Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Łupek naturalny. Krycie łukowe

Ocena: 5
8900

 

Łupek naturalny to znane już w Polsce pokrycie dachowe, które zdobywa coraz więcej zwolenników. Po długim okresie zapomnienia zostało ono przed 12 laty na nowo wprowadzone na trudny rynek pokryć dachowych przez firmę Rustico. Od tego czasu łupek zdobył sobie pewne miejsce na polskich dachach.

 


Szablon łukowy to jeden z częściej stosowanych przez dekarzy i inwestorów format łupkowych płytek.
Technika krycia tym szablonem pochodzi ze środkowych Niemiec, stąd też jego inna nazwa – krycie niemieckie. Zaletą tego stylu krycia jest możliwość podkreślenia wyobleń i załamań na powierzchni dachu. Łączenie jednej połaci dachowej z drugą poprzez miękkie kosze, wykonane z odpowiednio przyciętych płytek umożliwia szczelne krycie trudnych miejsc na dachu, które w ten sposób stają się jego ozdobą.

 


Opisywany szablon wymaga wykonania na dachu pełnego deskowania. Deski użyte do tego celu muszą być odpowiednio suche i dodatkowo przykryte folią lub papą. W przygotowaniu dachu pod szablon łukowy ważne jest również przybicie krokwi w rozstawie co 60 cm, co pozwoli wyeliminować klawiszowanie desek podczas mocowania łupka. Dobrze wykonane deskowanie i wysokiej jakości materiał gwarantują idealnie równą, gładką połać, a przez to wyjątkową estetykę wykonanych robót.
Technika krycia szablonem łukowym wymaga od dekarza precyzji i doświadczenia, gdyż odpowiednio ułożone pod kątem płytki muszą się równo schodzić na płaszczyźnie dachu. Bardzo ważne – jeśli nie najważniejsze jest wykonanie okapu z surowego kamienia. Właściwie wykonany okap oraz pierwsze płytki gwarantują szczelność tego elementu dachu, a tym samym podkreślają walory estetyczne samego łupka oraz kunsztu dekarza. Źle wykonany okap i tym samym złe rozmierzenie położenia pierwszych kamieni powoduje w konsekwencji „uciekanie” linii rzędów na całym dachu.

 


Oczywiście zdarzają się dekarze, którzy ze względu na brak umiejętności i fachowej wiedzy nie wykonują pasa okapowego z kamienia surowego, co z pewnością obniża koszty zakupu materiału, lecz w konsekwencji może przysporzyć wielu problemów przy układaniu, a dach wiele straci na swoim wyglądzie.

Również wykończenie kalenicy i krawędzi dachu wymaga użycia surowych kamieni, które są obrabiane przez dekarza bezpośrednio na dachu. Należy zwrócić jednak uwagę, że sposób obróbki krawędzi dachu będzie się zmieniał ze względu na kąt nachylenia połaci dachu.
 
W stylu łukowym na połaci dachowej najczęściej układa się płytki o wymiarach 25 × 25 cm i 30 × 30 cm, mniejszy format 20 × 20 cm stosuje się na kominy i estetyczne obłożenie deski wiatrowej czy zarynnowej lub ściany pionowej.

Należy również wiedzieć, że w przypadku tego sposobu krycia płytki dzieli się na prawe i lewe. Tylko odpowiednie użycie obu z nich stanowi gwarancję wykonania dachu zgodnie ze sztuką dekarską.
Oczywiście zdarzają się producenci, którzy chcąc zmniejszyć koszty, nie oferują już szablonów prawych i lewych, lecz jednakowe. Zmniejsza to atrakcyjność tego sposobu krycia, a przy złym dobraniu kąta nachylenia rzędów woda opadowa będzie się przelewać po krawędzi łupka, zamiast wykapywać (urywać się) na „kapinosie”, jak to ma miejsce przy płytkach prawych i lewych.

 


Choć łupek to naturalny kamień i mogłoby się wydawać, że jest to wyjątkowo ciężkie pokrycie, to jednak tak nie jest. W zależności od złoża płytki mają grubość od 0,4 do 0,8 mm, a waga 1 m2 wynosi od 26 do 32 kg. Ilość sztuk na m2 uzależniona jest od formatu stosowanych kamieni, a przede wszystkim od kąta nachylenia dachu.

Szablon łukowy może być stosowany zarówno w architekturze budynków jednorodzinnych, jak i obiektach zabytkowych czy sakralnych.

 


Minimalny kąt nachylenia dla tego szablonu wynosi 25 stopni, jednak im kąt ten jest większy, tym dach szczelniejszy, a łupek staje się bardziej widoczny. Jeśli na dachu występują miejsca o nachyleniu mniejszym niż 25 stopni, wówczas należy zastosować dodatkowe zabezpieczenia na niższej płaszczyźnie dachu – deskowanie z papą czy FWK z zaklejonymi zakładami – aby wykluczyć możliwość podciekania. Wówczas łupek stanowi jedynie ozdobę budynku, nie pełniąc funkcji zabezpieczającej przed opadami.

Najczęściej stosowanym kolorem w przypadku szablonu łukowego jest kolor ciemnografitowy.
Doskonale komponuje się on z różnego rodzaju elewacjami z kamienia naturalnego, jak i kolorowymi tynkami.

Montując łupek należy pamiętać, że jest to materiał szlachetny, trwały i długowieczny. Warto więc zapewnić mu odpowiednie towarzystwo – specjalne miedziane lub cynkowane ogniowo gwoździe do mocowania, obróbki i orynnowanie z miedzi lub tytancynku.

Na podstawie materiałów
firmy Rustico
www.rustico.pl

 

 

Źródło: Dachy, nr (124) 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: