Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Najważniejsze czynniki wpływające na jakość dachówek ceramicznych

Ocena: 5
2805

Możemy wyróżnić kilka ważnych czynników, które decydują o jakości dachówek ceramicznych. Zarówno surowiec wykorzystywany w procesie produkcji, jak i poszczególne jego etapy znacząco wpływają na końcowy produkt. Jakie są zatem te kluczowe mające największe znaczenie? Na to pytanie odpowiemy na przykładzie dachówek ceramicznych SIMPLA, KODA i TITANIA, które są chętnie wybierane jako pokrycie dachu przez osoby budujące domy.

 

 

Surowiec

Pierwszym i podstawowym czynnikiem, który wpływa na jakość dachówek ceramicznych jest jakość gliny, czyli podstawowego surowca wykorzystywanego do ich produkcji. W zależności od złoża, z jakiego pochodzi, może mieć ona różne właściwości fizyczne i chemiczne. Przekładają się one na wygląd, trwałość i wytrzymałość dachówek. Najlepszym surowcem jest jednorodna glina pozbawiona zanieczyszczeń np. okruchów innych skał czy substancji organicznych. W Polsce wysokiej jakości glina występuje na przykład w Wielkopolsce, gdzie znajdują się złoża Iłów Poznańskich Pstrych wykorzystywanych do produkcji dachówek SIMPLA, KODA i TITANIA.

Niezwykle istotny jest także proces odpowiedniego przygotowania surowca. Zanim wydobyta glina trafi na linię produkcyjną, jest ona rozdrabniana i mieszana oraz leżakuje w dołowniku. Uzyskuje dzięki temu maksymalną jednorodność. Jak podkreśla ekspert CREATON Polska z ponad 10-letnim doświadczeniem – Przemysław Brzeziński, starszy operator produkcji, od początku istnienia naszego zakładu ogromną uwagę przywiązujemy do jakości surowca wykorzystywanego w produkcji naszych dachówek. Glina pozyskiwana z kopalni zlokalizowanej nieopodal naszej fabryki jest odpowiednio przechowywana i przygotowana do produkcji. Kluczowy jest tutaj odpowiedni okres tzw. „leżakowania”, ponieważ z gliną jest jak z winem, im ten proces jest dłuższy, tym jest ona lepsza.

Produkcja

Istotny wpływ na jakość dachówek ceramicznych ma również technologia wykorzystywana do ich produkcji, szczególnie na etapach suszenia i wypału. Podczas produkcji dachówek SIMPLA, KODA i TITANIA stosowana jest najnowocześniejsza technologia bezdotykowego wypału w poziomych kasetach typu H. Takie rozwiązanie zapewnia dachówkom znakomite wykończenie, jakość i wygląd, a dekarzom – komfort pracy z produktem o wysokiej stabilności wymiarowej, zapewniającym wzorcową szczelność.

Wśród czynników, które wpływają na jakość dachówek ceramicznych, znajduje się również wieloetapowa kontrola jakości. W procesie produkcyjnym dla dachówek SIMPLA, KODA i TITANIA stosowane są nowoczesne metody badania ewentualnych odchyleń wypalonej dachówki oraz kontrola jakości przeprowadzana przez wykwalifikowanych pracowników. Dodatkowo wykonywane są liczne badania w odpowiednio przygotowanym laboratorium zakładowym oraz laboratoriach zewnętrznych.

Nasze produkty przechodzą różne badania przeprowadzane wewnętrznie i przez różne instytucje zewnętrzne. Robimy testy wytrzymałościowe dachówki, jak na przykład „test słonia”, który polega na chodzeniu po specjalnie przygotowanym daszku testowym i badaniu podatności na uszkodzenia najsłabszych jego miejsc. Wnikliwie kontrolujemy różne parametry produktów w odcieniu do dachówki referencyjnej, m.in. w zakresie koloru czy wymiarów – zaznacza Weronika Sikora, specjalista ds. zapewnienia jakości w CREATON Polska.

Pakowanie i transport

Bardzo ważne jest także odpowiednie pakowanie i transport gotowych produktów. Przykładowo, dla dachówek SIMPLA, KODA i TITANIA umieszczanie separatorów pomiędzy dachówkami i układanie na palecie optymalnej ilości produktów danego rodzaju, a w przypadku akcesoriów stosowane jest foliowanie palet. Dodatkowo przeprowadzane są testy transportowe po to, aby znaleźć najbezpieczniejsze sposoby transportu niepowodujące odprysków i innego rodzaju uszkodzeń.

Zanim dachówka trafi na nasz dach, przebywa długą drogę od złóż gliny przez poszczególne etapy procesu produkcji aż po odpowiedni sposób transportu. Od wszystkich wymienionych elementów zależy wysoka jakość produktów, ich walory użytkowe i estetyczny wygląd. Dzięki nim będziemy cieszyć się funkcjonalnym i pięknym pokryciem dachowym.

Więcej informacji o rozwiązaniach dachowych oraz ciekawe inspiracje na temat dachów wykonanych z dachówek ceramicznych i cementowych można znaleźć na stronie www.creaton.pl/blog.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: