Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Montaż okna dachowego firmy Velux

Ocena: 5
7143

Bazując na ponad 70 latach doświadczeń, firma VELUX ulepszyła montaż okien dachowych. Obecnie jest on tak łatwy, szybki i bezpieczny, jak jeszcze nigdy dotąd. Zmiany dotyczą zarówno poszerzenia gamy akcesoriów montażowych, zaoferowania możliwości wyboru wysokości montażu, jak i zmniejszenia liczby wkrętów oraz większej liczby fabrycznie zamontowanych części.

 

Gwarancją wysokiej jakości montażu jest postępowanie zgodnie z instrukcją przeznaczoną do określonego typu okna, a zasadnicze etapy montażu pozostały niezmienne. Instrukcje, w czytelnej formie rysunkowej, są dołączone do każdego produktu, warto też zwrócić uwagę na nowość tj. zawarte w instrukcjach QR-kody, które, jeśli mamy dostęp do Internetu, przekierują nas do odpowiednich filmików instruktażowych.

 

Dwa poziomy montażu do wyboru

Okna dachowe VELUX można zamontować o 4 cm niżej w połaci dachowej niż dotychczas. Dach wygląda lżej i ładniej, kiedy okna nie wystają ponad jego powierzchnię. Poprzez taki montaż unikamy powstawania mostków termicznych, które powodują straty ciepła. O wysokości montażu trzeba zadecydować na etapie wyboru i zakupu kołnierza uszczelniającego.

 

Rozpakowywanie okna

Opakowanie okna jest tak zaprojektowane, by do jego rozpakowania nie trzeba było używać ostrych narzędzi. Po rozpakowaniu okna rozłożony karton można wykorzystać podczas instalacji jako wygodne stanowisko pracy, które doskonale chroni okno przed kontaktem z niewykończoną podłogą. Opakowanie wyróżniają kolorowe etykiety, które sprawiają, że z łatwością zidentyfikujemy typ i rozmiar okna. Wszystkie drobne elementy są spakowane w osobno, co znacznie porządkuje prace i zapobiega ich pogubieniu.

 

Wyjęcie skrzydła okna

VELUX opracował nowy prostszy i mniej obciążający dla dekarza, sposób wyjmowania skrzydła okna z ościeżnicy. Wystarczy nacisnąć bolec, aby odblokować zawias obrotowy. 

 

Oblachowania na zatrzaski, mniej wkrętów

Dzięki zatrzaskom również montaż i demontaż bocznych elementów oblachowania okna dachowego jest znacznie szybszy i łatwiejszy. Liczba widocznych wkrętów została zmniejszona z 12 do 4, dzięki temu jest mniej miejsc, gdzie mogłaby przerdzewieć śrubka, a zewnętrzne oblachowanie wygląda znacznie ładniej.

 

Widoczne fabrycznie wywiercone otwory w ościeżnicy pod wkręty

Prace usprawniają także wywiercone w ościeżnicy otwory pod wkręty, dzięki czemu nie trzeba wykonywać ich samodzielnie. Gotowe otwory sprawiają również, że jeśli montażysta źle ustawi kątownik, to od razu będzie to dla niego widoczne. Nowy kątownik dokładnie i w prosty sposób wyznacza wysokość montażu. Bez wysiłku umieszcza się go we wrębie na ościeżnicy, w miejscu zaznaczonym czerwoną lub niebieską linią. Tymi kolorami oznaczono dwie różne głębokości montażu: standardową lub obniżoną o 4 cm.
Kołnierze uszczelniające

Elementy niezbędne do montażu okien na dachu to kołnierze uszczelniające. Do dyspozycji mamy modele pasujące do każdego materiału pokryciowego:

  • do pokryć o wysokości profilu do 45 mm przeznaczony jest kołnierz EDZ,
  • do pokryć o wysokości profilu do 120 mm stosuje się kołnierz EDW,
  • do płaskich pokryć przeznaczone są kołnierze EDS - grubość materiału pokryciowego do 16 mm,
  • oraz EDB przeznaczone dla materiałów grubości do wysokości 38 mm.

Kołnierze zapewniają szczelny montaż oraz bezpieczne odprowadzenie wody deszczowej i śniegu poza obrys okna. Bardzo ważnym usprawnieniem montażowym okien dachowych VELUX jest również możliwość ich montażu na dwóch poziomach. Montaż standardowy lub obniżony aż o 4 cm umożliwiają nowe uniwersalne kątowniki montażowe i zastosowanie kołnierza EDJ lub EDN. Dzięki takiemu montażowi okna są harmonijnie wkomponowane w płaszczyznę dachu.

 

Ciepły montaż, a lepsza izolacja

Zestaw BDX wykonany z wysoko izolacyjnego spienionego polietylenu umożliwia ciepły montaż. Dzięki zatrzaskom rama BDX jest bardzo łatwa do złożenia, a w przypadku obniżonej instalacji poprawia współczynnik izolacyjności termicznej okna nawet o 8%. Firma VELUX oferuje dedykowane rozwiązania w postaci produktów izolacyjnych stanowiące kompleksowy system ciepłego montażu okien VELUX, które gwarantują prawidłowe wykonanie poszczególnych elementów montażu i odtworzenie wszystkich warstw izolacyjnych. Rama termoizolacyjna wykonana ze spienionego polietylenu wyposażona w kątowniki ułatwiającej montaż na całym obwodzie okna zapewnia prawidłową izolację termiczną okna.

 

 

Z kolei, do szczelnego połączenia okna z istniejącą izolacją pomieszczenia służy wokółokienna paroizolacja BBX wykonana z mocnej nieprzepuszczającej wilgoci folii, która jest sprzedawana w komplecie ze stelażem. W zestawie znajduje się również rynienka odwadniająca pozwalająca na odprowadzenie wilgoci powstającej pod pokryciem dachowym poza obrys okna.

Źródło i zdjęcia: Velux

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: