Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Taśmy do łączenia folii i membran dachowych

Ocena: 5
6930
Pokrycie dachowe, zwłaszcza dachówkowe, nie chroni wnętrza dachu przed wilgocią. Rolę głównego „uszczelnienia” dachu spadzistego pełnią membrany i folie dachowe. Ich stosowanie wiąże się z koniecznością stosowania specjalnych taśm do ich łączenia.


Układane pod wierzchnim pokryciem membrany czy folie mocuje się zszywkami do krokwi i układa na zakład. Zakłady te mogą być klejone lub pozostawione bez klejenia, przy czym wersja zaklejana jest oczywiście szczelniejsza i pewniejsza.

Kleić należy także wszelkie połączenia i styki folii ze ścianami, kominami itp. elementami.
Bezwzględnie zaklejać należy natomiast zakłady folii paroizolacyjnych i to jak najdokładniej. Pozostawienie najmniejszej choćby szczeliny niweczy starania o uchronienie ocieplenia przed zawilgoceniem.

Taśma klejąca do folii powinna posiadać takie same właściwości fizyko-chemiczne jak sama folia oraz trwale przylegać do podłoża. Do każdego rodzaju folii używać należy odpowiedniej taśmy, wyprodukowanej na bazie kompatybilnych surowców, nie ulegającej przedwczesnej korozji czy wręcz rozpadowi, a także nie tracącej swoich właściwości w niskich i wysokich temperaturach.


Asortyment taśm klejących firmy Astat

Producentem specjalistycznych taśm do łączenia folii i membran dachowych jest firma Astat. W jej ofercie znajdują się taśmy dwustronnie i jednostronnie klejące.

Taśmy dwustronnie klejące to:
  • DA – charakteryzujące się bardzo dobra przyczepnością do polietylenu, drewna, aluminium, stali i betonu; jest odporna na promieniowanie UV i związki chemiczne;
  • DP – wykazuje doskonałą przyczepność do folii PE, nadaje się do łączenia folii paroizolacyjnych;
  • DS – cechuje się dobra adhezją do PE, PP oraz tworzyw sztucznych; stosowana także do łączenia folii z drewnem, metalami i betonem.

Nośnik,
klej
Zakres
temperatur
Wymiary,
szer. × dł.
[mm × m]
Taśma dwustronna DAnośnik: folia PE; klej: kauczuk syntetycznyod –20°C do +70°C19 × 50
Taśma dwustronna DPnośnik: folia PP; klej: modyfikowany kauczuk syntetycznyod –20°C do +70°C25 × 50
Taśma dwustronna DSnośnik: czarna siatka poliestrowa; klej: akryl modyfikowanyod –20°C do +120°C19 × 50
Taśma jednostronna DMnośnik: folia LDPE; klej: akryl modyfikowanyod –30°C do +100°C60 × 25
Taśma dwustronna DMPnośnik: papier hydrofobowy zlaminowany; klej: akryl modyfikowanyod –30°C do +120°C60 × 40
Taśma jednostronna DPMnośnik: membrana z włókna PP; klej: akrylod –40°C do +160°C50 × 25
Taśma jednostronna DTVnośnik: laminat Tyvek z PE; klej: akryl modyfikowanyod –40°C do +100°C50 × 25

Zestaw taśm klejących jednostronnych obejmuje następujące wyroby:
  • DM – taśma o bardzo agresywnym kleju (modyfikowany akryl, doskonała do napraw i przyklejania paraizolacji i membran paroprzepuszczalnych do trwałych elementów konstrukcyjnych;
  • DMP – do łączenia i napraw folii z różnymi materiałami budowlanymi, odporna na promienie UV;
  • DPM – do łączenia i napraw membran paroprzepuszczalnych, cecha szczególna: bardzo dobra początkowa siła klejenia,
  • DTV – bardzo mocny, odporny na promieniowanie UV i na procesy starzeniowe klej.
Na podst. materiałów firmy Astat

Źródło: Dachy, nr 2 (110) 2009

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: