W przypadku prac prowadzonych na rusztowaniach istotną rolę odgrywa transport pionowy. Problem ten pojawia się zarówno przy montażu i demontażu konstrukcji rusztowania, jak i podczas prowadzenia na nich prac budowlano-remontowych, gdy zachodzi konieczność dostarczenia materiałów na odpowiednią wysokość.

Fot. 1. Wciągarka Airone 200
Przy pracach prowadzonych na znacznych wysokościach może wystąpić jeszcze problem transportu ludzi, co przy kilkudziesięciometrowych konstrukcjach nie jest sprawą drugorzędną.
W przypadku transportu elementów rusztowań oraz materiałów budowlanych nieodzowne są wciągarki rusztowaniowe – najprostsze urządzenia do pionowego przemieszczania ładunków, a przy transporcie ludzi możemy wykorzystać windy montowane obok rusztowania.

Fot. 2. Mocowanie rusztowaniowe do wciągarek
Firma Turimex posiada w swojej ofercie szeroki wachlarz wciągarek produkcji włoskiej firmy Imer. Wciągarki te mają konstrukcję wysięgników i wysięgnic obracanych ręcznie (tzw. żurawiki). Producent dostarcza mocowania przystosowane do szybkiego zainstalowania na rusztowaniu lub konstrukcji wznoszonego obiektu budowlanego, co istotnie skraca montaż i redukuje jednorazowe koszty. Wciągarki Imer występują w wersji mocowanej na rusztowaniach (fot. 1), w otworze okiennym (fot. 3), ustawianej na stropie, balkonie lub pomoście rusztowaniowej wieży transportowej
(fot. 3b i 3c), względnie rozpierany między stropami przy otworach okiennych lub balkonowych (fot. 3d).

Fot. 3. Sposoby mocowania wciągarek: a) w otworze okiennym, b) wolnostojące, c) bramownice, d) między stropami
Fot. 1 przedstawia wciągarkę Airone 200 o maksymalnym udźwigu 200 kg. Wysięgnica zainstalowana jest na rusztowaniu za pośrednictwem odpowiedniego mocowania umożliwiającego jej ręczne obracanie. Sterowanie pracą wciągarki odbywa się za pomocą przełączników umieszczonych w kasecie sterującej, podłączonej do panelu sterującego za pomocą przewodu. Zbiegająca z bębna wciągarki linka (o średnicy 5 mm) jest przełożona przez krążek obciążający (zamocowany na końcu profilu wysięgnicy) i zakończona hakiem zamykanym sprężynowo (tzw. hak z blokadą). Do połączenia z zasilaniem służy krótki przewód zakończony wtyczką, podłączony do panelu sterującego wciągarki. Airone 200 ma wysięgnicę o trójstopniowej możliwość regulacji wysięgu poprzez teleskopowy profil. Blokada wysuwnej części znajduje się nieznacznie poniżej miejsca podwieszenia wysięgnicy.
W przypadku, gdy sterowanie pracą wciągarki jest dogodniejsze spod rusztowania, należy zastosować wciągarkę AP 60 i AP 120 (fot. 4). Na rurze rusztowania montuje się wysięgnicę, a wciągarkę instaluje w dolnej części rusztowania przy fundamencie. Stosując odpowiednie zawiesie można m.in. przemieszczać ramy rusztowań. Ich łączna masa przy wciągarce AP 60 (AP 120) nie może przekraczać 60 kg (120 kg).

Fot. 4. Wciągarka AP 120
Ostatnim wariantem wciągarek są układy bramownicowe (fot. 5), na których są instalowane wciągarki ET 300 i BS 500. Po wyciągnięciu ładunku ponad poziom ich ustawienia przemieszcza się go po szynie bramownicy. Ładunek jest odbierany pomiędzy podporami i przemieszczany dalej. Do tylnej (w stosunku do części wspornikowej toru) ramy wsporczej mocuje się dwa zasobniki balastowe. Bramownice oferowane są w dwóch odmianach:
- do wciągarek o udźwigu 300 kg,
- do wciągarek o udźwigu 500 kg.

Fot. 5. Wciągarka BS 500 zainstalowana na bramownicy
Źródło: Dachy, nr (98)