Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Szybszy i pewniejszy montaż okien dachowych Velux z nowymi kołnierzami

Ocena: 0
5022

Popularne kołnierze VELUX do pokryć profilowanych EDW i EDZ od sierpnia br. zyskają nowy element - innowacyjną elastyczną gąbkę uszczelniającą. Kolejne typy będą wyposażane w nowość sukcesywnie. Dla dekarza oznacza to szybszy i łatwiejszy montaż okna, a dla inwestora jest gwarancją wysokiej jakości, szczelnej instalacji i trwałości na wiele lat.

Do tej pory kołnierze uszczelniające były wyposażone w gąbkę o jednolitej strukturze i kształcie. Dla dekarza oznaczało to dodatkową pracę – aby zapewnić szczelność przylegania gąbki do pokrycia dachowego musiał precyzyjnie ją docinać i dopasowywać do kształtu każdej dachówki. Po zmianie, w większości przypadków nie musi regulować gąbki. Nowy produkt ”współpracuje” z kształtem pokrycia dachowego idealnie dopasowując się do jego kształtu. Docinanie gąbki na wysokość jest konieczne tylko w sytuacji, gdy okno montowane jest w płaskiej dachowce lub gąbka znajduje się pod jej najniższą częścią.

W konstrukcji gąbki, oprócz nowego elastycznego materiału, zastosowano innowacyjny system ukośnych nacięć, który gwarantuje szczelne połączenie okna z dachem, zapobiegając wnikaniu wilgoci w jego konstrukcję. Dzięki takiemu rozwiązaniu, klienci mają pewność, że warstwy izolacji i konstrukcja okna są zabezpieczone przed nadmierną infiltracja powietrza, a woda deszczowa i śnieg nie dostaną się poza obrys okna.

Elastyczna gąbka uszczelniająca VELUX od sierpnia br. będzie zastosowana w kołnierzach do profilowanych materiałów pokryciowych - EDW i EDZ oraz kołnierzami do wymiany okien EW i EW6000, a od października br. także z kołnierzem EDJ do montażu obniżonego.

Prawidłowy montaż okna dachowego

Gwarancją poprawnego montażu jest postępowanie zgodnie z instrukcją, która dołączona jest do każdego produktu. W trakcie montażu należy odtworzyć warstwy izolacji przeciwwilgociowej  i termicznej, które zostały usunięte podczas przygotowania otworu w dachu i prawidłowo połączyć je z oknem. Poprawne wykonanie tych czynności jest kluczowe, gdyż to właśnie błędy montażowe, a nie jakość materiałów, jest najczęstszą przyczyną reklamacji. Do montażu najlepiej wykorzystać gotowe zestawy izolacyjne, np. VELUX BDX dopasowane do rozmiaru okna dachowego, które zapewniają trwałość i szczelność okien.

Przed montażem okna należy zdecydować, na jakim poziomie - standardowym czy obniżonym o 4 cm - zostanie zamontowane okno i wybrać odpowiedni kołnierz.

Montaż okna krok po kroku

Przygotuj otwór w konstrukcji dachu. Zwróć szczególną uwagę na prawidłowe rozmieszczenie łat montażowych. W zależności od wyboru wysokości montażu, przymocuj kątowniki montażowe na poziomie standardowym lub obniżonym.

1. W przygotowanym otworze zamontuj ramę termoizolacyjną z zestawu VELUX BDX. . Następnie umieść ościeżnicę w otworze. Po wstępnym dokręceniu kątowników sprawdź ustawienie skrzydła okna względem ościeżnicy i wyreguluj szczeliny zgodnie z instrukcją montażu. Pamiętaj, że możesz to zrobić tylko na tym etapie montażu.

2. Kolejny etap to zaizolowanie okna przed wilgocią z zewnątrz - w tym celu możesz użyć folii paroprzepuszczalnej, która znajduje się w zestawie izolacyjnym VELUX BDX lub skorzystać z gotowej, sprzedawanej jako osobny produkt folii VELUX BFX. W zestawie znajduje się również rynienka odwadniająca, którą należy zamontować pod pokryciem dachowym, nad oknem.

3. W kolejnym etapie ułóż pokrycie dachowe pod oknem oraz rozpocznij montaż kołnierza uszczelniającego od jego dolnej części. W przypadku pokryć profilowanych, pamiętaj o wstępnym przegięciu fartucha kołnierza w stronę pokrycia dachowego. Dzięki temu będzie prawidłowo i estetycznie przylegał do profilu pokrycia.

4. Zamontuj boczne elementy kołnierza i oblachowania okna, a w kolejnym etapie górną część kołnierza.

5. W ostatnim etapie ułóż pokrycie dachowe naokoło okna. Dzięki zastosowaniu nowych kołnierzy z elastyczną gąbką nie musisz już docinać jej i dopasowywać do każdej dachówki. Dzięki ukośnym nacięciom gąbka idealnie dopasowuje się do kształtu pokrycia dachowego. Zwróć uwagę na zachowanie prawidłowej odległości pomiędzy pokryciem dachowym a oknem. Po bokach 3-6 cm, nad oknem 6-15 cm

Kompletny proces montażu okna dachowego z nowym kołnierzem można zobaczyć na kanale YouTube VELUX Polska Sp. z o.o.
https://www.youtube.com/watch?v=PCMaVtPnu7g&list=PLuv6fhfDHSy3TP4AhECwRUpAQOUC5_IrH&index=25

Więcej informacji na www.velux.pl/kolnierze

e-mail: kontakt@velux.pl

Źródło i zdjęcia: Velux

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: