Bezpieczne siatki ochronią budynki przed gołębiami Ptasie nieczystości są powodem narzekań mieszkańców większości polskich miast. Nie chodzi tu jednak tylko o dramat estetyczny, ponieważ gołębie zanieczyszczenia wyrządzają fizyczne szkody, m.in. na obiektach użytku publicznego i zabytkach.

Gołębie to duży problem dla właścicieli nieruchomości: brudzą, roznoszą zarazki, sprzyjają rozwojowi alergii
Obecność gołębi praktycznie zawsze oznacza brud na okolicznych obiektach: budynkach mieszkalnych, magazynach, zabytkach. Długotrwałe utrzymywanie się nieczystości, np. na elewacji, parapetach lub gzymsach powoduje fizyczne zniszczenia. Jest to nie tylko uciążliwe dla mieszkańców, ale oznacza także koszty.
Na gołębie nieczystości szczególnie narażone są zabytkowe obiekty – komentuje Paweł Ćwierzyński z BirdSystem, firmy zajmującej się bezpiecznym odstraszaniem gołębi – Brud pozostawiany przez zwierzęta ingeruje w strukturę tynków na ścianach zewnętrznych. Długo zbierające się nieczystości nie jest łatwo usunąć, można przy tym uszkodzić fryzy, kapitele kolumn, gzymsy, lepiej więc zapobiegać problemowi niż ponosić regularne wydatki na sprzątanie.
Gołębie najintensywniej zanieczyszczają okolice, gdzie mogą liczyć na jedzenie od ludzi. Konsekwencją dokarmiania ptaków jest ich przyzwyczajenie się do łatwego pokarmu i ciągle przebywanie w tej samej okolicy. Tym sposobem, ptaki czekają cierpliwie aż ponownie ktoś je nakarmi, niekoniecznie zdrowym dla nich jedzeniem. Szkodzi to gołębiom, które jedzą bez umiaru i tracą instynkt przetrwania. A są w stanie spożyć naprawdę wiele:
- jeden gołąb miejski zjada 35 g nasion dziennie,
- 80 gołębi zjada w ciągu roku 1 tonę ziarna,
- 20 gołębi zjada tyle, ile jeden człowiek w ciągu dnia.
Ptaki i ich gniazda są źródłem alergenów. W miejscach odpoczynku produkują duże ilości odchodów, dokarmianie zaś zniechęca je do zmiany miejsca. W efekcie, skala zanieczyszczeń jest ogromna. Ponadto ptaki dostarczają substratu (gniazda, odchody), na których rosną patogenne mikroorganizmy (np. Histoplazma, Cryptococcus).

Miejsce montażu modułów BirdSystem najpierw trzeba oczyścić
Radykalne metody odstraszania
Odstraszanie gołębi realizuje się na wiele sposobów. W niektórych miastach sięga się po dość radykalne metody, np. maluje się chodniki i elewacje klejącymi pastami albo umieszcza się na blaszanych dachach specjalne instalacje elektryczne, powodujące delikatny wstrząs w momencie lądowania gołębia. Zdarzały się również próby rozwiązania problemu poprzez rzucanie karmy ze środkiem antykoncepcyjnym, miało to miejsce m.in. w Łodzi.
Bezpieczne odstraszanie możliwe
Na europejskim rynku dostępny jest BirdSystem Plus – produkt polskiej firmy, który zyskał pozytywną opinię Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Jest to zabezpieczenie w postaci modułów mechanicznych wyposażonych w specjalną silikonową końcówkę, która uniemożliwia gołębiom wylądowanie i jednocześnie chroni przed zranieniem.
Innym przykładem bezpiecznej metody ochrony budynków przed gołębiami jest siatka ochronna.
Siatki tego typu są przeznaczone do zabezpieczenia przed dostępem ptaków do dużych, nieregularnych powierzchni, których nie da się ochronić w inny sposób. Gołębie są w stanie dostać się do najmniejszych zakamarków, a siatka im to uniemożliwia, dlatego korzystają z nich m.in. konserwatorzy zabytków.
Bezpośrednio zainteresowani profesjonalnymi metodami ochrony obiektów przed gołębimi zanieczyszczeniami są głównie: lokalne władze odpowiedzialne za estetykę miejskich budynków, spółdzielnie mieszkaniowe, deweloperzy oraz konserwatorzy zabytków.
Gruntowne wyczyszczenie elewacji wiąże się z dużymi kosztami. Jednorazowe doprowadzenie obiektu do porządku to koszt ok. 1500 zł, a należy to robić mniej więcej raz na kwartał. Zainstalowanie BirdSystem to rozwiązanie permanentne, które skłania gołębie do relokacji, nie raniąc ich przy tym.

Moduły najłatwiej zamontować na mocny klej
Montaż modułów BirdSystem
Moduły mechaniczne BirdSystem każdy może zainstalować na własną rękę, jednak zdarzają się sytuacje, gdy dotarcie do zanieczyszczanych miejsc jest wyjątkowo trudne. W dotarciu do niedostępnych miejsc pomocny okazuje się podnośnik, którym dysponują doświadczeni monterzy bądź używa się technik alpinistycznych. Brudne miejsce należy skrupulatnie wyczyścić, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się zarazków, nieprzyjemnego zapachu oraz przywrócić estetykę obiektu do właściwego stanu.
Do efektywnego usunięcia gołębich odchodów z budynków niezbędny jest dobry rozpuszczalnik oraz szczotka i ścierka – zależnie od elementu, który czyścimy, przykładowo, w przypadku rynny wskazana jest szmatka.
Po uprzednim wyczyszczeniu miejsca należy przygotować do montażu moduły mechaniczne BirdSystem. Odpowiednio dobrany klej zapewnia optymalną przyczepność do podłoży budowlanych suchych oraz wilgotnych. W sklepie www.birdsystem.pl można znaleźć najlepsze kleje, których równomierne rozmieszczenie na dolnej warstwie modułów BirdSystem wystarczy, by instalacja trzymała się trwale i mocno.
Jeśli klej nie zdaje egzaminu (przykładowo, na powierzchni skrzynki lub gzymsu umieszczono siatkę), zalecamy skorzystanie z opasek samozaciskowych. Przemyślana konstrukcja modułów BirdSystem umożliwia bardzo sprawne i proste przymocowanie z pomocą tego typu zapinek – w efekcie BirdSystem trzyma się równie trwale jak na kleju.

Sposób na zniechęcenie gołębi do siadania w określonych miejscach
Montaż modułów to najważniejsza i jednocześnie najłatwiejsza częścią całej inwestycji. Polega on na pewnym i precyzyjnym przyłożeniu modułów mechanicznych BirdSystem stroną posmarowaną klejem do nawierzchni miejsca, które ma być chronione przed gołębiami.
Miejsce zostaje trwale zabezpieczone przed ptakami, które zmuszona zostają do przeniesienia się w inne miejsca.
Moduły mechaniczne wykorzystane podczas opisywanego montażu są również dostępne ze specjalnie zabezpieczonymi, plastikowymi końcówkami.
www.birdsystem.pl