Na przykładzie opisywanego dachu chciałbym przedstawić sposób zapewnienia wentylacji podpokryciowej blachodachówki modułowej. Jest to niezwykle istotne zagadnienie w przypadku tego rodzaju pokrycia.


b) przybite dystanse zapewniające wlot do przestrzeni wentylacyjnej

c) przykręcona deska czołowa
Etapy wykonania wentylacyjnej szczeliny wlotowej
Projekt dachu jest typowym dachem czterospadowym o spadku 40 stopni z dwoma lukarnami i dołączonym garażem. Inwestycja to jednorodzinny budynek mieszkalny położony w malowniczej okolicy. Przed opisywaną budową pracowałem na dachach w sąsiedztwie, gdzie „wypatrzył” mnie inwestor.

Dach z łaceniem
Bez zbytniej skromności powiem, że był on zachwycony moimi zawodowymi kompetencjami, ale zanim podpisał ze mną umowę, dokładnie wypytał „na tę okoliczność” sąsiadów. Interesowało go moje podejście do zadań, współpraca z innymi fachowcami, umiejętność rozmowy z inwestorami, elastyczność i oczywiście przede wszystkim – moje umiejętności. Ich dowód miał na wyciągnięcie ręki, gdyż jak powiedziałem, w sąsiedztwie zrobiłem kilka dachów. Gdy dowiedział się jeszcze, że mogę pochwalić się certyfikatami i dyplomami dokumentującymi zaliczenie kilkunastu szkoleń, był pod wrażeniem.

Pod gąsiorami znalazły się uszczelki chroniące przed ptakami, owadami itp.
Dach
Konstrukcja dachowa została wykonana z drzewa tartacznego o wymiarach 8 cm × 18 cm. Krokwie były mocowane co 70 cm ze względu na dość duży wystający okap. Cała konstrukcja drewniana została zmontowana na wkręty ciesielskie o dużo lepszych właściwościach trzymających łączenia kantówek niż powszechnie używane gwoździe do mocowania krokwi, tzw. „krokwiaki”.

Pokrycie wykonane, wlot powietrza do przestrzeni znajduje się pod deską czołową
Na dachu zastosowano membranę dachową Delta-Vent S oraz blachodachówkę modułową Ruukki Finnera, która jest bardzo ekonomiczna przy tego rodzaju projekcie. Przy kryciu zwykłą blachodachówką jest zazwyczaj dużo odpadów, natomiast przy blachodachówce panelowej zaledwie 5–7% (uzależnione jest to też od zaradności dekarza, jeżeli wykorzystuje większe odpady). Patrząc z daleka, kształt blachodachówki Finnera, jest wizualnie bardzo podobny do pokrycia dachówkowego, co podoba się inwestorom. Na pokryciu dachowym, pod kalenicą zastosowano wentylację połaciową R-Went, która jest bardzo ważnym elementem wentylacji całej blaszanej połaci. Na połaci dachu zamontowano również okna dachowe firmy Fakro, rynny metalowe powlekane, także firmy Ruukki. Na szczycie dachu na życzenie klienta znalazł się ozdobny kogut.

Okap widziany od dołu, widać dystanse i wlot do szczeliny wentylacyjnej
Wywietrzniki
Chciałbym tu podkreślić znaczenie poprawnie wykonanej wentylacji, jaka powinna być stosowana przy blachodachówkach modułowych. Nie mają one od dołu tzw. otworów. Zwykle przez te otwory pod pokrycie wnika powietrze wentylujące powierzchnię blachy, która „poci się” od spodu wskutek zjawiska kondensacji. Często bywa tak, że nawet jeśli dekarz wykona w okapie wlot powietrza, to przeważnie w górnej części kalenicy jest ona szczelnie zamknięta i dodatkowo uszczelniona uszczelką profilowaną. Uszczelka taka uniemożliwia dobrą wentylację pokrycia. W takiej sytuacji warto zastosować wywietrzniki połaciowe R-Went. Zwróćmy uwagę, że zasady sztuki dekarskiej dla pokryć z dachówek cementowych czy ceramicznych zalecają stosowanie dokładnie wyliczonych dachówek wentylacyjnych – a pokrycie z dachówki jest o wiele mniej szczelne niż z blachy. Gdy górny wylot wentylacji jest zamknięty, powietrze nie krąży, para wodna skrapla się, gromadzi i powoduje liczne zacieki na sufitach. Mieszkańcy się złoszczą, narzekają na dekarza, a przecież dach jest szczelny…
Przestrzeń wentylacyjna
Aby wykonać dobrą wentylację na dachu, należy zadbać o to od samego początku. Na przykładzie tej inwestycji chciałem zaprezentować jej wykonanie z wykorzystaniem membrany dachowej (rozwiązanie nadaje się też do zastosowania na pełnym deskowaniu).

Wyloty wentylacyjne są w wywietrznikach R-Went
Na konstrukcji drewnianej została rozpięta membrana dachowa. Zachodzi na dolne pionowe płaszczyzny czołowe krawędzi krokwi, do których zazwyczaj od razu montuje się deskę czołową. Następnym krokiem jest zamontowanie dystansowych listewek o minimalnej grubości 30 mm, aby wykonać szczelinę wentylacyjną. Do dystansów należy zamontować deskę czołową o grubości min. 30 mm, a do niej obróbkę podrynnową oraz system rynnowy.
Pokrycie układa się na standardowej kratownicy z łat i kontrłat, chociaż odległości między łatami są inne niż przy standardowej blachodachówce. Przy Ruukki Finnera odstępy te wynoszą 330 mm.
Po przybiciu listew na łaceniu montuje się blachodachówkę modułową na mijankę, aby lepiej się składała. Pierwszą blachę mocuje się na pasie nadrynnowym, tak aby dobrze dolegała do obróbki, co tworzy ładny efekt początku pokrycia dachowego. Na zakończeniach powinny się znaleźć gąsiory z podklejoną pod spodem uszczelką, która zapobiega przedostawaniu się ptaków pod pokrycie dachowe. Ale w ten sposób zostaje zamknięta przestrzeń wentylacyjna pod blachodachówką. I tu jest pole do popisu dla wywietrzników R-Went, które załatwiają problem wentylacji podpokryciowej.

Dobrze wykonane, prawidłowo wentylowane pokrycie z blachodachówki modułowej
Po wykonaniu wszystkich tych ważnych etapów na dachu, zrobieniu ładnych przetłoczeń na obróbkach blacharskich, trzymaniu się wszystkich linii składania paneli dachowych, zadbaniu o porządek na placu budowy oraz udzieleniu gwarancji na usługi, klient będzie zadowolony z naszych prac dekarskich.
Dawid Adamiec
Alfa-Dach
www.dobrekrycie.pl