Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Stalowy system rynnowy Lindab Rainline

Ocena: 5
19832

Dobrze dobrany system rynnowy stanowi dopełnienie wizerunku domu, czyniąc go „ukończonym”. Dobry system to materiały wysokiej jakości, ciekawe oraz ekonomiczne rozwiązania, optymalne parametry techniczne, ale to również - a może przede wszystkim – prawidłowy montaż.


System rynnowy nie jest stworzony do tego, aby magazynować odbieraną z dachu wodę, ale żeby ją odprowadzać z połaci dachowej! Nie ma więc specjalnego znaczenia fakt, czy rynna jest bardziej lub mniej głęboka, czy rura spustowa ma większą czy mniejszą średnicę.

Wymiarowanie i projektowanie
O wymiarach i średnicy użytych rynien decyduje wielkość całkowitej powierzchni dachu. Im dach większy, tym więcej wody będzie musiał odprowadzić zainstalowany system rynnowy. Należy więc skrupulatnie obliczyć powierzchnię dachu, żeby właściwie dopasować system zarówno pod kątem średnicy użytych rynien i rur, jak również ilości dodatkowych akcesoriów. Każdy z producentów podaje w swoich zaleceniach pewne sztywne założenia dotyczące maksymalnej powierzchni odwadniania dachu i wskazanej średnicy rynien i rur dla odpowiedniej powierzchni. Przestrzeganie tych zaleceń pozwala dobrać system rynnowy w sposób optymalny do dachu.
Jeśli powierzchnia dachu:

  • jest mniejsza niż 50 m2 – stosuje się rynny o średnicy 100 mm i rury o średnicy 75 mm,
  • zawiera się w przedziale 50-100 m2 – stosujemy odpowiednio średnice 125 i 87 mm,
  • przekracza 100 m2 – odpowiednie będą rynny 150 mm lub 190 mm i rury 111/120 mm.

Przy obliczaniu systemu rynnowego należy również obliczyć ilość haków do mocowania rynien. Rynhaki powinny być mocowane w odległości co najwyżej 600 mm od siebie. Ostatni hak zwyczajowo montuje się 100 mm od krawędzi dachu.
Nachylenie rynny w stosunku do rury spustowej nie powinno być mniejsze niż 2,5 mm/mb. Ilość potrzebnych haków należy skalkulować uwzględniając te założenia.

Montaż, obsługa i użytkowanie
System rynnowy Lindab Rainline jest niezwykle prosty w montażu i nie wymaga użycia skomplikowanych narzędzi. Do cięcia stalowych rynien i rur wolno używać jedynie nożyc ręcznych lub nibblera, nie należy używać narzędzi wysokoobrotowych.

W zależności od projektu połaci dachowej i stopnia jej skomplikowania konieczne jest zastosowanie wielu różnorodnych rozwiązań technicznych, akcesoriów. Lindab Rainline posiada wiele takich elementów dodatkowych, czasami niezbędnych przy montażu, a pozwalających na uniknięcie np. docinania rur, spasowywania poszczególnych elementów. Ułatwiają one dopasowanie systemu rynnowego do nawet bardzo skomplikowanego projektu dachu.

15 lat gwarancji
Lindab Rainline to stal galwanizowana, powlekana dodatkowo specjalnie utwardzaną powłoką polimerową HBP. Dzięki takiej technologii produkcji system jest bardzo wytrzymały, odporny na warunki atmosferyczne, wahania temperatur, uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu na kompletny, oryginalny system (zamontowany ze wszystkimi oryginalnymi akcesoriami) firma Lindab udziela pisemnej 15-letniej gwarancji.

Stal nie oznacza też wcale ograniczenia w kolorach. Lindab Rainline to 10 kolorów: biały, czarny, brązowy, czerwony, ceglasty, grafitowy, srebrny i miedziany mietlic, a teraz dodatkowo antracyt metalik i zielony.

Na podstawie materiałów
firmy Lindab

 
Źródło: Dachy, nr (132) 
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: