Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Kiedy dach to miejsce dużej wagi... postaw na termoizolację płytami szkła spienionego!

Ocena: 4.99576
2433

Coraz większe obciążenia mechaniczne, jakie działają na dachy płaskie, wymagają stosowania wytrzymałych materiałów – także w warstwie termoizolacyjnej. Pod tym względem warto przyjrzeć się bliżej płytom spienionego szkła FOAMGLAS®.

 

 

Przysłowiowy „bezpieczny dach nad głową” to nie jedyna funkcja, jaką w dzisiejszych czasach pełnią konstrukcje zwieńczające najwyższą kondygnację. Idealnym przykładem są chociażby kolektory słoneczne, które coraz liczniej pojawiają na dachach polskich domów i obiektów użyteczności publicznej. Oprócz samej instalacji, znaczące obciążenia generują także stalowe ramy wsporcze czy betonowe bloczki służące do montażu fotowoltaiki.

Kolejne obciążenia można wyliczać niemal bez końca. Widok ciężkich, ważących po kilka ton centrali wentylacyjnych i klimatyzacyjnych na dachach obiektów biurowych, mieszkalnych, apartamentowych to już praktycznie standard w nowoczesnym budownictwie. Ze względu na kurczące się zasoby atrakcyjnych działek, coraz więcej deweloperów decyduje się też zagospodarować przestrzeń dachu. Widzimy więc na nich np. parkingi dla pracowników biur lub klientów galerii handlowych, na które oddziałują nie tylko bardzo duże siły statyczne, ale i dynamiczne. Zauważalnym trendem stają się też wszelkiego rodzaju tarasy użytkowe, strefy aktywne czy zieleń. Waga kruszywa, balastu czy warstw dachu zielonego oznaczają ogromne obciążenia dla warstw termoizolacji.

 

 

 

Dlaczego obciążenia na dachu są kwestią… tak dużej wagi?

Zwiększone obciążenia na dachach płaskich niemal zawsze przenoszą się w sposób bezpośredni na warstwę ocieplenia. To z kolei może prowadzić do trwałej deformacji termoizolacji, a stąd już krótka droga do zmian parametrów termicznych dachu, degradacji membran dachowych, pęknięć w warstwie hydroizolacyjnej, penetracji wody i wilgoci w głąb warstw przegrody dachowej, korozji biologicznej czy pęknięć, przecieków oraz innego rodzaju uszkodzeń.

Dobierając konkretne materiały izolacje do dachu płaskiego, należy zatem zwrócić uwagę nie tylko na ich niską przewodność cieplną, właściwości wilgotnościowe czy bezpieczeństwo pożarowe, lecz także na wysoką wytrzymałość mechaniczną. 

W tym kontekście, produkty izolacyjne ocenia się zgodnie z normą PN-EN 826, która określa jakie obciążenie należy przyłożyć, aby grubość materiału uległa deformacji. Standard ten akceptuje 10% zniekształcenia, co oznacza że przykładowa izolacja o grubości 20 cm może się szybko zdeformować o 2 cm, prowadząc do wymienionych wyżej problemów.

W przypadku tradycyjnych rozwiązań termoizolacyjnych, wartość ta nie przekracza zazwyczaj 100 kPa. Z kolei wytrzymałość na ściskanie płyt spienionego szkła komórkowego FOAMGLAS® przekracza nawet 500 kPa i – co nie mniej istotne – zachowując przy tym 0% deformacji!

 

Sprawdź wytrzymałe rozwiązania FOAMGLAS® dla dachów płaskich!

 

Jak to jest możliwe?

Wysoka wytrzymałość na ściskanie płyt spienionego szkła komórkowego wynika z unikalnej struktury materiału. Cienka warstwa bitumu, którą nakładamy na powierzchnię nośną płyt FOAMGLAS®, wypełnia ziarnistą, wierzchnią warstwę materiału zbudowaną z milionów szczelnie zamkniętych, szklanych komórek, tworząc twarde połączenie które z jednej strony zapewnia bardzo dobrą przyczepność do konstrukcji dachowej, z drugiej – zwiększa wytrzymałość układu na ściskanie i skutecznie rozkłada obciążenia pomiędzy warstwę nośną, termoizolacyjną i hydroizolacyjną.

 

Przykład z Polski – Poznańskie Centrum Finansowe

 

 

Płyty FOAMGLAS® T3+ wykorzystano jako podkład pod brukowane strefy dachu użytkowego i tarasowego w jednym z najbardziej rozpoznawalnych wieżowców w Poznaniu. Rozwiązanie, które wykonano w 2012 roku, do dziś pozostaje w niezmienionej formie fizycznej, gwarantując szczelność, niezmienne parametry termiczne, bezpieczeństwo przeciwpożarowe (klasa reakcji na ogień A1) oraz stabilność wymiarową.

 

Co zyskujesz dzięki wytrzymałości szkła komórkowego FOAMGLAS®?

Mówiąc krótko: spokojną głowę. Projektant lub wykonawca odpowiedzialny za realizację dachu budynku zyskuje pewność, że konstrukcja wytrzyma praktycznie każde obciążenie, niezależnie, czy mowa o tarasie, dachu zielonym, technicznym czy parkingowym. Brak deformacji i pęknięć w warstwie termo- i hydroizolacji to zdecydowanie mniejsze ryzyko wnikania wody i wilgoci w głąb dachu, a co za tym idzie – brak awarii, reklamacji i problematycznych remontów.

Szczelność połączeń, warstwy ocieplenia, hydroizolacji, membran oznacza zawsze suchy i pozbawiony mostków termicznych i przecieków dach, a to z kolei przekłada się na udane realizacje i zadowolonych klientów.

 

 

Źródło: Owens Corning, FOAMGLAS

 

 


 

Zobacz również:

Wilgoć w dachu płaskim wraca jak bumerang? Postaw na spienione szkło komórkowe FOAMGLAS!

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: