Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Profil skandynawski czy kontynentalny? Podpowiada firma Galeco...

Ocena: 5
2681

 

Własny dom to ostoja rodziny, zapewniająca jej poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest, by podczas zakupu materiałów przeznaczonych do jego budowy wybierać wyłącznie dobre i sprawdzone rozwiązania budowlane. Jedną z najważniejszych decyzji, jaka stoi przed inwestorem, jest dobór odpowiedniego systemu rynnowego, stanowiącego nieodłączny element każdego budynku. Rynny odbierają wodę podczas opadów, chroniąc w ten sposób cały budynek przed niszczącym działaniem spływającego z dachu deszczu czy osuwającego się śniegu, a jednocześnie podkreślają charakter elewacji i zapewniają jej piękny wygląd na lata.

 

 


Wielkość powierzchni, z jakiej system rynnowy ma odprowadzać wodę oraz wielkość samego systemu mają kluczowe znaczenie dla jego wydajności. Inny rozmiar będzie dedykowany dachom garaży, inny budynkom mieszkalnym, a odmienny dużym obiektom przemysłowym. Na efektywność odprowadzania deszczówki wpływa również tzw. profil rynny. W zależności od kształtu przekroju rynny, system jest w stanie sprawnie odprowadzić mniej lub więcej wody z konkretnej powierzchni dachowej. Im głębszy profil, tym większa wydajność całego orynnowania i mniejsze ryzyko zawilgocenia budynku i rozwoju mikroorganizmów na elewacji.

Orynnowanie dla małego domu

Szukając orynnowania wykonanego ze stali dla małego domu jednorodzinnego, tarasu, garażu, wiaty czy niewielkiego budynku gospodarczego, standardowym wyborem jest rynna o rozmiarze 125 mm dostępna w ofercie wielu producentów. Większość z nich to rynny o tzw. profilu skandynawskim, który charakteryzuje się mniejszą głębokością w porównaniu do rynien o profilu tzw. kontynentalnym. Rynna Galeco STAL, która posiada profil kontynentalny o szerokości 120 mm ma zbliżoną pojemność do konkurencyjnych rynien stalowych o rozmiarze 125 mm, co znacznie zwiększa jej wydajność w odprowadzaniu wody opadowej.

Orynnowanie większych budynków

W przypadku większych budynków mieszkalnych, czy małych obiektów przemysłowych, gdzie powierzchnia dachu jest większa, należy zastosować rynny o wielkości 130-135 mm.

Orynnowanie największych obiektów

Największym budynkom dedykowane są rynny w rozmiarze 150 mm. Systemy tej wielkości przeznaczone są do odprowadzania wody z dużych, jednolitych płaszczyzn dachowych na obiektach przemysłowych i dużych budynkach mieszkalnych. Mając na uwadze wielkość powierzchni, z której zbierana będzie woda, zdecydowanie warto rozważyć wybór systemu o profilu kontynentalnym, którego efektywność w porównaniu do systemu skandynawskiego o tym samym rozmiarze, jest większa.

Głębokie rynny stalowe Galeco - sposób na szybsze odprowadzenie większej ilości deszczówki

Na dobór odpowiedniego systemu rynnowego składa się kilka cech, które wiążą w całość estetykę wykonania, jakość użytych materiałów, nowoczesną technologię, innowacyjne rozwiązania, kolorystykę współgrającą z charakterem całego budynku oraz prawidłowy montaż. Producenci prześcigają się w nowoczesnych rozwiązaniach systemów rynnowych, ułatwiających prace dekarskie i wzmacniających cały system. Warto zastosować kompletne orynnowanie jednego producenta, żeby mieć gwarancję niezawodności systemu na wiele lat.

System Galeco STAL cieszy się bardzo dużą popularnością ze względu na wysoką wytrzymałość mechaniczną, odporność na duże różnice temperatur oraz doskonałą jakość surowca i samego wykonania, co wyróżnia ten produkt na tle konkurencji. Charakterystyczny dla systemu Galeco STAL kształt rynny z przednim wywinięciem do wewnątrz stanowi znak rozpoznawczy produktu. Takie rozwiązanie zwiększa efektywność odprowadzania wody nawet przy bardzo intensywnych opadach i eliminuje ryzyko przelania się wody przez rynnę.

System Galeco STAL dostępny jest w rozmiarach - 120/90, 135/90, 135/100, 150/100 oraz 150/120, co zapewnia możliwość dobrania najbardziej efektywnego rozwiązania do wielkości połaci dachu. Galeco STAL został ponadto zaprojektowany na wzór profilu kontynentalnego, co sprawia, że przy zbliżonej szerokości rynny i jej cenie, system posiada głębszy od konkurencyjnych produktów profil rynny, co z kolei wpływa na jego większość wydajność.

Oprócz zalet funkcjonalnych, Galeco STAL jest również produktem estetycznym, dostępnym w wielu kolorach, dzięki czemu z powodzeniem można go dopasować do każdego dachu i elewacji.

Połączenie wszystkich tych cech w systemach rynnowych Galeco STAL, to jakoś produktów potwierdzona 35-letnią gwarancją producenta i pogodny uśmiech nawet w deszczowy dzień.

 

 

Źródło i zdjęcie: Galeco

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: