ma imię, ponieważ znana jest również pod nazwami wiatrówka oraz obróbka szczytowa. Za jej największy plus można uznać uniwersalność, ponieważ możemy ją zastosować na każdym dachu, bez względu na wybrane przez nas pokrycie.

 

Po krótkim zdefiniowaniu wiatrownicy, przyjrzymy się jej głównym funkcjom. Za jej główne zadanie uznaje się ochronę naszego dachu przed wiatrem, który potrafi być bardzo silny, a co za tym idzie umie on siać spustoszenie. Wiatrownica zadba o to, by podczas wichury nasze pokrycie pozostało na swoim miejscu oraz dopilnuje tego, żeby wiatr nie zostawiał na dachu śladu w postaci uszkodzeń mechanicznych.

Na dzisiejszym rynku budowlanym znajdziemy gotowe modele wiatrownic, które należy uznać za bardzo ciekawe rozwiązanie. Nie dość, że odznaczają się one skutecznością w działaniu, to jeszcze ich montaż jest bardzo przystępny. Nie rezygnujmy z montażu wiatrownicy. W dobie burzliwej pogody i coraz silniejszych wiatrów, nieraz docenimy jej obecność na naszym dachu.

Wiatrownice to nie tylko aspekty związane z przeciwdziałaniem wiatrowi, to także estetyka. Wiatrownica jest elementem widocznym, dlatego warto dobrze ją dobrać. Zachowanie spójności między pokryciem a wiatrownicą przyczyni się do powstania wspaniałego wizualnego efektu, który będzie cieszył oko przez długie lata.

Porady dotyczące montażu wiatrownicy

Gdy już wiemy, czym jest wiatrownica, możemy przejść do kwestii związanych z jej montażem. Prześledźmy zatem montaż wiatrownicy krok po kroku. Na początku musimy zając się montażem rynny brzegowej. Następnie nasza uwaga powinna zwrócić się w stronę obróbek blacharskich, które należy zamontować na drugim pasie nadrynnowym. Przy okazji warto nieco wysunąć obróbki (2 mm poza pas nadrynnowy), co powinno zahamować proces podciągania wody. Później musimy dobrać właściwy kąt załamania obróbki, co stanowi zwieńczenie procesu montażu dolnej części wiatrownicy. Teraz możemy przejść do montażu wiatrownicy górnej, zwanej maskującą. Proces jej wykonania przebiega analogicznie do procesu powstawania wiatrownicy dolnej. Czego używamy do montażu wiatrownicy? Każdy element montujemy przy pomocy tzw. wkrętów farmerskich, które dobieramy według koloru naszego pokrycia. Firma Blachy Pruszyński produkuje nie tylko stalowe pokrycia dachowe, ale również w swojej ofercie posiada szeroką gamę typowych obróbek blacharskich. Wśród nich znajdują się między innymi wiatrownice, które pokrywane są tymi samymi powłokami, co blachodachówki. Dzięki temu możemy liczyć na spójność kolorystyczną i wieloletnią trwałość.

Bo najważniejsze jest bezpieczeństwo

Podczas montażu wiatrownicy musimy zachować wszelkie reguły bezpieczeństwa. BHP jest podstawą zawsze i wszędzie. Pamiętajmy o tym, żeby na czas prac na dachu odpowiednio się ubrać (bez profesjonalnej odzieży i rękawic ochronnych nie podejmujmy się takiego przedsięwzięcia). Każdy nasz ruch na dachu powinien odznaczać się ostrożnością, dlatego nie spieszmy się. Sięgnijmy po linę, załóżmy buty z miękką podeszwą i zadbajmy o to, żeby nie podejmować pochopnych decyzji. Gdy zastosujemy się do powyższych reguł, to wszystko pójdzie zgodnie z planem i będziemy mogli się cieszyć dobrze działającą oraz świetnie się prezentującą wiatrownicą.

Źródło: Blachy Pruszyński

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: