Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Stalowy system rynnowy Lindab Rainline

Ocena: 5
3313

Dobrze dobrany system rynnowy stanowi dopełnienie wizerunku domu, czyniąc go „ukończonym”. Dobry system rynnowy to system z wysokiej jakości materiałów, z ciekawymi i ekonomicznymi rozwiązaniami oraz optymalnymi parametrami technicznymi. Ale dobry system to również - a może przede wszystkim – prawidłowy jego montaż.


System rynnowy nie jest stworzony do tego, by magazynować odbieraną z dachu wodę – on ma ją odprowadzać z połaci dachowej!

 

 


Dlatego nie ma specjalnego znaczenia, czy rynna jest bardziej lub mniej głęboka, czy rura spustowa ma większą czy mniejszą średnicę, diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Warto więc zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które sprawiają, że system spełnia swoją rolę prawidłowo.

Wymiarowanie i projektowanie systemu rynnowego
O wymiarach i średnicy użytych rynien decyduje wielkość całkowitej powierzchni dachu. Warto o tym pamiętać, bo im dach większy, tym więcej wody będzie musiał odprowadzić zainstalowany system rynnowy. Należy więc dokładnie obliczyć powierzchnię dachu, aby właściwie dopasować system zarówno pod kątem średnicy użytych rynien i rur, jak również ilości dodatkowych akcesoriów. Każdy z producentów w swoich zaleceniach podaje pewne zasadnicze założenia dotyczące maksymalnej powierzchni odwadniania dachu i zalecenia średnic rynien i rur dla odpowiedniej powierzchni.
Jeśli odwadniana powierzchnia jest mniejsza niż 50 m2, stosuje się rynny o średnicy 100 mm i rury o średnicy 75 mm; jeśli powierzchnia połaci zawiera się w przedziale 50-100 m2, stosujemy odpowiednio średnice 125 i 87 mm, jeśli zaś powierzchnia przekracza 100 m2, to odpowiednie będą rynny 150 mm lub 190 mm i rury 111/120 mm.

 

 

 

 


Przy obliczaniu koniecznego do zastosowania systemu należy również obliczyć ilość haków do mocowania rynien. Haki rynnowe powinny być mocowane w rozstawie maksymalnie 600 mm od siebie. Ostatni hak zwyczajowo montuje się 100 mm od krawędzi dachu. Nachylenie rynny w stosunku do rury spustowej nie powinno być mniejsze niż 2,5 mm/m. Uwzględniając te wskazówki kalkuluje się liczbę potrzebnych haków.

Montaż, obsługa i użytkowanie systemu
System rynnowy Lindab Rainline jest niezwykle prosty w montażu i nie wymaga użycia skomplikowanych narzędzi. Zazwyczaj wystarczą: poziomica, nożyce do cięcia stali, wkrętarka, gumowy młotek.

Do cięcia stalowych rynien i rur wolno używać jedynie nożyc ręcznych lub nibblera, nie należy natomiast używać narzędzi wysokoobrotowych.

 

 

 

 


Aby system spełniał swoją funkcję należycie, konieczne jest zastosowanie wielu różnorodnych rozwiązań technicznych, akcesoriów. Są one potrzebne zwłaszcza  na dachach skomplikowanych. W skład systemu Lindab Rainline wchodzi wiele elementów dodatkowych, pozwalających na uniknięcie np. docinania rur czy spasowywania poszczególnych elementów. Takie elementy jak: narożniki rynien (zewnętrzne i wewnętrzne, łączniki rur spustowych, mufy, końcówki do odpływu, przejścia i redukcje, klamry do łączenia rynien (wyposażone w specjalną uszczelkę), kolanka czy trójniki ułatwiają dopasowanie systemu rynnowego do nawet bardzo skomplikowanego projektu dachu.

 

 

 

 


Poza akcesoriami czysto „technicznymi”, Lindab Rainline to także dodatki, które sprawiają, że zamontowany system spełnia swoje zadanie bez zarzutu, a dodatkowo wygląda niezwykle estetycznie. Do tych dodatków należą osłony haków, osłony przeciwprzelewowe rynien (proste i narożne), czyszczaki, wyłapywacz deszczówki, podciąg rynny.

 

 

 

 


Materiał
Lindab Rainline to stal galwanizowana powlekana dodatkowo specjalnie utwardzaną powłoką polimerową HBP. Zastosowanie takiej technologii produkcji sprawia, że system jest bardzo wytrzymały, odporny na warunki atmosferyczne, wahania temperatur, uszkodzenia mechaniczne. O jakości zastosowanego materiału niech świadczy fakt, że producent udziela pisemnej 15-letniej gwarancji na kompletny, oryginalny system (zamontowany ze wszystkimi oryginalnymi akcesoriami).

 

 

 

 


Dodatkowo Lindab Rainline posiada stosowne atesty i normy budowlane, które warunkują bezpieczne stosowanie go nie tylko w budownictwie jednorodzinnym, ale również w dużych inwestycjach.
Stal nie oznacza wcale ograniczenia w kolorach. Lindab  Rainline jest oferowany w 10 kolorach: białym, czarnym, brązowym, czerwonym, ceglastym, grafitowym, srebrnym, zielonym i trzech metalizowanych: srebrnym, miedzianym oraz antracytowym.

 

 

 

 


Na podstawie materiałów firmy Lindab

 

 

 

 

Źródło: Dachy, nr (126) 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: