Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Stalowy system rynnowy Lindab Rainline - jak uniknąć błędów przy montażu?

Ocena: 5
14101

Dobrze dobrany system rynnowy stanowi dopełnienie wizerunku domu, czyniąc go "ukończonym". Dobry system to system z wysokiej jakości materiałów, z ciekawymi i ekonomicznymi rozwiązaniami, optymalnymi parametrami technicznymi, ale dobry system to również a może przede wszystkim dobrze zamontowany system. Należy pamiętać o tym, iż system rynnowy nie jest stworzony do tego by magazynować odbieraną z dachu wodę, ale by ją odprowadzać z połaci dachowej! Dlatego nie ma specjalnego znaczenia czy rynna jest bardziej lub mniej głęboka, czy rura spustowa ma większą czy mniejszą średnicę, diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Warto więc zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które sprawiają, że system spełnia swoją rolę prawidłowo.

 

 


Wymiarowanie i projektowanie systemu rynnowego

O wymiarach i średnicy użytych rynien decyduje wielkość całkowitej powierzchni dachu. Warto o tym pamiętać, bo im dach większy tym więcej wody będzie musiał odprowadzić zainstalowany system rynnowy. Należy więc skrupulatnie obliczyć powierzchnię dachu aby właściwie dopasować system zarówno pod kątem średnicy użytych rynien i rur jak również ilości dodatkowych akcesoriów. Każdy z producentów w swoich zaleceniach podaje pewne sztywne założenia dotyczące max powierzchni odwadniania dachu i wskazanej średnicy rynien i rur dla odpowiedniej powierzchni, warto więc je stosować, aby zastosowany system był jak najbardziej optymalnym rozwiązaniem.

 


Jeśli powierzchnia jest mniejsza niż 50m2 stosuje się rynny o średnicy 100mm i rury o średnicy 75mm, jeśli powierzchnia połaci zawiera się w przedziale 50-100m2 stosujemy odpowiednio średnice 125 i 87mm, jeśli zaś powierzchnia przekracza 100m2 odpowiednie będą rynny 150mm lub 190mm i rury 111/120mm. Przy obliczaniu koniecznego do zastosowania systemu należy również obliczyć ilość haków do mocowania rynien.

 


Haki rynnowe powinny być mocowane w odległości min 600mm od siebie. Ostatni hak zwyczajowo montuje się 100mm od krawędzi dachu. Nachylenie rynny w stosunku do rury spustowej nie powinno być mniejsze niż 2,5mm/m. Ilość potrzebnych haków należy skalkulować uwzględniając te założenia.

 


Montaż, obsługa i użytkowanie systemu

System rynnowy Lindab Rainline jest niezwykle prosty w montażu i nie wymaga użycia skomplikowanych narzędzi. Zazwyczaj wystarczą: poziomica, nożyce do ciecia stali, wkrętarka, gumowy młotek. Do cięcia stalowych rynien i rur wolno używać jedynie nożyc ręcznych lub nibblera, nie należy używać narzędzi wysokoobrotowych.

 


W zależności od projektu połaci dachowej i stopnia jej skomplikowania, aby system spełniał swoją funkcję należycie , konieczne jest zastosowanie wielu różnorodnych rozwiązań technicznych, akcesoriów. Lindab Rainline posiada wiele elementów dodatkowych, czasami niezbędnych przy montażu a pozwalających na uniknięcie np. docinania rur, spasowywania poszczególnych elementów. Takie elementy jak: narożniki rynien ( zew i wew.), łączniki rur spustowych, mufy, końcówki do odpływu, przejścia i redukcje (do  łączenia rur o różnych średnicach), klamry do łączenia rynien (wyposażone w specjalną uszczelkę), kolanka, trójniki ułatwiają dopasowanie systemu rynnowego do nawet bardzo skomplikowanego projektu dachu.

 


Najczęściej popełniane błędy przy montażu systemu rynnowego czyli czego nie powinno się robić!

1. Zbyt duży odstęp pomiędzy hakami.
Zalecany odstęp to max 60 cm, większe odstępy między hakami powodują zbyt dużą prace rynny na odcinku nie podpartym, co może powodować odkształcenia rynny przy zbyt dużej ilości odbieranej wody lub spadającego śniegu.

2. Niewłaściwy dobór kierunku spadku rynien
Błędy w obraniu właściwego kierunku spadku skutkują niewłaściwym zamontowaniem rynien i rur spustowych przez co system nie odprowadza wody z całej połaci dachu i część wody zamiast spływać rurami gromadzi się w rynnie.

3. Brak właściwych obróbek blacharskich
Brak np. blachy okapowej powoduje, że woda z połaci dachowej nie spływa do rynny tylko po ścianach budynku.

4. Montowanie i demontowanie wielokrotne zamknięcia rynny
Wielokrotne montowanie i demontowanie zamknięcia rynny powoduje wykrzywienie zacisków, co może prowadzić do rozszczelnienia zamknięcia.

5. Nieuformowanie nacięcia rynny pod wpustem
Ponieważ wpust jest montowany na zatrzask i nie wymaga uszczelniania, ważne jest aby krawędzie wyciętego w rynnie otworu wyprofilować delikatnie od wewnątrz tak aby woda nie spływała w krawędź pomiędzy rynnę a wpust, tylko wpływała bez przeszkód wprost do wpustu.

6. Niewłaściwy demontaż rurhaka
W razie potrzeby przesunięcia uchwytu rury już zamontowanego, demontujemy go odginając delikatnie śrubokrętem złączki zamka. Rozginanie na siłę może spowodować ułamanie zamka rurhaka.

7. Używanie uszczelniaczy
Lindab Rainline jest systemem bezklejowym, łączenie poszczególnych elementów odbywa się na zatrzask (wpust, rurhak) lub na wcisk ( rura, zamknięcie rynny). Newralgiczne elementy systemu zostały wyposażone w specjalne uszczelki z gumy EPDM, co powoduje , że miejsca te są już uszczelnione (zamknięcia rynny, klamry do rynien). Stosowanie uszczelniaczy jest zatem niewskazane.

8. Łączenie elementów różnych systemów rynnowych
Lindab Rainline jest systemem kompletnym, zaprojektowanym przez profesjonalistów, dzięki czemu poszczególne elementy systemu są do siebie perfekcyjnie dopasowane. Tylko zastosowanie oryginalnych elementów daje gwarancję szczelności systemu.

Kilka prostych zasad o których trzeba pamiętać

  1. Nachylenie rynny w stosunku do rury spustowej nie powinno być mniejsze niż 2,5mm/m.
  2. Pojedyncza rura spustowa odprowadza wodę z max 10m rynny (dł. dachu).
  3. Chcąc zachować elegancki wygląd i wydłużyć trwałość systemu rynnowego należy min 2 razy w roku oczyścić rynny i rury spustowe z liści, żołędzi, kamyków itp.

Lindab Rainline to również szereg akcesoriów, które sprawiają, że zamontowany system spełnia swoje zadanie bez zarzutu a dodatkowo wygląda niezwykle estetycznie, są to: osłony haków, osłony przeciwprzelewowe rynien (proste i narożne), czyszczaki, wyłapywacz deszczówki, podciąg rynny .
Lindab Rainline to stal galwanizowana powlekana dodatkowo specjalnie utwardzaną powłoką polimerową Elite. Zastosowanie takiej technologii produkcji sprawia, że system jest bardzo wytrzymały, odporny na warunki atmosferyczne, wahania temperatur, uszkodzenia mechaniczne, dlatego na kompletny, oryginalny system (zamontowany ze wszystkimi oryginalnymi akcesoriami) udzielana jest pisemna 30- letnia gwarancja. Dodatkowo Lindab Rainline posiada stosowne atesty i normy budowlane, które warunkują bezpieczne stosowanie go nie tylko w budownictwie jednorodzinnym, ale również w dużych inwestycjach.

 


Stal nie oznacza wcale ograniczenia w kolorach. Linda Rainline to 10 kolorów! Biały, czarny, brązowy, czerwony, ceglasty, grafitowy, srebrny i miedziany metlic a teraz dodatkowo antracyt metalic i zielony. Tak szeroka gama sprawia, że właściwie można go dopasować do każdego pokrycia dachowego i koloru elewacji.

 


Wysoka jakość stali, nowatorskie rozwiązania techniczne, prosty montaż, bogata gama kolorystyczna , estetyka to cechy, na które warto postawić wybierając system rynnowy dla swojego domu.

 

 

 

 

Źródło i zdjęcia: Lindab

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: