Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Upał na poddaszu - jak obniżyć uciążliwą temperaturę?

Ocena: 5
2208

 

Lato zawitało do Polski na dobre. Bezchmurne niebo i wysokie temperatury z pewnością cieszą urlopowiczów. Jak pokazują badania CBOS, w 2014 roku 53 proc. dorosłych Polaków wypoczywała poza miejscem zamieszkania przynajmniej raz przez co najmniej dwa dni. Tym, którzy zostali w domach, skwar może jednak doskwierać. Jak uczynić użytkowe poddasze bardziej użytkowym?

 

 

Po pierwsze materiał

Chcąc zniwelować negatywny wpływ upału na temperaturę wnętrza już na etapie budowy bądź wymiany pokrycia, należy wybrać materiał, który lepiej chroni przed wysokimi temperaturami. Dachówka jest jednym z najstarszych rodzajów pokrycia. Stanowi nie tylko wyjątkowo trwały i odporny na warunki atmosferyczne materiał pokryciowy, ale również jest dobrym izolatorem. Nagrzewa się dużo wolniej niż na przykład blachodachówka.

Po drugie warstwa wstępnego krycia

Zastosowanie odpowiedniej izolacji oraz prawidłowej warstwy wstępnego krycia z pewnością poprawi mikroklimat poddasza. Dodatkowo, niektóre z membran, jak Divoroll CLIMA+ S BRAAS posiadają unikalne właściwości zapobiegające nadmiernemu nagrzewaniu. Membrana ta odbija aż do 83% ciepła promieni słonecznych. Divoroll CLIMA+ S poprawia komfort życia w lecie przez obniżenie ciepła wnikającego przez pokrycie dachowe aż o 21% i temperatury na poddaszu w czasie upałów o ok. 3°C.

Po trzecie nowoczesne technologie

W sukurs nieprzepadającym za wysokimi temperaturami przychodzą również nowoczesne  technologie. Jednym z innowacyjnych rozwiązań jest dachówka BRAAS Tegalit Protegon. Jest to betonowa dachówka płaska, której wyjątkowy design - wyraźnie poprowadzone linie i geometryczny wzór - trafia w gusta nawet najbardziej wymagających. Tegalit doskonale sprawdzi się na dachu nowo wzniesionego budynku, nadając mu efektowny, nowoczesny wygląd. Jednak nie tylko jej elegancki i prosty kształt przyciąga uwagę inwestorów. Przede wszystkim, dzięki zastosowaniu podczas produkcji technologii Protegon, powierzchnię Tegalitu pokrywają pigmenty odbijające promieniowanie podczerwone emitowane przez słońce. Odbitych zostaje nawet do 300% promieniowania więcej niż w przypadku zwykłych dachówek. Dzięki temu w upalne dni temperatura na ich spodniej stronie jest nawet o 10?C niższa, co ma znaczny wpływ na zmniejszanie nagrzewania się całego dachu.

 

 

Źródło i zdjęcie: Braas

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: