Rozwiązania proponowane przez producentów okien dachowych są na tyle technicznie rozwinięte, że pozwalają na ich montaż praktycznie we wszystkich nietypowych konstrukcjach.
Okna dachowe FTP-V Fakro z kołnierzami uszczelniającymi, projektowanymi na zamówienie
Nietypowe pokrycia dachowe coraz częściej pojawiają się na nowych budynkach mieszkalnych. Do łask powracają pokrycia dachowe wykonane z materiałów naturalnych. Nowoczesna architektura w połączeniu ze strzechą, gontem drewnianym czy łupkiem nikogo już nie dziwi. Wręcz przeciwnie, takie ekologiczne materiały na dachach spadzistych w powiązaniu z modą na zdrowy tryb życia to zjawisko coraz częściej obserwowane w nowych rozwiązaniach architektonicznych. W jaki sposób można optymalnie doświetlić wnętrza na poddaszu takich budynków bez utraty walorów architektonicznych tych nietypowych pokryć?
Moduł mansardowy Fakro i strzecha
Badania i zalecenia
Badania wykazały, że niedostateczna ilość światła naturalnego w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi może być przyczyną złego samopoczucia. Specjaliści z zakresu budownictwa nie lekceważą problemu, stąd w Prawie Budowlanym znalazł się zapis, który dokładnie precyzuje optymalną ilość światła naturalnego we wnętrzu. Określa go stosunek powierzchni okna w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi. Dla pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi jest to minimum 1:8, natomiast w pomieszczeniach, w których oświetlenie dzienne wymagane jest ze względu na przeznaczenie stosunek ten wynosi 1:12.
Okno dachowe Fakro ze szprosem z kołnierzem uszczelniającym ELJ na pokryciu z łupka
Możliwe rozwiązania
Doświetlanie pomieszczeń pod nietypowym pokryciem dachowym może być rozwiązane na dwa sposoby. Po pierwsze – budowa lukarny. Ale konstrukcja lukarn w goncie drewnianym czy w łupku może być skomplikowana i pracochłonna, poza tym wymaga zmian w konstrukcji prostego dachu spadzistego, więc dodatkowo podnosi koszt całej połaci dachowej, który i tak jest wysoki.
Wydaje się, że optymalnym rozwiązaniem jest zatem druga możliwość – zastosowanie okien dachowych. Ich montaż jest prosty, nie wymaga ingerencji w konstrukcję dachu, a dzięki szerokiej gamie kołnierzy uszczelniających – jak np. jest to w przypadku oferty firmy Fakro – okna dachowe możemy zastosować w praktycznie każdym pokryciu dachowym.
Źródło: Dachy, nr (225)