Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Nowa generacja membran dachowych

Ocena: 5
9973
O membranach dachowych wiemy już sporo, konieczność ich stosowania jest sprawą oczywistą, ale nie zawsze zwracamy uwagę na ich jakość. A przecież od ich prawidłowego funkcjonowania w dużej mierze zależy komfort mieszkania. Błędny wybór materiałów (lub czasami nieprawidłowa ich instalacja) powoduje konieczność bardzo kosztownych remontów. Warto więc zwrócić uwagę na cechy i jakość membrany dachowej w momencie jej zakupu.

Fot. 1. Logo „Next Generation” znajduje się na nowych produktach firmy Klöber

W ostatnim czasie firma Klöber wprowadziła na rynek europejski kilka nowych odmian membran dachowych. Są to zarówno zmodernizowane wersje tradycyjnych membran dachowych, jak i produkty całkowicie nowe. Wszystkie te produkty są opatrzone logo „NEXT GENERATION”.

Rynek europejski, w tym także i polski, wysoko sobie cenił membrany Permo® forte, Permo® light czy Permo® easy H. Te hydrofobizowane membrany o wysokiej wodoszczelności i paroprzepuszczalności bardzo dobrze sprawdzały się na wszystkich europejskich dachach.

W nowej generacji tych produktów wprowadzono zmiany w komponentach, parametrach i wyglądzie zewnętrznym. Zmienione zostały włókniny odpowiedzialne za wytrzymałość membran oraz rodzaj filmu, decydujący o wodoszczelności i paroprzepuszczalności. Dzięki temu produkty z logo „Next Generation” (fot. 1) cechują się jeszcze wyższą wodoszczelnością, która jest jednym z kluczowych parametrów membran dachowych. Wyroby posiadają również wysoką paroprzepuszczalność, wyjątkową wytrzymałość mechaniczną i zwiększoną trwałość – to wszystko dzięki nowym, ulepszonym komponentom.

O wysokiej jakości nowych membran świadczy także ich wygląd zewnętrzny. Bardzo jednorodna struktura gwarantuje maksymalne parametry w każdym punkcie produktów Permo®.

Nowości
Firma Klöber wprowadza również na rynek europejski kilka całkowicie nowych produktów, opracowanych według najnowszej myśli technicznej, produkowanych przy użyciu nowoczesnych technologii. Z grupy wysokoparoprzepuszczalnych membran dachowych są to dwa produkty – membrana odbijająca promieniowanie cieplne Permo® solar oraz ekstremalnie wytrzymała membrana Permo® extreme.

Permo® solar SK (fot. 2) jest membraną dachową o wyjątkowych właściwościach. Oprócz wszystkich cech, które powinna mieć bardzo dobra folia wstępnego krycia (czyli wysoka wodoszczelność, wytrzymałość, paroprzepuszczalność i trwałość), membrana ta posiada jedną wyjątkową właściwość – odbija promieniowanie cieplne. Permo® solar SK posiada dodatkową górną, refleksyjną warstwę odporną na utlenianie. Membrana ta zabezpiecza poddasze przed nadmiernym nagrzewaniem w sezonie letnim, jak też redukuje zużycie energii niezbędnej do ogrzania domu w sezonie zimowym. Warstwa refleksyjna odbija do 60% promieniowania cieplnego, co w okresie letnim potrafi obniżyć temperaturę na poddaszu nawet o 3°C. Jak wiele znaczące są te 3°C (np. 25 zamiast 28°C) wiedzą wszyscy mieszkający na poddaszach.


Fot. 2. Permo® solar SK – membrana dachowa z warstwą odbijającą promieniowanie cieplne


Membrana Permo® solar SK znacznie poprawia komfort mieszkania na poddaszu  dodatkowo redukuje zużycie energii (np. w przypadku pomieszczeń klimatyzowanych nawet o 20%). Wyrób standardowo jest wyposażony w zintegrowany, samoprzylepny pas klejący, który pozwala na pewne uszczelnienie warstwy folii.

Membrana Permo® extreme (fot. 3) została zaprojektowana na bazie najbardziej trwałych i wytrzymałych komponentów – poliuretanu i poliestru. Dzięki użyciu nowej technologii i najwyższej jakości surowców powstała wyjątkowa membrana dachowa. Cechuje ją przede wszystkim bardzo wysoka wytrzymałość mechaniczna i ekstremalnie wysoka wodoszczelność – ponad 4,5 m słupa wody.


Fot. 3. Permo® extreme w wersji SK, ze zintegrowanym pasem klejącym

Za najwyższą wytrzymałość mechaniczną odpowiada dolna włóknina poliestrowa o wysokiej gramaturze. Natomiast dzięki górnej, antypoślizgowej powłoce poliuretanowej Permo® extreme osiąga wyjątkowe parametry wodoszczelności, przy zachowaniu wysokiej paroprzepuszczalności.

Permo® extreme w wersji SK posiada zintegrowany samoprzylepny pas klejący. Biorąc pod uwagę fakt, że w naszej części Europy coraz częściej spotykamy się z bardzo ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (np. bardzo intensywne wiatry), klejenie połączeń membran dachowych jest wręcz zalecane. Dzięki temu domy można jeszcze lepiej zabezpieczyć przed wnikającą wilgocią i zredukować straty ciepła wskutek „przewiewania” materiału izolacyjnego. Pas klejący w membranie Permo® extreme SK jest wyjątkowo skuteczny i gwarantuje pełną szczelność warstwy wstępnego krycia.

W uszczelnianiu i naprawach uszkodzeń membran dachowych z rodziny Permo® najlepiej sprawdza się inny nowy produkt – przezroczysta, wzmocniona taśma klejąca Permo® TR.

Piotr Wownysz
Klöber-HPi Polska


Źródło: Dachy, nr 6 (114) 2009
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: