Ostatnie lata przyniosły ogromny rozwój płynnych folii jako produktu do wykonywania niezawodnych, bezspoinowych izolacji. Hydroizolacje wykonane z płynnych folii tworzywowych są wszechstronne – z powodzeniem można je stosować zarówno do renowacji starych, zniszczonych wpływami atmosferycznymi powierzchni dachowych bez ich zrywania i utylizacji, jak również do wszelkiego rodzaju uszczelnień w obiektach nowych.

Fot 1. Dach ogrodu zimowego
Powłoki utworzone przez płynne folie:
- są bezspoinowe i dopasowują się do profilu podłoża,
- są odporne na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV,
- są elastyczne i przenoszą rysy powstałe w podłożu,
- mają doskonałą przyczepność do prawie wszystkich podłoży (przy zastosowaniu odpowiedniego preparatu podkładowego),
- dają możliwość uszczelnienia różnorodnych materiałów jedną folią tworzywową, na przykład: membranę PVC z EPDM, metale z poliwęglanem, beton z profilami okiennymi (PCV) lub papą bitumiczną itd.,
- są paroprzepuszczalne (dotyczy tylko jednokomponentowych folii tworzywowych).
Fot. 2. Koryta dachu płaskiego uszczelnione Enkopurem
Firma Enke-Werk promuje ten sposób zabezpieczeń detali występujących w dachach płaskich i skośnych, całych powierzchni dachów oraz izolacji balkonów i tarasów od wielu lat. Nasze wieloletnie doświadczenie i przestrzeganie reżimu technologicznego pozwala nam na zachowanie od 27 lat najwyższej światowej jakości.
Fot. 3. Połączenie attyki z połacią dachową
Po pierwsze: podkład
W systemie płynnej folii Enkopur firmy Enke podkład jest elementem niezbędnym. Posiadamy w ofercie podkłady do praktycznie wszystkich podłoży budowlanych, od betonu, poprzez EPDM, folie tworzywowe, płyty OSB, na szkle kończąc:
- UP 2K – podkład uniwersalny zawierający rozpuszczalniki, dedykowany do tworzyw sztucznych o utrudnionej przyczepności oraz elementów stalowych, drewnianych i innych,
- VA 933 – podkład do typowych podłoży budowlanych,
- Glasprimer – do podłoży ceramicznych i szkła,
- P-O – idealny do FPE, FPO, TPE, TPO,
- Enke-Betocoat – podkład 2K – doskonale nadający się do naprawy słabych lub uszkodzonych powierzchni oraz jako przekładka (w obu przypadkach w połączeniu z piaskiem kwarcowym) do termoizolacji styropian, styrodur pod klejenie Enkolitem.
Po drugie: włóknina, czyli osnowa
Drugi konieczny element systemu uszczelnień to włóknina. Jest on produkowana w szerokościach 15 cm, 20 cm, 30 cm, 50 cm i 100 cm i w sprzedawana w rolkach o długości 50 mb bez względu na szerokość. Firma Enke oferuje również fabryczne narożniki zewnętrzne i wewnętrzne oraz manżety o średnicy 8 mm, 50 mm, 75 mm, 100 mm i 150 mm. Gęstość włókniny wynosi 110 g/m2.
Fot. 4. Enkopur na folii PCV
Po trzecie: Enkopur
Enkopur to jednoskładnikowa, odporna na działanie czynników atmosferycznych powłoka poliuretanowa na bazie prepolimerów PUR.
Produkowana w opakowaniach 4, 12,5 oraz 25 kg. Wyrób jest dostępny również w zestawach startowych.
Wiele lat doświadczeń, skuteczność, brak ograniczeń kształtu i podłoża, łatwość wykonania - to czynniki, które przemawiają za stosowaniem Enkopuru w codziennej praktyce budowlanej.
Fot. 5. Enkopur klasycznie
Fot. 6. Nieograniczone możliwości Enkopuru: dach samochodu typu kamper
Jako potwierdzenie szerokich możliwości stosowania płynnych folii przedstawiamy kilka realizacji:
- dach ogrodu zimowego na północy Polski. Podłożem była w tym przypadku płyta OSB. Pokrycie Enkopurem pozwoliło uzyskać wymaganą przez inwestora szczelność (fot. 1),
- z kolei na południu naszego kraju nasz wykonawca wykonał uszczelnienie koryt na dachu płaskim pokrytym papą w domu jednorodzinnym (fot. 2),
- doszczelnienie połączenia attyki z połacią dachową hali wykonanej z płyty warstwowej (fot. 3),
- wspominane wcześniej zastosowanie na różnego typu podłożach znajduje odzwierciedlenie w zdjęciu z okolic Krakowa. Enkopur ułożony został na folii PCV (fot. 4),
- w naszym krótkim przeglądzie różnych zastosowań nie może zabraknąć klasycznych elementów dachu (fot. 5),
- ostatnie zdjęcie to dowód na nieograniczone możliwości Enkopuru. Fot. 6 przedstawia dach samochodu typu kamper – Enkopur świetnie nadaje się również do uszczelniania takich detali.
Marian Kies, Enke-Werk
Bogusław Ziółkiewicz, Enke-Werk
Źródło: Dachy, nr (217)