Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Jak solidnie i tanio zamontować rynnę

Ocena: 5
2605

Koszt orynnowania dachu zależy jest od kilku czynników. Na jego wysokość wpływa  materiał, z jakiego ma zostać wykonane orynnowanie, wielkość połaci dachowej, która warunkuje rozmiar systemu rynnowego oraz ilość elementów orynnowania. Dodatkowo trzeba doliczyć koszt montażu, którego cena waha się w zależności od wykonawcy.

 

 


Rynny LuxOCYNK zachowują wszystkie pozytywne właściwości systemów Galeco

Najbardziej popularnym i ekonomicznym materiałem jest tworzywo sztuczne PVC. Innym materiałem polecanym ze względu na jego dostępność cenową i długowieczność, jest stal powlekana.

Osobom, którym zależy na zaletach oferowanych przez system Galeco Stal, a jednocześnie szukającym oszczędności, Galeco oferuje system LuxOCYNK. Galeco LuxOCYNK oparty jest na sprawdzonych rozwiązaniach systemu Galeco Stal, ponadto produkowany jest z najwyższej jakości stali ocynkowanej, powleczonej organiczną warstwą zabezpieczającą. Dzięki tym rozwiązaniom nie patynuje pod wpływem warunków atmosferycznych, a tym samym zapewnia trwałość i estetykę na długie lata. Biorąc pod uwagę relację ceny do jakości, LuxOCYNK jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem na rynku. Kolejnym czynnikiem warunkującym wysokość kosztów instalacji systemu rynnowego jest wysokość połaci dachowej. Od niej zależy dobór odpowiedniego rozmiaru orynnowania. Zbyt mała średnica rynny może nie zdołać odebrać wody z dachu, co w konsekwencji doprowadzi do wylewania się wody na zewnątrz. Oferta Galeco to szeroki wachlarz rozmiarów rynien, a wewnętrzne wywinięcie rynien Galeco uniemożliwia wydostanie się wody poza rynnę, nawet podczas intensywnych opadów deszczu.

Niezwykle ważnymi elementami systemu rynnowego są haki. W zależności od warunków klimatycznych oraz od materiału, z jakiego jest wykonany system, stosuje się haki z PVC lub stalowe, montowane do deski czołowej lub przytwierdzane do krokwi. Jeśli wymagane jest orynnowanie załamania dachu, na pewno przydatnym elementem będą narożniki zewnętrzne lub wewnętrzne.

 


Narożnik, który można dowolnie regulować

W 2010 roku Galeco wprowadziło do swojej oferty – pierwszy na rynku – narożnik regulowany, pozwalający wykonawcy od ręki uzyskać pożądany kąt montażu. Wcześniej czas oczekiwania na zamówiony u producenta narożnik nietypowy sięgał nawet kilku tygodni, co generowało koszty utrzymania pracowników przez ten okres.

Za połączenie dwóch rynien ze sobą odpowiedzialny jest łącznik, który w systemie Galeco Stal jest podwieszany na haku, co wzmacnia wytrzymałość systemu. Rozwiązanie to jednocześnie obniża koszty, gdyż nie wymaga montowania dwóch haków, jak w to ma miejsce w innych systemach. Z kolei w systemie Galeco PVC łączniki wyposażone są w specjalne uchwyty montażowe, dzięki czemu cały system jest odporniejszy na obciążenia, a więc stabilniejszy.

Bezpieczne odprowadzenie wody z dachu za pomocą rynny do rury spustowej możliwe jest dzięki zastosowaniu odpływu. Podobnie jak w przypadku łączników, również odpływ Galeco PVC jest wyposażony w uchwyty montażowe.

Na budynkach z balkonami czy lukarnami warto zastanowić się nad zastosowaniem systemu rynnowego o mniejszym rozmiarze niż to, którym orynnowany będzie dach. Galeco PVC dostępny w rozmiarze 90, 110, 130, 150 i 180 posiada identyczny wygląd kształtek, dlatego nie ma obawy przed zastosowaniem różnych wielkości systemów na jednym dachu czy budynku. Cały system będzie tworzył spójną kompozycję, dodającą uroku każdemu budynkowi.

Na podst. materiałów firmy Galeco

 

 

 

 

Źródło: Dachy, nr (149) 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: