Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Uszkodzenia dachu po nieumiejętnym odśnieżaniu

Ocena: 5
4452

Artykuł to streszczenie ekspertyzy technicznej wykonanej po corocznym przeglądzie na zlecenie wspólnoty mieszkalnej zarządzającej pewną kamienicą w Szczecinie. Przy okazji ekspertyzy wykryte zostały pewne uchybienia i uszkodzenia pokrycia dachowego.

 


Połamane dachówki

 


Rynna zniszczona podczas odśnieżania

Ekspertyza dotyczyła czterokondygnacyjnego budynku mieszkalnego wielorodzinnego w zabudowie pierzejowej. Obiekt wybudowano po I wojnie światowej w stylu konstruktywistycznym, z poddaszem nieużytkowym, dachem wysokim krytym dachówką karpiówką. Przed dwoma laty dokonano remontu pokrycia dachowego, wzmacniając jednocześnie więźbę dachową. Zgodnie z art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane (Dziennik Ustaw z 2003 r. nr 207, poz. 2016 z późn. zm.) dokonano rocznego przeglądu budynku polegającego na sprawdzeniu stanu technicznego:

  • lelementów budynku i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
  • instalacji służących ochronie środowiska,
  • instalacji kominowych.

 


Częściowo zruszone dachówki, przemurowana tylko górna część trzonu komina

 


Pogięte obróbki blacharskie. W dole widać oderwane z łat dachówki

Ustalono:
Konstrukcja wzmocnienia więźby dachowej została wykonana według projektu osoby posiadającej stosowne uprawnienia. Jednak roboty wykonano dość niestarannie, używając mokrych krawędziaków (świadczy o tym duża ilość pęknięć) niezabezpieczonych środkami przeciw korozji biologicznej. Zastosowane łączniki ciesielskie są zbyt małe w porównaniu z łączonymi elementami. Folia dachowa jest w wielu miejscach nierówno ułożona, pomarszczona.

 


Połamane dachówki. Na połaci po prawej stronie widać dziwną dachówkę – połówkową?

 


Połamane dachówki, dziura po wyrwanej karpiówce

Pokrycie dachowe to dachówka karpiówka bezzaprawowa kryta podwójnie w koronkę. Na fragmencie dachu przy attyce znajduje się dachówka niespotykanego kształtu – połówkowa? Lecz kto sensownie wytłumaczy jej zastosowanie na tym dachu? Obróbki blacharskie są nowe, wykonano je z blachy powlekanej. Nowe są też rynny, wiszące i leżące, z blachy cynkowej. Kominy zostały częściowo przemurowane, pozostawiono za to miejsca z pęknięciami.

 


Wzmocnienia więźby dachowej są zbyt małe w stosunku do użytych elementów

 


Wzmocnienia więźby dachowej. Nie wypełnione (flekowane) ubytki krokwi

Zima 2009/2010 była śnieżna i długa. Administratorzy budynków wręcz „gonili” zarządców do odśnieżania dachów. Śnieg zrzucano także z opisywanego dachu. Niestety zaangażowana firma nie miała pojęcia o specyfice pracy na dachu. Trwałe skutki  odśnieżania widać na zdjęciach: połamane dachówki leżące na połaciach dachowych i zniszczone rynny. Ponieważ podczas remontu na dachu nie zamontowano płotka przeciwśniegowego, istnieje zagrożenie bezpieczeństwa przez niesprawny dach. Wspólnota prowadzi rozmowy z wykonawcą w sprawie remontu dachu.

Literatura:
[1] Jerzy Karyś, Jerzy Ważny: Ochrona budynków przed korozją biologiczną Arkady Warszawa 2001
[2] Franciszek Kopkowicz: Ciesielstwo polskie Arkady Warszawa 1958 reprint
[3] Jerzy Karyś: Sposoby osuszania budynków
[4] Janusz Kotwica: Konstrukcje drewniane w budownictwie tradycyjnym Arkady Warszawa 2004

inż. Jacek Włodarczyk

 

 

 

 

Dachy Źródło: Dachy, nr (127) 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: