Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Uszczelnianie świetlików dachowych w budynkach przemysłowych

Ocena: 5
3685

Jednym z wielu krytycznych elementów infrastruktury hal przemysłowych są łączenia i konstrukcje dachowe, których awarie mogą prowadzić do zniszczenia aktywów znajdujących się w budynku takich jak materiałów, produktów, urządzeń z zatrzymaniem procesu produkcyjnego włącznie. Nieszczelności dachowe to jedno z najczęściej występujących zagrożeń dla tego typu budowli.

 

 

Nieszczelności na dachach budynków przemysłowych

Na dachach większości hal magazynowych lub produkcyjnych, znajdziemy wiele detali takich jak łączenia blachy trapezowej, świetliki kopułowe, odpływy i przepusty dachowe, czy elementy wentylacyjne, które stanowią potencjalne źródła nieszczelności. Uszkodzenia, starzenie się materiałów izolacyjnych lub nieprawidłowy montaż mogą prowadzić do przecieków oraz zalegania wody deszczowej, co z kolei niesie ze sobą ryzyko uszkodzeń mienia oraz przestojów w produkcji.

Świetliki kopułowe w dachach hal pełnią istotną rolę. Przede wszystkim są naturalnym źródłem światła, dzięki czemu wpływają korzystnie na komfort pracowników, a także zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w ciągu dnia. Jednak ich obecność może wiązać się z potencjalnymi problemami.

W przypadku nieprawidłowego ich zabezpieczenia mogą prowadzić do wycieków i nieszczelności, szczególnie podczas opadów deszczu. Stanowi to poważne zagrożenie zarówno dla konstrukcji dachu jak i całego budynku, w tym przechowywanych towarów lub maszyn produkcyjnych znajdujących się wewnątrz hali.

Od przecieków do trwałego zabezpieczenia

Firma "Big Dutchman" - lider w branży rozwiązań dla hodowli zwierząt - w trosce o zachowanie bezpieczeństwa ich obiektu produkcyjnego zdecydowała się na renowację jego dachu. Celem prac renowacyjnych było nie tylko poprawienie wyglądu i estetyki dachu o konstrukcji stalowej, ale przede wszystkim zapewnienie trwałego zabezpieczenia przed nieszczelnymi łączeniami świetlików kopułowych oraz przeciekami w zakładkach blachy przy krawędzi dachu.

Realizacja projektu została powierzona zespołowi specjalistów z firmy PHU Dekpo. Pierwszym krokiem w procesie renowacji było staranne przygotowanie blachy trapezowej, która miała odgrywać kluczową rolę w uszczelnieniach. Wykwalifikowany zespół PHU Dekpo dokładnie przygotował powierzchnię, zapewniając odpowiednie warunki do przeprowadzenia prac uszczelniających.

Do uzyskania skutecznej hydroizolacji detali znajdujących się na dachu, potrzebne było zastosowanie rozwiązań, które charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością do metali, gwarantując trwałe i niezawodne uszczelnienie łączeń oraz zakładek blachy. Chcąc sprostać powyższym wymaganiom zdecydowano się na użycie Triflex ProDetail - płynnej żywicy uszczelniającej na bazie PMMA.

Charakterystyka i możliwości Triflex ProDetail tj. zdolność do obróbki w niskich temperaturach do -5°C, a także szybkie utwardzanie się materiału w przeciągu 45 minut, również wpłynęły na decyzję odnośnie zastosowania tego rozwiązania. W tym przypadku był to kluczowy czynnik, ze względu na fakt, że prace renowacyjne nie mogły czekać na bardziej sprzyjające warunki pogodowe. Pozwoliło to na kontynuację prac niezależnie od zmieniających się warunków atmosferycznych i znacząco przyspieszyło cały proces budowlany.

Szczegółowy przebieg prac

Renowacja dachu obiektu produkcyjnego firmy "Big Dutchman" została podzielona na kilka faz, zapewniając kompleksowe zabezpieczenie konstrukcji przed nieszczelnościami oraz przeciwdziałając przeciekom wody deszczowej.

Pierwszym krokiem było dokładne oczyszczenie powierzchni dachowej przy użyciu specjalnego środka czyszczącego Triflex. To pozwoliło na usunięcie wszelkich zanieczyszczeń i przygotowanie podłoża do kolejnych prac.

Następnie przystąpiono do aplikacji podkładu gruntującego Triflex Metal Primer, który stworzył solidną bazę pod dalsze etapy renowacji. Ten krok był niezwykle istotny, ponieważ gwarantował doskonałą przyczepność dla kolejnych warstw materiału uszczelniającego.

Kolejnym etapem była szczegółowa praca nad uszczelnieniem łączeń blachy trapezowej ze świetlikiem kopułowym oraz zakładek blachy przy krawędzi dachu. Do tego celu wykorzystano Triflex ProDetail, wzbogacony zbrojoną włókniną. Ten krok był kluczowy w wyeliminowaniu nieszczelności i przeciwdziałaniu przeciekom.

Finalny etap renowacji polegał na zastosowaniu powłoki utrwalającej Triflex Cryl Finish 205, która zapewniła nie tylko trwałe uszczelnienie, ale także estetyczny wygląd dachu o konstrukcji stalowej.

Odpowiednie zastosowanie powyższych etapów renowacji oraz wykorzystanie rozwiązań Triflex, pozwoliło uzyskać szczelny i bezpieczny dach, odporny na ekstremalne warunki pogodowe, wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. System Triflex gwarantuje profesjonalne i skuteczne uszczelnienie stalowych dachów  obiektów produkcyjnych, zapewniając bezpieczeństwo kluczowym aktywom firmy, personelowi i procesowi produkcyjnemu.

Źródło: Triflex

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: