Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Jak zasłonić okno na poddaszu?

Ocena: 0
3782
Odkąd w naszych domach pojawiły się okna, gospodynie wieszały w nich firanki oraz zasłony. Stosowane do dziś w pokojach i kuchniach spełniają bardzo wiele ważnych dla domu funkcji. Zapewniają intymność domownikom, są elementem wystroju wnętrza, w słoneczne lato chronią przed nadmiarem światła i ciepła, natomiast w zimie zapewniają dodatkową ochronę przed wychładzaniem.

Większość rolet Velux posiada prowadnice, pozwalające na ich zablokowanie w dowolnej pozycji

Tego tradycyjnego rozwiązania nie można jednak zastosować na poddaszu. Dlatego też Velux przygotował do swoich okien bardzo szeroką gamę różnego typu akcesoriów okiennych,  charakteryzujących się rozmaitymi funkcjami zadowalającymi najbardziej wymagających klientów.

Akcesoria te – rolety, markizy i żaluzje – służą przede wszystkim zapewnieniu odpowiedniej ilości światła zależnie od okoliczności oraz zapobiegają przegrzewaniu się pomieszczeń. Poprzez swoje walory dekoracyjne nadają wnętrzom niepowtarzalny i nowoczesny charakter. Produkowane są w bardzo wielu kolorach i wzorach, dlatego łatwo dopasować je do dowolnego wystroju.

Rolety
Od wielu lat w nowoczesnych wnętrzach spotyka się różnego rodzaju rolety i żaluzje do okien pionowych. Okna do poddaszy ze względu na swoją konstrukcję oraz montaż w dachu wymagają specjalnie zaprojektowanych akcesoriów. Ich specyficzne cechy pozwalają na bezawaryjne funkcjonowanie i użytkowanie okna przez wiele lat.

Wśród akcesoriów wewnętrznych do okien wyróżnia się różnego typu rolety, żaluzje i moskitiery. Można nimi operować ręcznie lub za pomocą pilota z dowolnego miejsca w domu (technologia io-homecontrol®). Nowością są ekologiczne i wygodne akcesoria zasilane energią słoneczną, które nie wymagają montażu okablowania ani nie zużywają prądu elektrycznego. Obsługiwane są za pomocą pilota zdalnego sterowania, działającego na częstotliwość radiową. 

Największą grupę akcesoriów stanowią te montowane wewnątrz pomieszczeń – typu rolety. Proste i efektowne rozwiązanie stanowi roleta z półprzepuszczalnego materiału, która zapewnia prywatność oraz podstawową ochronę przed słońcem i ciepłem. Na niektórych roletach mogą być stosowane specjalne powłoki termoizolacyjne, które redukują przenikanie światła i ciepła. Najprostszą, a zarazem najtańszą roletę można blokować specjalnymi haczykami w trzech wybranych pozycjach. Większość rolet przeznaczonych do okien do poddaszy wyposażona jest w prowadnice, które umożliwiają ich zatrzymanie w dowolnej pozycji.

Najlepszą ochronę przed nadmiarem słońca lub utratą ciepła zapewnia roleta zaciemniająca, posiadająca specjalną aluminiową powłokę. Stanowi ona idealne rozwiązanie, jeśli wnętrze pomieszczenia ma zostać całkowicie zaciemnione, nawet gdy jest dzień i świeci słońce. Roleta ta jest szczególnie użyteczna dla wypoczynku w ciągu dnia albo, jeśli mieszkańcy nie lubią wstawać o świcie. Aluminiowe listwy umieszczone w górnej oraz bocznych częściach okna stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed przedostawaniem się promieni słonecznych do wewnątrz.


Mimo, że na dworze świeci słońce, dzięki roletom zaciemniającym w środku może być ciemno niczym w nocy


Roleta plisowana jest najbardziej dekoracyjna spośród wszystkich akcesoriów. Dostępna w wielu pięknych kolorach i różnorodnych tkaninach, pozwala uzyskać wspaniałe efekty świetlne. Idealnie nadaje się do salonów i pokoi dziennych. Niezależnie od tego, jak często jest używana, jej plisy nigdy się nie wygładzą. Rolety plisowane dostępne są również jako dodatek montowany w zestawie z roletą standardową lub zaciemniającą na prowadnicach. Jest to unikalne połączenia dwóch akcesoriów w jednym.

Żaluzje
Żaluzja to najbardziej klastyczny sposób kontrolowania zarówno intensywności, jak i kierunku światła. Jej konstrukcja oraz rodzaj zastosowanego aluminium powoduje, że doskonale nadaje się ona do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnie lub łazienki. Posiada boczne prowadnice oraz dolną listwę, która umożliwia wygodną obsługę. Na uwagę zasługuje suwak umieszczony wzdłuż prawej, bocznej prowadnicy: służy on do obracania listków żaluzji i jest najbardziej nowatorskim rozwiązaniem na rynku.


Konstrukcja i materiał, z jakich wykonane są żaluzje, predestynują je do stosowania np. w łazienkach czy kuchniachRolety zewnętrzne to solidne i trwałe osłony, zapewniające użytkownikowi zaciemnienie i ochronę przed ciepłem, izolację w zimie oraz ochronę przed hałasem


Akcesoria na miarę
Akcesoria firmy Velux dostępne są w wielu wersjach: obsługiwanych manualnie, elektrycznie lub elektrycznie przy wykorzystaniu energii słonecznej, występują w ponad 120 kolorach i tkaninach.

Wszystkie akcesoria Velux są zaprojektowane specjalnie i wyłącznie dla okien do poddaszy, korzystanie z oryginalnych kompatybilnych do okien produktów gwarantuje ich długotrwałe i bezawaryjne działanie. Są rozwiązaniem „szytym na miarę” – wszystkie wymiary rolet, markiz i żaluzji dostosowane są do wymiarów poszczególnych rozmiarów okien Velux. Przy kupnie wystarczy podać typ i wielkość okna. Ich mocowanie jest skonstruowane w ten sposób, że każdy użytkownik może zainstalować je samodzielnie, dzięki unikalnemu systemowi Pick&Clik. Dostarczane są z kompletem elementów niezbędnych do prawidłowego zamontowania oraz dokładną instrukcją instalacji.


Markiza także osłoni wnętrze przed zbytnim nagrzaniem się

Oryginalne akcesoria Velux można nabyć w autoryzowanej sieci dystrybucji na terenie całego kraju lub w sklepie internetowym www.velux.pl/sklep.

Na podstawie materiałów firmy:
Velux Polska Sp. z o.o.


Źródło: Dachy, nr 8 (116) 2009
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: