Oddychające membrany budowlane DuPont™ Tyvek® w znalazły ciekawe połączenie z materiałami odpadowymi. Obiektem, w którym do tego doszło, jest eksperymentalny budynek Brighton Waste House.
Gotowy Brighton Waste House stoi otworem dla eksperymentów badawczych i naukowych
Architekt Duncan Baker-Brown oraz studenci Wydziału Sztuki uniwersytetu w Brighton podjęli nowy eksperyment w zrównoważonym budynku „Waste House” (ang. waste – odpad, śmieć). Obiekt ten jest projektem mającym na celu stworzenie sposobu na najbardziej ekologiczne budownictwo. W ramach wsparcia projektu DuPont Building Innovations przekazał dwie zaawansowane, oddychające membrany budowlane.
Projekt ma na celu wykorzystanie tylu materiałów z odzysku i recyklingu, na ile jest to możliwe lub właściwe.
Szkieletowa konstrukcja „Waste house” jest wykonana głównie ze ścinek z uratowanych sklejek i jest zaizolowana w różny sposób, np. między darowanymi deskami znalazły się stare kasety VHS i opakowania z płyt kompaktowych, zużyte tapety oraz 19800 jednorazowych, lotniczych szczoteczek do zębów. Ponad 85% materiałów budowlanych pochodzi z odzysku, ale wykorzystano także nowe produkty i rozwiązania hi-tech. Zasadniczą sprawą było zbudowanie konstrukcji jak najbardziej wiatro- i wodoodpornej, ale oddychającej, z możliwością dyfundowania pary wodnej na zewnątrz. Dla zespołu budowniczych oczywiste było wykorzystanie rozwiązań membranowych chroniących budynek, czyli DuPont™ Tyvek®. Łącznie do pokrycia całej konstrukcji wykorzystano 400 m2 materiału DuPont™ Tyvek® Housewrap. Podobną ilość specjalistycznej membrany budowlanej DuPont™ Tyvek® UV Facade zainstalowano bezpośrednio pod okładziną fasadową.
Materiały odpadowe połączono tu z rozwiązaniami hi-tech, np. oddychającą membranę DuPont™ Tyvek® UV Facade zainstalowano pod okładziną fasadową wykonaną z używanych płytek podłogowych
Architekt i kierownik projektu Duncan Baker-Brown z BBM Sustainable Design Ltd komentuje: Byliśmy bardzo zadowoleni, gdy okazało się, że DuPont zaangażował się w nasz projekt. DuPont™ Tyvek® Housewrap gwarantuje, że nasz budynek o neutralnym poziomie produkcji dwutlenku węgla będzie optymalnie gospodarował wilgocią, podczas gdy DuPont™ Tyvek® UV Facade tworzy bardzo skuteczne uszczelnienie budynku.
Z kolei Mark Hill, DuPont Building Innovations, Sales Manager w Wielkiej Brytanii i Irlandii dodaje, że Firma DuPont była zachwycona możliwością wsparcia tak fascynującego naukowo i doświadczalnego projektu. Ta eksperymentalna i ważna budowa obejmuje ekspertów z branży i producentów, a także studentów i uczniów. Jest to ekscytujący i innowacyjny sposób zbadania wszystkich możliwości budowania z optymalną wydajnością oraz łączenia odpadów z produktami hi-tech, zwykle zaprojektowanych do bardzo konkretnych celów i nie dających się łatwo wdrożyć do innych zastosowań.
Brighton Waste House w 85% zbudowano z odpadów, takich jak stare plakaty, kasety VHS i lotnicze szczoteczki do zębów
Wszystkie rodzaje budowlanych membran DuPont™ Tyvek® wyróżnia kilka kluczowych aspektów, które czynią je idealnym rozwiązaniem dla dzisiejszych projektów. Swoją wysoką wydajność te oddychające membrany zawdzięczają pojedynczej warstwie DuPont™ Tyvek® – unikalnej na rynku z powodu swojej wysokiej jakości. Membrana DuPont™ Tyvek® odprowadza wilgoć, ale także jest wiatro- i wodoszczelna dzięki temu, że miliony połączonych ze sobą mikrowłókien tworzą „sieć”, która jest nieprzepuszczalna dla powietrza i wody, ale która jest przenikalna dla pary wodnej.
Lekki, a zarazem wytrzymały DuPont™ Tyvek® jest łatwy w instalacji na ścianach zewnętrznych i dachach oraz zapewnia długoterminową, sprawdzoną niezawodność i trwałość. Te membrany oferują optymalną szczelność i przyczyniają się do poprawy wydajności cieplnej i efektywności energetycznej, pomagają też utrzymać wewnętrzną stabilność klimatyczną i komfort w budynku.
Brighton Waste House został oficjalnie otwarty 10 czerwca 2014 roku.
Zarówno wykończony budynek, jak i doświadczenia z procesu budowy będą służyły jako „laboratorium” dla Building Research Establishment (BRE) i uniwersytetu w Brighton. Działania tu podejmowane będą miały na celu zademonstrowanie nowych sposobów zmniejszania 45% emisji CO2 w Wielkiej Brytanii, które następnie będzie można zastosować w obiektach architektonicznych.
Na podstawie materiałów firmy DuPont™
Zdjęcia: Brighton Waste House