Cynkowo-tytanowe łuski są na naszym krajowym rynku rzadko stosowane. Jest to jednak znany na świecie sposób na trwałe i niezwykle efektowne krycie dachów i elewacji. Małoformatowe elementy są niezwykle elastycznym pokryciem, pozwalającym na krycie powierzchni zaokrąglonych, wklęsłych czy wyoblonych.

Płytki Shingles sprawdzają się na budynkach o charakterze historycznym…
Blacha cynkowo-tytanowa to blacha szlachetna i trwała. Produkuje się ją z oczyszczanego stopu cynku i miedzi z tytanem w odpowiednich proporcjach. Taka blacha nie ulega korozji, a z czasem pokrywa się cienką warstwą patyny, która tworzy warstwę ochronną. Jednym z producentów tego typu blachy jest firma VMZINC, istniejąca od 180 lat.
…oraz wyglądają bardzo efektownie na nowoczesnych budowlach
Produkowana przez nią blacha cynkowo-tytanowa jest znana na całym świecie i ma bardzo szerokie zastosowanie. Specyficzne właściwości tej blachy dają architektom, inwestorom i wykonawcom ogromną swobodę wyboru systemów i metod krycia. Dzięki jej trwałości i innym walorom użytkowym stosuje się ją w realizacjach najróżniejszego rodzaju budynków i budowli.
Płytki cynkowo-tytanowe w przybliżeniu – trwałość i elegancja z najwyższej półki
System Shingles
Jedną ze znanych i popularnych metod krycia, stosowanych od wieków, są pokrycia wykorzystujące system małoformatowych elementów o przeróżnych kształtach (łuski, gonty). Można nimi pokryć nie tylko proste połacie, ale również bardzo skomplikowane w kształcie powierzchnie i części budynków, jak kopuły czy wieże.
System Shingles świetnie prezentuje się również na elewacjach
Firma VMZINC oferuje własny system takich pokryć, sprzedawany pod nazwą Shingles. Elementy są wykonywane w niezwykle precyzyjny sposób, a kształt i rozmiary mogą być dostosowane do każdego indywidualnego projektu. Gładkie lub tłoczone kwadraty, romby, prostokąty, łuski, a nawet projektowane na życzenie wzory zawsze można dopasować do najbardziej wyrafinowanych wymagań inwestorów. Dokładność wykonania i sposób mocowania gwarantują wysoką estetykę pokrycia, natomiast łatwość montażu zapewnia duży komfort pracy wykonawcy.
Niestandardowo tłoczone detale systemu Shingles
Podłoże i montaż
Elementy Shingles najczęściej są układane na podłożu z litego drewna lub płyt drewnopodobnych. W przypadku niekompatybilnego podłoża wskazane jest zastosowanie odpowiedniej membrany separacyjnej. Inną opcją jest możliwość wykonania elementów z blachy VMZINC Plus, odpowiednio zabezpieczonej od spodniej strony cienką warstwą ochronną. Gotowe elementy montuje się w porządku sekwencyjnym od dołu do góry, stosując klipsy i wkręty ze stali nierdzewnej.
Zastosowanie systemu Shingles w kilku wariantach kolorystycznych daje niesamowite efekty
System Shingles jest dostępny w kilku wariantach kolorystycznych: Natural-Zinc, Quarto-Zinc®, Anthra-Zinc®, Pigmento® i Azengar®, co umożliwia efektowne zestawianie go w projekcie z takimi materiałami, jak drewno, kamień, łupek czy szkło.
Dowód na elastyczność produktu – tu pojedyncze elementy mają bardzo zróżnicowane wymiary i pokrywają wyobloną powierzchnię
Shingles jest produktem, który świetnie sprawdza się przy renowacji zabytkowych budowli (kopuł czy dachów mansardowych), ale również w budynkach o nowoczesnej architekturze.
Umicore Buliding Products Polska Sp. z o.o.
Źródło: Dachy, nr (212)