Galeco – czołowy polski projektant, producent i dystrybutor profesjonalnych systemów odprowadzania wody stale poszukuje udoskonaleń dla oferowanych systemów orynnowania. Jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań firmy jest system Bezokapowy, który daje możliwość ukrycia orynnowania w elewacji budynku i jest ciekawą alternatywą przy planowaniu domów nowoczesnych, prostych i estetycznych. Oferta systemu Bezokapowego została właśnie wzbogacona o łącznik doczołowy, który rozszerza wachlarz zastosowań systemu i zapewnia jeszcze większą szczelność jego połączeń.

Montaż pasa podrynnowego
Innowacje na 500
Idea wyprodukowania systemu rynnowego niewidocznego z zewnątrz, a jednocześnie umożliwiająca systemowy montaż tego typu orynnowania zrodziła się w głowach projektantów Galeco kilka lat temu. Jej efektem było wprowadzenie na rynek w 2013 roku innowacyjnego systemu, który dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym rozszerzył tradycyjne podejście do tematu orynnowania. Od tego czasu do początku 2015 roku system Galeco Bezokapowy został zamontowany w ponad 500 polskich nowoczesnych domach.
Idea z obserwacji rynku
Mimo że system rynnowy dostępny jest już od kilku lat, projektanci Galeco wsłuchując się w potrzeby swoich klientów, cały czas poszukują jeszcze lepszych rozwiązań technicznych, które usprawniłyby montaż i zagwarantowały zadowolenie użytkowników. Najnowszym rozwiązaniem technicznym w systemie Galeco Bezokapowy jest łącznik doczołowy.
Podczas szkoleń i spotkań architektów z przedstawicielami Galeco pojawiało się wiele pytań o szczelność systemu rynnowego oraz o gwarancję producenta w tym zakresie. W systemie Bezokapowym dostępne są rynny do długości 4 m, co niejako wymuszało łączenie rynien za pomocą spawania lub klejenia. Wielu architektów i inwestorów uważali to rozwiązanie za niewystarczające z uwagi na obawę przed rozszczelnieniem się połączenia. Dlatego projektanci Galeco rozwiązali ten problem za pomocą łącznika doczołowego (dylatacyjnego).

Łącznik doczołowy dla systemu Galeco Bezokapowy
Gwarancja szczelności
Nowy produkt, dostępny w sprzedaży od marca 2015 r., jest produkowany ze wzmocnionej stali oraz posiada uszczelkę. Specjalne listki montażowe ułatwiają montaż rynny w haku, działając na zasadzie dźwigni. Dzięki temu prostokątna rynna szczelnie przywiera do uszczelki łącznika. Dodatkowym zabezpieczeniem szczelności systemu jest montaż pasa podrynnowego w postaci obróbki blacharskiej zakładanej bezpośrednio pod rynnę. Jeśli pojawi się nieszczelność, wówczas woda lub skropliny zostaną odprowadzone poza warstwę ocieplenia. Podklejenie dodatkowej uszczelki w mufie, gdzie łączą się dwie rury spustowe, zapewnia 100% szczelności. Fakt ten potwierdziły testy szczelności wykonywane przez Instytut Techniki Budowlanej.
Aby system był niezawodny, pion spustowy nie może wychodzić na zewnątrz budynku przy gruncie. Najlepiej, jeśli zostanie on odprowadzony do studzienki gdzieś na terenie inwestycji. Na sam koniec zaleca się zastosowanie kabli grzewczych do rynny i rury spustowej. Tak przygotowany, poprawnie zamontowany system, pozostanie szczelny i przez długie lata będzie chronił budynek przed wodą.
Na podstawie materiałów firmy Galeco