Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Nowe okna na nowym dachu

Ocena: 5
3734

Realizacja odbywała się na nowopowstającym osiedlu domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej i wolnostojącej na Górnym Śląsku. 12 okien dachowych Dakea zostało zamontowanych w dwóch wybudowanych w pierwszej fazie powstawania osiedla domach, jednym w zabudowie bliźniaczej i jednym w zabudowie wolnostojącej. Okna były montowane zarówno pojedynczo, jak i w zestawach podwójnych (kombi).

 

Dach z obniżeniem nad garazami nie sprawił dekarzom trudności

Firma dekarska została zatrudniona z polecenia. Inwestycja była prywatna (deweloperska), więc nie było mowy o przetargach, konkursach itp. Decydowała jakość usług oraz ich cena. Inwestor widział ekipę w akcji, otrzymał adresy realizacji referencyjnych i zdecydował się akurat na tę firmę wykonawczą. Jak mówił, ujął go styl pracy dekarzy: sposób wykonywania obróbek dekarskich, estetyka dachu, ogólna organizacja budowy.

Obiekt to dwa domy ze wspólnymi garażami części środkowej. Konstrukcje dachów były podzielone na 2 rodzaje:

  • płatwiowo-kleszczową – nad domami,
  • jętkową – nad obniżonymi garażami

Projekt dachu dostarczył inwestor. Mimo że wydawał się kompletny, to kilka rozwiązań konstrukcyjnych wymagało poprawek, np. podparcie przedłużanego okapu, który został odpowiednio wzmocniony.
Dachy nie były skomplikowane, ciekawe elementy to dwie trójkątne lukarny oraz sześć okien dachowych Dakea. Obniżone dachy garażu wymagały oczywiście dodatkowych obróbek przyściennych.
Łącznie do budowy dachów zużyto ok. 10,5 m3 drewna, ok. 200 m2 dachówki Braas, 23 arkusze blachy aluminiowej.

 

Dekarze chwalili instrukcje do okien Dakea za klarowność

Koszty materiałów oczywiście miały znaczenie, jak to przy budowach deweloperskich, lecz inwestor zwracał również uwagę na jakość oraz trwałość wybranych materiałów. Stosunek ich ceny do jakości miał być optymalny. Dlatego też wybrane zostały okna Dakea, dachówka Braas, orynnowanie z PVC Kanion firmy Wavin.

Wentylacja pokryciowa odbywa się dachówkami wentylacyjnymi, na każdym budynku zamontowano ich po 12 sztuk. Pomiędzy folią dachową a łatami przybite zostały kontrłaty, a przy okapach zamontowane zostały wróblówki.

Oczywiście obrobić należało kominy. Całe obróbki zostały wykonane z blachy aluminiowej, bez stosowania silikonu. Obróbki mają postać dwuczęściową – górna jest przykręcana do komina, dolna do połaci dachu. Gdy konstrukcja „pracuje”, blachy przemieszczają się, ale wciąż utrzymują podstawę komina w stanie szczelnym.

Obróbki blacharskie były wykonywane na placu budowy, własną zaginarką do blachy. Wkład pracy był spory, bo ekipa zwraca uwagę na to, żeby okucia były wykonane estetycznie.

 

Dużo pochwał zebrał kołnierz (RUC) z folii paroprzepuszczalnej

Ponadto cechą charakterystyczną firmy Jarka Kani z Bieńkówki jest okuwanie skrajnych krokwi oraz łaty wypuszczone do końca połaci.

Inwestor nie miał żadnych zastrzeżeń i nie ingerował w pracę dekarzy. Zaufał im całkowicie. Prace trwały po ok. 3 tygodnie na każdym z dachów. Przy odbiorze trzeba było jedynie wymienić jedną jętkę, bo wystąpiły na niej wzdłużne pęknięcia. Akurat ten element nie był odpowiednio wysuszony. Oprócz tego nie było żadnych zastrzeżeń.

Nowe okna dachowe na rynku
Przedstawiciel inwestora ciekawy był zwłaszcza nowych na rynku okien marki Dakea. Ich montaż okazał się bardzo prosty, dekarze bardzo sobie chwalili przejrzystość instrukcji.

Po wstępnym zamontowaniu ramy wkłada się okno i od razu widać, czy jest ono przekoszone, czy też ustawione prawidłowo. Rama okna jest na tyle sztywna i stabilna, że okna nie trzeba przekręcać. Kołnierz montażowy jest wytrzymały i łatwo się układa, zarówno w oknach pojedynczych, jak i podwójnych.

Wydawać by się mogło, że brak podklejenia kołnierza może sprawiać wykonawcy kłopot. Jak jednak mówią dekarze z firmy Jarka Kani, jest to nawet korzystniejsze, gdyż zdarza się, że kurz utrudnia podklejanie.

 

Montaż okna na łatach

Montaż bloku termoizolacyjnego dołączanego bezpłatnie do okna Dakea Best

Montaż kątowników przebiega wyjątkowo łatwo

Dołączona bezpłatnie wysokiej jakości folia paroprzepuszczalna (RUC) dodatkowo ułatwiła montaż. Folia wykonana jest z rozciągliwej odpornej na rozdarcie polistyrenowej włókniny z paroprzepuszczalną poliuretanową powłoką. Takie rozwiązanie nie tylko skraca czas montażu, ale również gwarantuje 100% wodoszczelność.

Kątowniki mają odpowiedni kształt, a ich montaż na ościeżnicy jest o tyle łatwy, że jest na niej tylko jeden rowek na kątowniki, co eliminuje możliwość pomyłki.

 

I okno na świat jest gotowe

Ciekawą rzeczą jest dołączany bezpłatnie do okna Dakea Best blok termoizolacyjny IFC, który daje możliwość pełnego docieplenia ościeżnicy w przypadku montażu okna dachowego do łat. Ułożenie termoizolacji nad krokwiami umożliwia jego precyzyjne zamontowanie i utrzymanie równej i jednakowej izolacji wokół ościeżnicy. Zapobiega to pojawianiu się mostków termicznych wokół ościeżnicy, nie trzeba się obawiać, że ocieplenie zostało dobrze ułożone.

Na podstawie materiałów
firmy Altaterra

Źródło: Dachy, nr (155) 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: