Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Jakość warta swojej ceny. Akcesoria gazowe Lorch

Ocena: 5
14663

 

 

Artykuł krótko omówi produkty z serii Lorch-Propaline. Są to palniki do zgrzewania pap bitumicznych, pracujące na mieszance propanu i powietrza – od wielu lat są one z powodzeniem stosowane przez fachowców do różnego rodzaju prac.

 

 


Rękojeść z dźwignią

Firma GCE jest europejskim liderem w produkcji osprzętu gazowego na potrzeby przemysłu i budownictwa. Ponad sto lat doświadczeń upoważnia do nazywania się ekspertem w dziedzinie sprzętu gazowego – produkty GCE cechują się najwyższą jakością, niezawodnością i bezpieczeństwem pracy. Firma dostarcza kompleksową ofertę własnej produkcji (palniki, reduktory, węże, bezpieczniki, itd.).

Podczas wyjazdów zarobkowych do Zachodniej Europy w latach 80. wielu wykonawców zetknęło się z firmą Lorch, która na rynku niemieckim od dawna jest niekwestionowanym liderem w dziedzinie narzędzi m.in. dla dekarzy czy instalatorów. Dzięki przejęciu marki Lorch przez firmę GCE wszystkie te produkty są dzisiaj dostępne dla polskich wykonawców bez konieczności dokonywania ich zakupu poza granicami kraju.

Modułowa budowa
System Lorch-Propaline charakteryzuje modułowa i otwarta konstrukcja, co świadczy o jego profesjonalizmie. Jak wiadomo, nie wszystkie części złożonych urządzeń zużywają się równomiernie, możliwość wymiany tylko pojedynczego, uszkodzonego czy zużytego elementu jest więc bardzo ważna. Daje to pełną gwarancję, że w razie awarii jakiegoś drobiazgu nie tracimy całego narzędzia. Nie bez znaczenia jest również możliwość rozbudowy bazowego narzędzia poprzez zestawienie różnych jego wersji na jednej rękojeści, co pozwoli zaspokoić użytkowników szukających bardziej skomplikowanych rozwiązań.

Podstawowy kompletny zestaw do podgrzewania składa się z reduktora, węża, rękojeści, rurki połączeniowej oraz dyszy podgrzewającej.

Rękojeść, od której tak naprawdę zależy praca całego urządzenia, charakteryzuje się bardzo wysoką ergonomią. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ to właśnie ją dzierży się w dłoni przez kilka godzin dziennie. Ma ona bardzo łatwy dostęp do pokręteł regulacji przepływu gazu bez konieczności zdejmowania rękawiczek oraz możliwość dokładnego ustawienia płomienia pilotującego, zwanego potocznie świeczką. Szlifowane wrzeciono zaworu regulującego zapewnia dodatkową szczelność rękojeści.

Dysza podgrzewająca jest kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę. Wykonana jest ona ze stali nierdzewnej i dostępna w wielu wariantach mocy grzewczej w zależności od preferencji użytkownika. Dodatkowo dysza posiada na spodzie wywinięty kołnierz, który zabezpiecza ją przed ewentualnym odkształceniem podczas przypadkowego upadku bądź nadepnięcia. Otwory do zasysania powietrza zostały rozmieszczone na górze dyszy, co zapewnia przez cały czas pracy równy i stabilny płomień w przeciwieństwie do dysz z otworami rozmieszczonymi z boku. Jej wkład wewnętrzny wykonany jest z aluminium, co zmniejsza wagę całego zestawu.

 

 

Dysza podgrzewająca

Rurki połączeniowe i rozgałęziające o różnych długościach i wariantach również są wykonane ze stali nierdzewnej. Wpływa to bezpośrednio na długą żywotność systemu oraz gwarantuje pracę w każdych, nawet najcięższych warunkach.

 

 

 

 


Rurki połączeniowe

 

 

 

 


Rurki rozgałęziające

Zestaw uzupełniają węże i reduktory, mające istotny wpływ na bezpieczeństwo użytkownika. Do prac dekarskich czy instalatorskich zaleca się stosowanie reduktorów bez manometru i ze stałym ciśnieniem roboczym. To właśnie stałe ciśnienie w reduktorze (najczęściej 2 bary) pozwala na optymalne wykorzystanie palnika, a brak manometru najczęściej eliminuje ryzyko uszkodzenia reduktora, np. poprzez przewrócenie się butli. Jeszcze nie tak dawno niektórzy używali tzw. „zestawu garażowego”, czyli używanie wyłącznie nakrętki mocującej wąż bezpośrednio do butli, bez użycia reduktora. Na szczęście użytkownicy dość szybko przekonali się, że jest to tylko pozorna oszczędność pieniędzy. Reduktor oprócz tego, że utrzymuje stałe ciśnienie robocze, to dodatkowo pomaga w całkowitym opróżnieniu butli, co nie jest możliwe w przypadku zastosowania samej nakrętki. Tak więc pieniądze „oszczędzone” na zakupie reduktora bardzo szybko „oddać” można firmie sprzedającej gaz, nie wspominając już o bezpośrednim ryzyku narażenia zdrowia w przypadku rozszczelnienia takiego zestawu.

 

 

 

 


Wąż do propanu

 

 

 

 


Reduktor R4

Razem czy oddzielnie
Generalnie większość wykonawców decyduje się na zakup gotowego zestawu, wyposażonego we wszystkie wyżej opisane elementy. Wynika to z kilku powodów. Kupując taki zestaw można mieć chociażby pewność, że reduktor został odpowiednio dobrany – jest to szczególnie ważne w przypadku późniejszej rozbudowy urządzenia (przepustowość reduktora). Nie bez znaczenia jest również fakt, że elementy kupowane oddzielnie, a dopiero później składane w całość są droższe niż te kupowane w gotowych zestawach.

 

 

 

 


Kolba lutownicza

Kolby lutownicze są produktem flagowym firmy Lorch i jednocześnie chyba najbardziej rozpoznawalnym wśród wykonawców. W myśl zasady, że rzeczy najprostsze są najbardziej genialne, jej konstrukcja pozostaje niezmieniona od kilkudziesięciu lat. Drewniana rękojeść izolująca ciepło, obrotowe mocowanie węża zabezpieczające przed jego skręcaniem czy wreszcie bardzo łatwy dostęp do pokrętła regulującego mieszankę gazową czynią z niej narzędzie wprost idealne dla każdego dekarza i gwarantują pełną satysfakcję z jej użytkowania.

 

 

 

 


Zestaw do podgrzewania P2-600

Lomat Piezo
Dla klientów, którzy traktują swoje narzędzia pracy bardzo osobiście i przywiązują dużą wagę zarówno do ich zalet użytkowych, jak i innowacyjności GCE oferuje palniki i kolby lutownicze z piezozapalarką. Tworzą one serię Lomat Piezo. Są to bardzo profesjonalne produkty, które powstały w wyniku wieloletnich badań nad preferencjami oraz upodobaniami użytkowników i zostały zaprojektowane w ten sposób, aby zadowolić nawet najbardziej wymagających.

 

 

 

 

Rękojeść Lomat Piezo

Niekiedy można usłyszeć stwierdzenie, że profesjonalny sprzęt oznacza wysoką cenę. Nie do końca jest to jednak prawda. Jak powiedział pewien sprzedawca: „Poznasz nasze produkty, to przekonasz się do nas”. Moim zdaniem jest to jedyna słuszna droga do wyrobienia sobie opinii na temat jakiegokolwiek urządzenia. Firma GCE, a co za tym idzie, również Lorch zawsze była synonimem wysokiej, jakości i profesjonalizmu. Oferowane przez nie produkty nie należą do najtańszych, ale zawsze pozostają one w zgodzie z dewizą: cena zawsze powinna przekładać się na jakość. Jednocześnie jednak sprzęt musi być przede wszystkim atrakcyjny cenowo. Dlaczego? Odpowiedź jest banalnie prosta: bo inaczej nikt go nie kupi.

 

 

 

 


Zestaw do podgrzewania Lomat Piezo

Adam Marcinowski
GCE Sp. z o.o.

 

 

 

 

Źródło: Dachy, (97)

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: