Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Systemy dachowe i kominowe IBF

Ocena: 0
7443
Dachówka IBF produkowana jest z barwionego w masie betonu, w skład którego wchodzą m.in. naturalne piaski z okolic Bolesławca, o bardzo wysokiej zawartości kwarcu, a także najlepsze gatunki cementów. Dachówkę wytwarza się przez walcowanie i prasowanie na nowoczesnych liniach, w pełni zautomatyzowanym procesie produkcyjnym, przy ciągłej kontroli jakości.

Podwójna S

Powierzchnie zewnętrzne dachówek produkcji IBF pokryte są dwiema warstwami specjalnego akrylu przeciwdziałającemu przenikaniu wapnia oraz porastaniu mchami i algami.

Dostępne kolory dachówek to ceglasty, czerwony, brązowy, antracytowy, czarny. IBF produkuje dwa rodzaje dachówek, różniące się kształtem profilu:
  • Podwójna S: wymiary: 330 × 420 mm, szerokość pokrycia: 300 mm, waga: ok. 4,2 kg,
  • Podwójna Rzymska: wymiary: 330 × 420 mm, szerokość pokrycia: 300 mm, waga: ok. 4,3 kg.
Podstawowe zasady układania
Dachówki i inne elementy systemu dachowego IBF układać należy na rozłożonej na krokwiach folii paroprzepuszczalnej, na kontrłatach i łatach, wykorzystując odpowiednie elementy mocowania w postaci spinek, gwoździ i klamer.

Do wykończenia krawędzi bocznych dachu stosuje się dachówki krawędziowe lewe i prawe. Dachówka krawędziowa musi posiadać odstęp min. 10 mm między swoją wewnętrzną krawędzią a wiatrownicą. Zanim obetnie się łatę, należy ułożyć dwa rzędy próbne na dole dachu.

Układanie rozpoczyna się od najniższego, prawego narożnika połaci. Trzy skrajne prawe kolumny dachówek są mocowane do łat. Pozostałe dachówki układa się, stale kontrolując (za pomocą sznura lub przymiaru) liniowość w długości połaci. Również trzy skrajne lewe kolumny dachówek oraz dwa najwyższe rzędy pod kalenicą są mocowane do łat.

Podwójna Rzymska

Typy kominów IBF
IBF Classic – system przeznaczony do kotłów opalanych paliwami stałymi – węglem, koksem lub drewnem. W systemie tym osłonę zewnętrzną tworzą pustaki z keramzytobetonu. Warstwę wewnętrzną komina tworzą przewody o okrągłym przekroju. Rury ceramiczne to prefabrykowane elementy osadzane pionowo za pomocą kitu kwasoodpornego na tzw. zakładkę. Pomiędzy wkładem z rur ceramicznych a pustakiem z keramzytobetonu komin IBF Classic posiada również dodatkową warstwę izolacji z wełny mineralnej. Poprzez zastosowanie izolacji zmniejszana jest powierzchnia potrzebna do ogrzania komina.

IBF Universal – system przystosowany do instalacji na dowolne paliwo, do kotłów tradycyjnych i nowoczesnych. Głównym zastosowaniem systemu IBF Universal jest połączenie go z najnowocześniejszymi kotłami niskotemperaturowymi, w których temperatura gazów spalinowych na wylocie nie przekracza 80– 100OC. Jak powszechnie wiadomo, podczas spalania gazu ziemnego lub oleju opałowego powstaje znacznie większa ilość pary wodnej niż przy spalaniu węgla czy drewna. By sprostać takim wymaganiom, konieczne jest zastosowanie komina trójwarstwowego z przewietrzeniem oraz wyposażonego w element odprowadzania skropliny. Pustaki kominowe w systemie IBF Universal wyposażone są we wcięcia w narożnikach.

IBF Kombi – system powietrzno-spalinowy przeznaczony do kotłów z zamkniętą komorą spalania. Składa się on z szamotowych profili wewnętrznych oraz z obudowy z pustaków keramzytobetonowych. Po utworzeniu z profili dwuściennych przewodu kominowego, szamotowe profile wewnętrzne stanowią przewód spalinowy.

Przestrzeń pomiędzy przewodem spalinowym a obudową wykorzystuje się jako przewód powietrzny. Przewodem spalinowym odprowadzane są spaliny z urządzeń grzewczych, a przewodem powietrznym dostarczane jest powietrze z zewnątrz budynku potrzebne w procesie spalania.

IBF Airvent to system pustaków do wentylacji grawitacyjnej, który pozwala na budowę przewodów wentylacyjnych do 8 kondygnacji w czterech odmianach: 1, 2, 3 oraz 4–kanałowej.

Na podstawie materiałów firmy IBF Polska Sp. z o.o.

Źródło: Dachy, nr 1 (109) 2009
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: