Z powodu globalnego ocieplenia coraz częściej występują ekstremalne warunki pogodowe, takie jak śnieżyce, ulewy czy wichury. W związku z tym dach musi być w stanie odpowiednio ochronić konstrukcję i nie tracić szybko żywotności niezależnie od natężenia występujących zjawisk atmosferycznych. Wytrzymałość pozwalają zwiększyć membrany dachowe. Z badań firmy Dorken wynika, że produkty te zapewniają bezpieczeństwo nawet przez 25 lat eksploatacji dachu wystawionego na trudne warunki.
Zmiany klimatyczne związane z globalnym ociepleniem postępują. Poprzedni tak gorący czas w historii Ziemi miał miejsce ok. 125 tys. lat temu. Skutkuje to nasileniem częstotliwości występowania ekstremalnych zjawisk atmosferycznych m.in. dłuższych fal upałów, susz oraz ulewnych opadów, które w coraz większym stopniu wpływają na żywotność całych konstrukcji. Wytrzymałość dachu mogą zwiększyć membrany dachowe. Chronią przed wilgocią, temperaturą, promieniowaniem słonecznym, a nawet podmuchami wiatru, także w czasie prac konstrukcyjnych. Wspierają też właściwości izolacyjne zmniejszając wymianę powietrza, aż o 30 proc. Dorken sprawdził wytrzymałość membran w specjalnym piecu huraganowym, imitującym w przyśpieszony sposób najtrudniejsze warunki, aby oszacować, jak długo produkty są w stanie chronić dach w przypadku ekstremalnych zjawisk atmosferycznych. Materiał jest poddawany ekstremalnym warunkom w piecu przez 64 tygodnie, co jest porównywalne do 25 lat eksploatacji na dachu.
Membrany a wytrzymałość dachu
Dach jest częścią budynku, która w największym stopniu chroni przed działaniem czynników atmosferycznych. To właśnie on jest najbardziej wystawiony na wpływ słońca, wody i wiatru. Membrana dachowa pomaga zabezpieczyć konstrukcję, ograniczając wpływ wilgoci, promieniowania UV i ruchu powietrza na obiekt oraz wzmacnia izolację. Przekłada się to na przedłużenie żywotności budynku. Najlepsze produkty mają gwarancję nawet do 30 lat, co stanowi dodatkowe potwierdzenie bezpieczeństwa dachu przez lata.
– Membrana chroni dach przed wpływem warunków atmosferycznych. Jej właściwości mogą też być dodatkowo wzmocnione poprzez użycie specjalnych pasków klejących. To rozwiązanie niesie ze sobą coraz więcej korzyści i zyskuje na popularności. Paski lepiej uszczelniają konstrukcję i zwiększają bezpieczeństwo prowadzenia prac na dachu. Z naszych obecnych danych wynika, że zapewniają też, aż do 20 proc. mniejsze straty ciepła – mówi Piotr Pytel, doradca techniczny i ekspert firmy Dorken Delta.
Testy membran dachowych
Membrany przechodzą specjalne testy, w ramach których sprawdza się wytrzymałość produktu. Jednym z nich jest badanie w piecu huraganowym, urządzeniu które w krótkim czasie symuluje procesy zachodzące na dachu w ciągu wielu lat. Poddaje się w nich membranę działaniu podwyższonej temperatury 70 st. C wraz z jednoczesnym wystawieniem produktu na przepływ powietrza. Uszkodzenia membrany mierzy się za pomocą słupa wody, ponieważ wodoszczelność jest kluczową cechą materiału. Komercyjne piece do starzenia pozwalają na osiągnięcie maksymalnej prędkości przepływu powietrza o wartości 0,3 m/s, dlatego zasymulowanie okresu 25 lat na dachu wymaga aż 8 lat badań w takim urządzeniu.
Dorken, Piec huraganowy o prędkości przepływu powietrza 5 metrów na sekundę
– Aby przyśpieszyć proces badania membran, we współpracy z wiodącym producentem pieców przemysłowych zbudowaliśmy w Niemczech urządzenie pozwalające na osiągnięcie średniej prędkości przepływu powietrza wynoszącej 5 m/s. Pomogło nam to wprowadzić nową generację membran, która jest odporna na nowoodkryty czynnik – ruch powietrza pod pokryciem dachowym. Dzięki temu jesteśmy w stanie tworzyć membrany o jeszcze lepszej wytrzymałości – mówi Piotr Pytel, doradca techniczny i ekspert firmy Dorken Delta.
Dach jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcji, więc jego wytrzymałość ma szczególne znaczenie. Odpowiednio dobrana membrana może sprawić, że będzie on w stanie długo spełniać swoją rolę nawet w przypadku częstego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Źródło: Dorken Delta