Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Taśmy samoprzylepne do folii i membran dachowych

Ocena: 5
2704

 

Koszty energii są niezwykle istotnym elementem w eksploatacji każdego budynku. Nie ma inwestora, który by nie walczył o ich zmniejszenie. Można to uzyskać m.in. poprzez montaż odpowiedniej izolacji, co przynosi wymierne oszczędności na wydatkach na ogrzewanie i przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Pomocne są w tym specjalistyczne taśmy do łączenia folii i membran dachowych.

 

 


Ciepło ucieka na zewnątrz przez wszystkie elementy konstrukcji budynku: okna, drzwi zewnętrzne, ściany, dach oraz przez połączenia między nimi. Straty te można zmniejszyć przez zastosowanie izolacji termicznej i pasywnego montażu jej elementów i ich połączeń. Wykonujemy to zgodnie z zasadą: „wewnątrz szczelniej niż na zewnątrz”, stosując najczęściej montaż trójwarstwowy.

W przypadku dachów do izolacji termicznej wykorzystujemy głównie wełnę mineralną, którą trzeba zabezpieczyć przed wilgocią przedostającą się w postaci pary wodnej z pomieszczeń oraz przed wodą deszczową z zewnątrz. Jest to bardzo istotne, ponieważ już 5% wilgoci obniża własności izolacyjne o 50%. Zgodnie z przytoczoną zasadą, do zabezpieczenia izolacji od wewnątrz stosujemy polietylenowe folie paroszczelne, które eliminują skraplanie pary wodnej i straty ciepła, a na zewnątrz polipropylenowe membrany paroprzepuszczalne. Membrany te chronią wełnę przed deszczem i wiatrem, umożliwiając jednocześnie dyfuzję ewentualnej pary wodnej na zewnątrz, co powoduje efekt wysychania izolacji.

 

 


Same folie i membrany nie przyniosą pożądanego efektu, jeżeli nie skleimy ich szczelnie w jedną połać i nie połączymy na całym obwodzie z elementami konstrukcyjnymi budynku. Do tego celu służą taśmy samoprzylepne. Firma Astat oferuje szeroką gamę wysokojakościowych taśm jedno- i dwustronnie klejących (tab. 1 i 2), stosowanych do łączenia i napraw (rozdarcia i inne uszkodzenia mechaniczne) folii i membran dachowych.

Folie paroszczelne wymagają taśm ze specjalnym klejem do niskoenergetycznych powierzchni, o mniejszej gramaturze kleju z uwagi na mniejszą chłonność folii. Najczęściej stosujemy taśmę dwustronną DP i jednostronną DM i DMP.

Do folii napylonej warstwą aluminium stosujemy specjalną taśmę ZX, która tworzy jednolitą powierzchnię odbijającą ciepło. Do membran nadają się taśmy o większej gramaturze kleju: dwustronne DS i DA oraz jednostronne DPM i DTV.

 

 

 


Dwustronna taśma butylowa BT doskonale nadaje się do montażu folii i membran do wszelkich materiałów budowlanych, takich jak drewno, metal, beton, cegła czy tworzywa sztuczne. Do różnego typu uszczelnień i wygłuszeń w konstrukcji dachu polecić można taśmę na bazie pianki polietylenowej PE i poliuretanowej RS. Taśma rozprężna RS stosowana jest również do ciepłego montażu okien i drzwi.

Zaprezentowane powyżej taśmy stosowane zgodnie ze sztuką budowlaną do prawidłowego zabezpieczenia izolacji dachu nie wyczerpują bogatego asortymentu materiałów samoprzylepnych firmy Astat. Są one stosowane nie tylko w budownictwie, ale również w wielu innych dziedzinach przemysłu w kraju i za granicą. 

Na podstawie materiałów firmy Astat

 

 

 

 

Źródło: Dachy, nr (170) 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: