Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Łupkowe dachy i elewacje. Rathscheck na Budmie 2010

Ocena: 0
3642
Łupkowe dachy Środkowej i Zachodniej Europy mają tradycję sięgającą dwóch tysięcy lat. Łupek był wykorzystywany do krycia dachów już przez starożytnych Rzymian. Dzięki okrętom Hanzy w średniowieczu łupek poznano także w księstwach i królestwach basenu Morza Bałtyckiego. Świadkami tych początków są dachy w Lubece, Gdańsku, Królewcu, Redzie czy Petersburgu.

Krycie dynamiczne wyraźnie strukturyzuje fasadę

W Poznaniu łupek pojawił się po raz pierwszy 15 lat temu – było to na targach Budma. Potem firma Rathscheck zaangażowała się w edukację polskich dekarzy, zlecała tłumaczenie istotnych podręczników i książek oraz stworzyła ogólnopolską sieć sprzedaży i obsługi. W swoich działaniach Rathscheck Schiefer postępuje ściśle według jasno określonych standardów. Standardy te to: wysoka jakość materiału, fachowe doradztwo w każdym aspekcie, niezawodność i – niezwykle istotna – gwarancja utrzymania dostaw.

Dachy: estetyczne, ekologiczne, bezpieczne
Tradycyjne i nowoczesne sposoby krycia łupkiem firma zaprezentuje na targach Budma 2010. Ten w pełni naturalny i subtelnie elegancki materiał przeżywa we współczesnej architekturze renesans nie mający sobie równych. Bogactwo metod układania łupkowych płytek pozwala na ich zastosowanie na budynkach wzniesionych w najróżniejszych stylach architektonicznych. Największą popularnością cieszy się krycie prostokątne, wymagające od dekarza niemałych umiejętności staroniemieckie lub jako pochodne – łuskowe oraz ekskluzywne, najtrudniejsze krycie „na dziko”.


Krycie na dziko to gwarancja ekskluzywności


Estetyka tych stylów krycia często zależy od wymiarów i proporcji – zarówno samego materiału pokryciowego, jak i krytego obiektu. Małoformatowe łupkowe płytki są wydobywane w sposób przyjazny środowisku, cechują się także nadzwyczajną długowiecznością i wysoką odpornością na działanie wiatru.

Fasady: eleganckie, innowacyjne, ekonomiczne
Nowym, ciekawym zastosowaniem łupka są elewacje. Płytki można tu układać metodami „klasycznymi” – w stylu prostokątnym pojedynczym i podwójnym – lub wybitnie designerskimi, odpowiednimi dla śmiałych projektów architektonicznych: stylem linearnym, dynamicznym albo symetrycznym. Te właśnie sposoby nadają jedwabiście połyskującym łupkowym elewacjom zupełnie nowej ekspresji.


Nowoczesne proste linie to cecha podwójnego krycia prostokątnego


Jednym z powodów powstania nowych stylów układania łupka jest korzystny stosunek ceny do jakości tego wytrzymałego materiału.

Rathscheck Schiefer zaprasza na swoje stoisko na targach Budma 2010: hala 5, stoisko 158.

www.rathscheck.pl
Zdjęcia: Rathscheck Schiefer


Źródło: Dachy, nr 1 (121) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: