Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Obróbki blacharskie - ręcznie czy maszynowo?

Ocena: 5
3304

Gdy podchodzimy do tematu budowy dachu, nie może się obyć bez poruszenia tematu obróbek blacharskich. Są to niezbędne elementy, które sprawiają, że dach jest funkcjonalny i bezpieczny, a także służą jako łącznik różnych elementów dachowych tworząc szczelną powłokę. Między innymi, montuje się je na krawędziach dachów jako ochronę, jako elementy doszczelniające, czy odprowadzające wodę. Dodatkowo stosuje się je w roli części zabezpieczających okna dachowe lub kominy, a także jako elementy dekoracyjne. Nasuwające się pytanie to czy w pogoni za estetyką powinniśmy zdecydować się na ręcznie wykonywane obróbki blacharskie (mierzone i składane już na dachu) lub na standaryzowane produkty maszynowe kupowane od renomowanych dostawców.

 

 

Największe różnice w obróbkach blacharskich maszynowych a robionych ręcznie

Obróbki blacharskie, zwane też akcesoriami dachowymi wykonuje się z blachy płaskiej, która dobierana jest pod kolor pokrycia, by nie wyróżniać się za bardzo i nie przykuwać uwagi. Dopiero od niedawna zaprzestano standardowego wykonywania obróbek blacharskich na miejscu budowy, gdzie wykonawca dachu miał za zadanie pomierzyć, wyciąć i zamontować wszystkie niezbędne elementy. Dzisiaj coraz większą popularność zyskuje opcja zamawiania zestandaryzowanych, gotowych elementów wykonanych i zaprojektowanych przez dostawców pokrycia dachowego, które do dachu się tylko dopasowuje. Atutem akcesoriów dachowych jest przede wszystkim sprawność w dostawie i wykorzystanie specjalistycznych, precyzyjnych narzędzi. Jakość takiego produktu jest znacznie wyższa, bo są one poddawane kontroli i selekcji, a nie tworzone jednorazowo przez jednego dekarza. Dodatkowo, nie musimy się martwić ograniczonym wyborem, bo mamy dowolność długości (2cm do 8cm), ale też grubości (od 0,5-1 mm do 3 mm) blachy.

Obróbki blacharskie to klucz do bezpiecznego i szczelnego pokrycia dachowego, a także suchego i przyjemnego domu. Zabezpieczają dach i elewację i wspierają warstwy ochronne dachu. Dodatkowo, złe lub brzydkie obróbki będzie od razu widać, więc lepiej nie oszczędzać na tym elemencie dachowym.

Przewaga obróbek maszynowych nad ręcznymi

Obróbki maszynowe mają, oprócz wielu innych, jedną wielką zaletę – znacznie ułatwiają i przyspieszają ten element budowy dachu, ponieważ nie trzeba dorabiać ich ręcznie, a montaż zostaje znacznie uproszczony. Ich standaryzowane wymiary i kształty dopasują się do każdego dachu i pokrycia. Dodatkowo, specjalistyczne narzędzia i precyzyjne składanie produktów gwarantują nam pewność, że nie będzie w nich żadnych wad, a dach będzie spójny estetycznie i wymiarowo. Przy wykorzystaniu obróbek blacharskich robionych maszynowo, ryzyko popełnienia błędów jest znikome.

Jeśli decydujemy się na wykorzystanie elementów robionych maszynowo, należy zaufać tylko i wyłącznie najlepszym producentów na rynku, np. firmie Blachy Pruszyński. Tylko wtedy mamy pewność co do jakości oferowanych nam produktów, a także do materiałów, które zostały użyte w ich produkcji. Dodatkowo z oferty Blachy Pruszyński możemy wybrać obróbki z szerokiej gamy kolorów RAL oraz dobrać najlepsze powłoki ochronno-dekoracyjne, które zabezpieczą nasze akcesoria dachowe, tak dobrze jak sam dach, co znacząco przełoży się na trwałość i szczelność całego pokrycia. W ofercie znajdziemy gotowe pasy nadrynnowe, pasy podrynnowe, rynny koszowe, wiatrownice, pasy okapowe, kalenice, czy rynienki odpływowe.

Ograniczenia maszynowych akcesoriów dachowych

Jedynym ograniczeniem jakiemu podlega maszynowa produkcja akcesoriów dachowych jest sama maszyna produkująca. Podczas tworzenia nowego modelu trzeba zdać się na możliwości maszyny – inna maszyna tnie blachę przeznaczoną na produkt, inna kształtuje ją, a jeszcze inna łączy i profiluje. Jednak tak jak obróbki blacharskie maszynowe mają swoje ograniczenia, tak nie należy zapominać o minusach wersji podstawowej – tworzenia obróbek blacharskich na miejscu. Jest to wolny i skomplikowany proces, który wymaga dobrych umiejętności i łatwo w nim o pomyłki. Dodatkowo tworzenie akcesoriów na miejscu może spowodować, że ciężkie warunki panujące na placu budowy nadszarpną wygląd i techniczne aspekty produktu.

Źródło: Blachy Pruszyński

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: